• geçenlerde bir arkadaşımla sohbet ederken şöyle dedi; yıllar önce çok sevdiğim ama ayrı şehirlerde yaşadığım birini çok çabuk unutmuştum ama şimdi sevdiğimden bile emin olmadığım birini takıntı derecesinde takip ediyorum!
    evet geçmişte biriyle ayrıldığınızda onu takip etme şansınız olmazdı. bu da süreci doğal olarak kendiliğinden geliştiren olumlu bir durumdu. şimdi ise, oturduğumuz yerden bir iki tuşa dokunup; ayrıldığımız kişi ne yapıyor, kimlerle beraber, mutlu mu, beni özlemiş mi! şeklinde merakla erişebileceğimiz çok fazla imkanımız var. sosyal medyanın ayrılıklara veya ilişkilere de maalesef çok fazla negatif katkısı olmuştur.

ayrılık süreci genelde şöyle çalışır; ayrılığınızın üzerinden az bir zaman geçtikten sonra kişiler birbirini görmez, son halleri ile akıllarda kalırlar ve zamanla zihinde silik birer anı olarak kalmaya da devam ederler. her gün biraz daha azalan bir yoksunluk hissederiz. fakat, ilk ayın sonunda sosyal medya hesabından ayrıldığınız kişinin eğlenirken paylaştığı bir fotoğrafı görürseniz, o bir aylık yas süreci boşa gider ve en başa, yani ayrıldığınız ilk güne dönersiniz. çünkü aklınızda cevaplanması gereken sorular oluşmaya başlar.
    - demek beni sevmiyor ve hemen unutmuş!
    - kesin yeni birini buldu!
    - bensiz daha mutlu ( kendini değersiz hissetme )
    - demek söylediklerinin hepsi yalandı! gibi...

eğer o fotoğraf olmasaydı bu soruların da hiç biri olmayacak doğal olarak yas süreciniz ve unutma evreniz çalışacaktı. ama stalklayarak o süreci baltalamış olursunuz. eğer hiç bir şey paylaşmasa bile, bu sefer de ''acaba ne yapıyor, neden bir şey paylaşmıyor'' diye merak etmeye başlarsınız. yani bunun sonu yok...

tüm insanların davranışı bu şekilde çalışır mı? genelde evet.
    eğer halen bir beklenti içindeyseniz ve duygularınız varsa ayrılık süreçlerini de yönetmekte zorlanırsınız. bu noktadan sonra kişinin kendisini manipüle etme ve hırpalama süreci başlar. onaylanmamış bir süreç, kontrol kaybı, varsa hit yapmış kaybetme korkusu ile birleşince kişi bu ayrılığı ne kabullenir ne de anlamaya çalışır. olayın içerisinde kalmak için de inkara başvurur. gerçekleri görmek yerine cevabı olmayan sorular ile didinir durur. aslında cevapları kolaydır ama o her şeyi aşka yorduğu için hiç bir cevaptan tatmin olmaz. olayın içinde kalmak ona iyi gelir, öyle de hisseder ve sürekli aynı şeyleri düşünmeye devam eder. bunu da genellikle stalklayarak yapar. yada başka yöntemlerle bunu destekler.

mesela fotoğrafları da silmez, silerse her şey bitecek sanır ve bu ona korkunç gelir. asla unutamayacağını ve bunu atlayamayacağını düşündüğü için de o ilişkiye ait tüm nesneler ile bir bağ kurarak orada kalmaya devam eder. bu şekilde halen karşısındaki kişiye sahip olduğunu düşünür. hatta bazen kavga etmek için bile bir sebep bulur, çünkü kavga etmek, o kişi ile iletişim kurmak demektir. ki bu da ilişkinin içerisindeki bir dinamik olduğu için ona geçici bir haz sağlar. nihayetinde kötü de olsa bir iletişim kurulmuştur. bu şekilde olayın içinde kalmaya devam eder ve karşı tarafa sahipmiş hissiyatı yaşar. bu bir yanılgı, takıntı ve bağımlılıktır. bir şeye sahip olunduğu falan da yoktur. tüm bunlar, yas sürecini uzatmak için kişinin kendi kendine uyguladığı bir manipülasyondur.

bu durumdan kurtulmak için yapılacak ilk şey kendimize şu soruyu sormaktır;
    bunun bana ne faydası var?
    - eliniz telefona gittiğinde,
    - sosyal medyayı kurcaladığınızda,
    - telefonunuzdaki fotoğraflara baktığınızda,
    - hatta kendinizi o kişiyi düşünürken buluyorsanız, kendinize bu soruyu sorun. bunun bana ne faydası var! evet bu rasyonel değil ve size bir faydası yok. bu soru zamanla bir refleks haline gelecek ve sizi bu durumdan alıkoyacaktır. unutmamak lazım ki, gözünüzün önünde duran bir şeyi unutma şansınız da yoktur.

eğer ayrılık sürecini uzatmak ve acı çekmeye devam etmek istiyorsanız, stalklamaya devam...
  • her zaman kötü algılanmamalı bence..

bazı sevgili var değil stalklamak adamın varlığı bile aklına gelmez. onları zaten geçiyoruz..

bazısı var 'allahım ben nasıl böyle bir hataya düştüm' demişsindir. onlar genelde dedikodu mahiyetinde stalklanır. sonra ortak ortamlarda muhabbeti döner.. eğlence için stalklanmıştır.

kimisi insanın içinde kalır, daha doyamadan gidiverir ansızın. onu stalklamak can yakar, kalp sızlatır. onlar yasaklıdır. sosyal medya bağı kesilir, bakılmamak için söz verilir. önünde durur ama stalklamazsın.

bir de çok sevilmiş, candan öte olmuş ama bir olunamamışlar vardır. onlar ne can yakar ne rakı sofrasına meze olur. onlar stalklanmaz, onlar arada bir kontrol edilir. maksat iyi mi/ mutlu mu bilmektir. bakarsın iyi tamam dersin hayatına devam edersin öyle bişey işte..
  • 4 yıl önceki eski sevgilim birden aklıma geldi, google arama motoruna ismini yazdım beni twitter adresine yönlendirdi o zamanlar favori vardı elim yanlışlıkla favori butonunu değmesin mi kendimi o an çorapla ıslak terliğe basmış gibi hissettim. anında geri çektim favı. neyse yarın oldu baktım tweet atmış tweetimi favorilere ekleyip geri çeken insana selam olsun . hemen altına meyşın girdim bir erol egemen edasıyla selam vermek sünnet almak farzdır diye aleykum selam. sonra mesajlar bilmem neler iş boka sardı iyice küfürleştik selamete vardık. buda böyle bir stalk anımdı.
  • gereksiz iş. kişiyi üzmekten başka neye yarıyor bilmiyorum. sizi terk eden birinin profilinde gezinmek ise ayrı sıkıntı. şu an nasıl olduğunu, gelecekte neler yapacağını, mutluluğunu, üzüntünü umursamayıp seninle birlikte iyi, kötü günleri birlikte yaşamayı tercih etmeyen birine verilen bu değer bana çok anlamsız geliyor. onun hala neler yaptığını merak etmek seni üzer kardeşim. bunu yapma, yapma canım kardeşim.
  • tehlikelidir.

vakti zamanında facebookta eski sevgiliyi stalklayayım derken arama çubuğu yerine ne düşünğyorsun çubuğuna adını yazıp enterlamıştım.

ekran ve kasayı komple g.tüme soksalar o kadar panik yapmazdım herhalde o an.

herkes de hazır mı bekliyormuş ne hepsi görmüş hemen. neyse amk rezillik kavga gürültü falan geçti gitti. ama hala birini aratırken tekrar kontrol ederim nereye yazdım diye, reflex oldu.
  • yaşım 30. bu zamana kadar bunu hiç yapmadım. bir ilişkim bittiğinde, karşı tarafa ait hiçbir şey bırakmam. ona ait herhangi bir anı kalmamasına özen gösteririm.

anılar ve yaşanmışlıklar insanın içini acıtır. biten bir ilişkiyi atlatmanın en güzel yolu budur.

denedim yüzde yüz çalışıyor.
  • bir türlü sevgili olunamayan birisini stalklamaktan yeğdir zannımca...
  • yapmayı sevmediğim eylem.

çünkü üzüleceğim biliyorum. belki yeni sevgilisiyle fotoğrafını koyacak, belki de barlarda eğlendiği arkadaşlarıyla fotoğraflarını... gittiği tatillerdeki mutlu ve sırıtmış insan suratlı pozlarını göreceğim. ona bu zevki tattırmak da kendine acımaktır bir nevi. adı üstünde eski sevgili. mazide kalsın her şey. yediği hiçbir halttan haberim olmasın ki defolsun gitsin. herkes kendi hayatına baksın!
  • yapma güzel kardeşim, sana zarar. kendi hayatını yaşa. zaten dönmek isterse sana nasıl ulaşacağını biliyordur. dahası ulaşmak isteyen zaten ulaşır. yine sana unut demiyorum ama en azından onsuz bir hayata alışmaya çalış, onu düşünmeden birkaç gün geçir.
  • bir tanıdığımın yeni evliliğine hayırlı olsun ziyareti yaparken, tanışma hikayelerini öğrendiğimde sok geçirmeme sebep olan durum.

efendim hanım kızımız uc senelik iliskisini ihanet sebebiyle bitirmiş. tabi haliyle o ruh halinin verdiği sıkıntıyla stalk isine girmiş. sahte facebook profili açıp sahteden arkadas eklemeleri yapmıs. ve en sonunda hedeflediği ortak arkadas sayısına ulaşıp, eski sevgilisinin onu aldattığı kızı hesabina eklemiş. bundan sonrasını onun ağzıyla anlatalım, şok'lardan şok'lara sürüklenelim;

"valla bckd cok dokunmuştu, aldatma ayrı, ortaya çıkıp ayrildiktan sonra son surat aleni iliskileri ayrı. ekledim kızı. bir iki ay takibe basladim. her allah'ın gunu acuru kafalamış seyme gibi o yer senin bu yer benim geziyorlar. (#iyilikteseymegibiol)

bende elimde eti karam gurme ye allah ye izliyorum. bir gun açtığım sahte hesaba bir mesaj geldi. bir cocuk. "çıkartmadım sizi" yazmış. o günlerde de bu ex herif aldattığı seyme çakmasıyla evlilik muhabbetine girmiş. sıkıntıdan mı artık eti karamın yaptığı selilutten mi bilmem, yazan çocukla konuşmaya basladim. baktım kafa bir tip. konuşmalar sıklaştı etti; dedim ben fake im (bkz: ben fake degilim) çocukta zeki iste meğer tahmin ediyormuş zaten.

yaralarımı açtım, yaralarımdan optu diyip kezoya bağlamak isterdim ama bildigin asık olduk, sevdik. hem de bayagi sevdik. iste sonuc bckd; yeni gelin olup hunharca pembiktoya boguldum. kips"

bazen hayırlı islere sebep olabiliyor sözlük.

not: eti karam gurme virali değildir. yemeyin lan onu. şştt hemcinslerim, size diyorum. allahsız gofret o. sisiriyor yeminlen.
hesabın var mı? giriş yap