şükela:  tümü | bugün soru sor
 • milliyet gazetesi yazarı kadri gürsel tarafından yapılmış bir saptama. şöyle ki;

  --- spoiler ---
  eski türkiye’de iş başına seçimle gelmeyenler için her yol mubahtı; yeni türkiye’de seçimle iş başına gelenler için her yol mubah...
  eski türkiye’de bir derin devlet vardı; yeni türkiye’de iki derin devletimiz oldu. birisi kaçıyor, öteki kovalıyor.
  eski türkiye’nin tabuları kürt sorunu, ermeni sorunu ve orduydu; yeni türkiye’de bu tabular yıkıldı. şimdi bu konularda radikal görüşleri dile getirmek serbest.
  yeni türkiye’nin tabuları ise gülen hareketi, akp iktidarının yolsuzlukları, muktedirler ve onların yakın akrabaları... haber yapan yanıyor.
  eski türkiye’de kitaplar yasaklanıyor, toplatılıyor ve yakılıyordu; yeni türkiye’de kitaplar henüz yazılma aşamasında iken, yazarlarını tutukluyorlar.
  eski türkiye’de gazeteler kapatılırdı; yeni türkiye’de gazetelerin, patronlarına uygulanan baskı ve tehditlerle el değiştirmesi hedefleniyor.
  eski türkiye’de insanlar yargısız infazlara kurban giderdi; yeni türkiye’de belki öldürülmüyorlar ama yargısız karakter infazlarıyla itibarsızlaştırılarak “ortadan kaldırılıyorlar”.
  eski türkiye’de fiziksel işkence yapılırdı; yeni türkiye’de çoğunlukla manevi işkence yapılıyor.
  eski türkiye’de delile, işkence altında alınmış zanlı ifadelerinden ulaşılırdı; yeni türkiye’de delil üretilerek zanlılar yaratılıyor.
  eski türkiye’de iktidar sahipleri, yargı ve polisin savunulması imkânsız eylemleri kendilerine sorulduğunda “yargı bağımsızdır” derlerdi...
  yeni türkiye’de yargı ve polisin savunulması imkânsız eylemleri karşısında, 12 eylül referandumundan sonra artık “yargı bağımsızdır” demeye de yüzleri kalmadığından, “bu işin bizimle ilgisi yok” diyorlar.
  eski türkiye’de sabah saat beşte kapıyı çalanın polis olduğunu bilirdik; yeni türkiye’de sabah saat beşte kapıyı çalanın sütçü olmadığından eminiz ama gerçekte kim olduğunu da bilmiyoruz.
  eski türkiye’nin bazı mağdurları yeni türkiye’nin zalimleri...
  --- spoiler ---
 • bu iki türkiye'yi birbirinden ayıran milat 3 kasım 2002 - genel seçimlerin tarihidir.o tarihten sonra türk siyasi hayatında 80'lerden sonra tekrar sadece bir siyasi parti koalisyona gerek duymadan tek başına iktidar olmuş, fakat aradan geçen süre zamanında bu iktidar sahibi parti kontrolü 100% eline almak arzusu içine girip muhalif olan her türlü sesi kısmaya, ezmeye kalkışmıştır.eski türkiye'de de tam anlamıyla demokrasi yoktu, ama en azından sosyal anlamda muhalefet vardı; basında çok seslilik daha belirgindi.
 • eski türkiyede fakir , orta direk ve zengin diye 3 sinif vardi yeni türkiyede orta sinif hemen hemen ortadan kalkip fakir sinifa katildi , zengin daha da zenginleşti .
 • eski türkiyede dış mihrakların oyunu gibi argümanlar politikacılar tarafından severek kullanılıyordu şimdi de kullanılıyor.
 • eski türkiye'de açlık, sefalet, yoksulluk için sokağa dökülürdük. yeni türkiye de özgürlük ve adalet için sokağa dökülüyoruz. demek ki bunların ikisi bir arada olmuyor.
 • eski turkiye'de birileri konustukca adamin da agzi laf yapiyormus be diyorduk, yeni turkiye'de birileri konustukca gulme krizine giriyorum. artik birilerini takmama, ciddiye almama neden olmustur.
 • eski türkiyede takım elbiseli, asık yüzlü, ciddi devlet adamlarımız vardı yeni türkiyede mutlu, güler yüzlü, coşmaya eğilimli devlet adamlarımız var çok şükür.
 • insanda paleolitik çağ'a dönme özlemi uyandıran karşılaştırma.
 • eski türkiye'nin politikacıları kendilerine yönelen muhalefeti seçmen kitlesinin tıynetine göre yalan yanlış, kin ve nefret uyandırıcı bir dille bertaraf etmeye çalışırdı, ''yeni türkiye'de'' daha beteri yapılıyor.