şükela:  tümü | bugün
 • süleyman demirel eleştirilebilirdi, tansu çiller eleştirilebilirdi, mesut yılmaz eleştirilebilirdi, ecevit eleştirilebilirdi, özal eleştirilebilirdi... hatta bunların her türlü karikatürleri veya plastik kuklaları yapılıp haber bültenlerinden önce ekranlarda oynatılırdı. bahsi geçen bu iktidar sahipleri bu yapılanlara gülüp geçerdi. gelelim günümüze. şu anki iktidar sahibi için ne karikatür ne plastik kukla yapabilirsin. hatta onu eleştirecek bir şeyler kaleme alırsan bunun acısını senden mutlaka çıkartırlar.

  şöyle bir geçmise gidiyorum devekuşu kabare gibi iktidarları yerin dibine sokan tiyatro oyunları bile vardı 30-40 yıl önce. devekuşu kabare'nin günümüz versiyonu sahnelense abartısız oyuncular idam edilirdi, eğer idam olsaydı. muhtemelen darbe suçundan oyuncular müebbet yerdi.
 • show tv'de anne baba kardeş hep beraber tutti frutti izlerdik. bide kırmızılı noktalı filmler çıkardı ama onun için büyüklerin uyumasını beklerdik. zaten şimdi internet var şükür ihtiyaç yok böyle şeylere ama şimdi kanallar yabancı klip yayınlayamıyo ceza alırız diye
 • sokakta rahat yuruyebilmektir. siyasi gorusun ne olursa olsun donem donem neredeyse her gun atilan gaz bombalari ile bu hukumetin hep elestirdikleri israil'den hicbir farklari yoktur, sivil insanlar zarar gorur, hastaneler ambulanslar hedef secilir.

  namusuyla para kazanan, bazen naif salakliklari olan, biraz sark kurnazi fakat zaten gelismesi devam eden bir ulkeyiz algisina sahipken, evdeki aile yadigarindan satmaya baslayip en son kendi oz anasindan ergen kizina cevresindeki butun disileri mal olarak gordugunden onlari pazarlayan cember sakalli kadin katili sapik bir hirsiza donmustur ulke. bir de tabi butun bu olaylari nasil beceriyorlarsa gelismislik olarak goren salak kitlenin nufusu ucer cocuk vesilesiyle geometrik olarak artmaktadir. iste butun bunlar eski ile yeni arasindaki ucurumu arttirir.
 • tv'de kırpıla kırpıla 90 dakikadan 65 dakikaya inmeyen filmler, mozaiklenmeyen şarap kadehleri, mozaiklenmeyen tablolar, heykeller...

  ulan en önemlisi prezervatifi 'susturucu' diye çevirmeyen bi cnbc-e.
  mesela şimdi tv sadece, bu saçmalıkları izleyip gülmek, ardından da gelinen hale acımak için kullanılıyor bizim evde. adam bira diyor ses gidiyor lan. film mi izliyorsun 50 cent klibi mi belli değil.
 • bugünden daha az kötü olan anılarla dolu kalanlardır.
 • belgesellerde yerlilerin memelerini mozaikliyorlar artık, belgesel lan, aralarında memeleri, pipileri açık gezip 5 vakit namaz kılan müslüman kabileler varken, belgesellerde meme mozaikleniyor. eskiden belgeseller cinsel içerik yahut zararlı içerik olarak görülmüyordu. belgesel izleyip osbir çekenler mi yetişmiş? olabilir tabi.

  yoksulluk ve enternasyonal zayıflık mı, işin aslı türkiyenin uluslararası konumunda bir değişiklik yok, ekonomik olarak yine aynı noktadayız tüm ülkeler arasında 15-25 arası gidip geldi ülke hep ekönömik bağlamda. yine o arada takılıyor, tabi dünya sistemi değişti kapitalizleşme var, sen yoksulluğu 15 sene sonra gör, ki 15 sene öncesi için de aynı şey geçerli.

  kent nüfuslular karneyle ekmek aldı diye demediğini bırakmayan -o dönemin- köy nüfuslularından bahsediyoruz lan bugün. adamlar köyde tabık yımırta rahat rahat geğire geğire geziyordu 70lerde, nasıl olduysa karne onlara dert oldu.

  garip işler bunlar. süleyman demirel için de süper cumurbaşganı, özal için de harike insan dediler heb. görürüz 15 sene sonrasını. bokunuzla oynayacaksınız ibneler. şu sözlükte mevcut durumu övenler altın musluklarda göt yıkarken kalan gerzekler bokuyla oynayacak. daha hala da tirkiyi sipir gic diyceksiniz.
 • (bkz: bok)

  tıpkı bugün gibi, tıpkı yarın gibi. hep boktu, daha da bok olacak. dozu değişir, şekli değişir, aktörleri değişir ama bu ülkedeki devasa pislik değişmez. bazılarının gözünü particilik bürümüş, neredeyse 90'ları övüyorlar, tıpkı diğer partici kesimin şu son 12 seneyi övdüğü gibi.

  ya sıkıntı çekmediniz ya bu ülkede yaşamıyorsunuz ya da 90'larda yoktunuz. ne diyorduk? bok evet, temelde değişen bir şey yok.

  bu arada iyi bakın etrafınıza. bunlar bile güzel günlerimiz daha.
 • her akşam şu izlenirken ertesi gün kimse gazetecileri tehdit etmiyordu.
 • (bkz: cesaret)
  ben mi yanılıyorum biliyorum.
  31 yaşımdayım ve en azından çocukluğumdan hatırladığım buydu. cesaret.

  işçiler memurlar korkmadan grev haklarını kullanır, sendikaların sesi daha fazla çıkardı.
  toplumsal olaylara halk kitlesel tepki verirdi.

  siyasiler vatandaştan az da olsa çekinirdi.

  şimdiler de halk korkaklaştı, siyasiler cesurlaştı.
  halkına küfür edebiliyor, dövebiliyor, polisine öldürme emri verebiliyor, meydanlarda evlat acılı anaları yuhalatabiliyor.
  çalabiliyor, çaldığı ortaya çıktığında da, önce yüzsüzce yalanlıyor sonra da gerekçeli kabul ediyor.

  eskiden ve şimdi türkiye'de aklımda kalan tek şey cesaret olacaktır.
  geçmişte kahramanların cesaretleri, şimdilerde cahillerin cesareti.