şükela:  tümü | bugün soru sor
 • süleyman demirel eleştirilebilirdi, tansu çiller eleştirilebilirdi, mesut yılmaz eleştirilebilirdi, ecevit eleştirilebilirdi, özal eleştirilebilirdi... hatta bunların her türlü karikatürleri veya plastik kuklaları yapılıp haber bültenlerinden önce ekranlarda oynatılırdı. bahsi geçen bu iktidar sahipleri bu yapılanlara gülüp geçerdi. gelelim günümüze. şu anki iktidar sahibi için ne karikatür ne plastik kukla yapabilirsin. hatta onu eleştirecek bir şeyler kaleme alırsan bunun acısını senden mutlaka çıkartırlar.

  şöyle bir geçmise gidiyorum devekuşu kabare gibi iktidarları yerin dibine sokan tiyatro oyunları bile vardı 30-40 yıl önce. devekuşu kabare'nin günümüz versiyonu sahnelense abartısız oyuncular idam edilirdi, eğer idam olsaydı. muhtemelen darbe suçundan oyuncular müebbet yerdi.
 • show tv'de anne baba kardeş hep beraber tutti frutti izlerdik. bide kırmızılı noktalı filmler çıkardı ama onun için büyüklerin uyumasını beklerdik. zaten şimdi internet var şükür ihtiyaç yok böyle şeylere ama şimdi kanallar yabancı klip yayınlayamıyo ceza alırız diye
 • sokakta rahat yuruyebilmektir. siyasi gorusun ne olursa olsun donem donem neredeyse her gun atilan gaz bombalari ile bu hukumetin hep elestirdikleri israil'den hicbir farklari yoktur, sivil insanlar zarar gorur, hastaneler ambulanslar hedef secilir.

  namusuyla para kazanan, bazen naif salakliklari olan, biraz sark kurnazi fakat zaten gelismesi devam eden bir ulkeyiz algisina sahipken, evdeki aile yadigarindan satmaya baslayip en son kendi oz anasindan ergen kizina cevresindeki butun disileri mal olarak gordugunden onlari pazarlayan cember sakalli kadin katili sapik bir hirsiza donmustur ulke. bir de tabi butun bu olaylari nasil beceriyorlarsa gelismislik olarak goren salak kitlenin nufusu ucer cocuk vesilesiyle geometrik olarak artmaktadir. iste butun bunlar eski ile yeni arasindaki ucurumu arttirir.
 • tv'de kırpıla kırpıla 90 dakikadan 65 dakikaya inmeyen filmler, mozaiklenmeyen şarap kadehleri, mozaiklenmeyen tablolar, heykeller...

  ulan en önemlisi prezervatifi 'susturucu' diye çevirmeyen bi cnbc-e.
  mesela şimdi tv sadece, bu saçmalıkları izleyip gülmek, ardından da gelinen hale acımak için kullanılıyor bizim evde. adam bira diyor ses gidiyor lan. film mi izliyorsun 50 cent klibi mi belli değil.
 • bugünden daha az kötü olan anılarla dolu kalanlardır.
 • (bkz: bok)

  tıpkı bugün gibi, tıpkı yarın gibi. hep boktu, daha da bok olacak. dozu değişir, şekli değişir, aktörleri değişir ama bu ülkedeki devasa pislik değişmez. bazılarının gözünü particilik bürümüş, neredeyse 90'ları övüyorlar, tıpkı diğer partici kesimin şu son 12 seneyi övdüğü gibi.

  ya sıkıntı çekmediniz ya bu ülkede yaşamıyorsunuz ya da 90'larda yoktunuz. ne diyorduk? bok evet, temelde değişen bir şey yok.

  bu arada iyi bakın etrafınıza. bunlar bile güzel günlerimiz daha.
 • her akşam şu izlenirken ertesi gün kimse gazetecileri tehdit etmiyordu.
 • (bkz: cesaret)
  ben mi yanılıyorum biliyorum.
  31 yaşımdayım ve en azından çocukluğumdan hatırladığım buydu. cesaret.

  işçiler memurlar korkmadan grev haklarını kullanır, sendikaların sesi daha fazla çıkardı.
  toplumsal olaylara halk kitlesel tepki verirdi.

  siyasiler vatandaştan az da olsa çekinirdi.

  şimdiler de halk korkaklaştı, siyasiler cesurlaştı.
  halkına küfür edebiliyor, dövebiliyor, polisine öldürme emri verebiliyor, meydanlarda evlat acılı anaları yuhalatabiliyor.
  çalabiliyor, çaldığı ortaya çıktığında da, önce yüzsüzce yalanlıyor sonra da gerekçeli kabul ediyor.

  eskiden ve şimdi türkiye'de aklımda kalan tek şey cesaret olacaktır.
  geçmişte kahramanların cesaretleri, şimdilerde cahillerin cesareti.
 • idealist babalar.
  idealist anneler.
  idealist ablalar.
  idealist abiler.
  değişmesi gerektiğine inanılan bir düzen.
  onur, şeref, haysiyet.
  saflık, temizlik, masumiyet.
  kaynaşma, yardımlaşma, dayanışma.
  topluca ve komşuca bir arada yaşama.
  ehliyet, liyakat, sadakat.
  aza tamah, tasarruf, kanaat...

  uzun uzun eskiye dair güzellemeler yapmak mümkün ve fakat gereksiz. eski türkiye ile yeni türkiye arasındaki mukayeseyi kurumlar bazında değil de birey bazında yapıyorum ve insan denilen dünyanın ne kadar da hızlı kirlendiğini görüyorum. üzülüyorum.

  seneler erozyon olmuş ve insanın en güzel vasıflarını alıp götürmüş. geride çok gelişmiş ama insana dair pek çok güzel hasleti bu gelişime akaryakıt yapmış kocaman bir topluluk kalmış.

  benim görebildiğim budur.