şükela:  tümü | bugün
 • "antik yunan oluyor da eski türk neden olmuyor, yunanlar antikse biz fosiliz."
  -demir bükey, ileri sürücülük teknikleri, syf:127
 • çok yanlış bir tanımdır, bunu yapanlar bilmiyorlar ki türklüğe en büyük zararı onlar veriyorlar.

  "eski türkler at sırtında gezer, kurt peşinde demirden dağları aşıp destanlar yazardı" cümlesindeki "eski" ifadesinin çıkartılması anlam kaybına neden olur mu olmaz mı bi onu düşünmek lazım.

  türklük tanımının türkiye vatandaşlığını kabul eden herkes gibi bir çerçeveye genişletildiği düşünülürse eski türkler pek garip gelmiyor.

  (bkz: hatun atımı getir)
  (bkz: kımız da ver)
 • ufak, ama çok hızlı ve dayanıklı atlarından hiç inmezlerdi; neredeyse at üstünde uyurlar, at üstünde konuşup danışırlar, at üstünde yerlerdi. müthiş gürültülü bir biçimde dörtnala, büyük bir hızla saldırır ve düşman üzerine oklardan bir bulut gönderirlerdi. sonra birdenbire geri dönüp hızla oradan uzaklaşırlardı; sanki kaçıyorlardı. arkalarından gidilince görülürdü ki atlarına ters oturmuşlar ve dörtnala giderken düşmana tekrar ok yağdırıyorlar. o güne kadar görülen kavimlerin hepsinden daha çevik, zeki, hileci ve savaşçı idiler. cesaretleriyle ünlü germenler'i bile önlerine sürüp kovalıyorlardı.
 • (bkz: ön türk)
  (bkz: proto türk)
  (bkz: türkî)
  (bkz: oğuzlar)
  (bkz: kıpçaklar)
  (bkz: islamiyet öncesi türk devletleri)

  göçebe,savaşçı ve yağmalayıcı topluluklardı.

  tek tanrılı bir inanca (tengri) ve şaman geleneklerine sahiptiler.

  araplar'ın dehşet verici katliamlarına karşı koyamayarak ekseriyetle islamiyet'e geçtiler.ama müslümanlığı en çok ticaret yaptıkları soğd,tokaryan ya da toharlar gibi iranî halklardan öğrendiler.batıya göçü de öyle.

  bazıları moğollar'a benzerken (çıkık elmacık kemikli,çekik gözlü) bazıları da kafkasoid tipte olduğundan anadolulu yerlilerle aynı/benzer fenotip özelliklere sahipti (göz kapakları çekik değil).

  yerlilerle temas edip kaynaşarak/karışarak soyağaçlarını genişlettiler.bu sayede yerleşik düzene geçer oldular.
 • yöğmöyölöcö töplölöklördö öröplörön yözöndön öslöm dönönö göçtölör.

  saçma sapan yalan yanlış ergen entrylerinden ziyade;

  bernard lewis'in ortadoğu isimli kitabından doyurucu özet bilgi veya
  dr.rıza nur'un türk tarihi isimli külliyatından ziyadesiyle bilgi alınabilecek türklerdir.
 • tamamen ticari amacli araplarin dilini ve dinini benimsedi bazi hiyarlar. iyi bok ettiniz amina koyim. araplari sonradan sikerek ne oldu daha beter oldular.
 • orhun yazıtları'nı ziyaret ettiğimde anladım ki yeni türkler araplar'dan ne kadar çekti ise eski türkler de çinliler'den o kadar çekmiş.
 • "eski türklerde oguşlar* birleşerek urugları, uruglar birleşerek boyları, boylar birleşerek bodunları*, bodunlar da birleşerek illeri oluşturur." deniz karakurt

  (bkz: türkler/@ibisile)