şükela:  tümü | bugün
  • var boyle seyler.

- hemen hemen her yerde sigara icmek bunlardan biriydi bak. bu bunye dumanalti ne sehirler arasi otobus yolculuklari yapti.

- insanlar daha ozgurce alkol tuketebiliyordu gibi sanki eskiden. mahalle baskisi ve yadirgama pek yoktu eskiden. millet bakiyordu kendi isine. simdi oyle degil gibi.

aklima gelenler bunlar. daha bircok sey var gibi. sanki. oyle...
  • (bkz: açık oturum)
  • aslında bu konuya ilişkin tüm örnekler sorgulamakta olduğumuzu gösterir ve bence bu iyiye işaret. zaten eskiden “norm”al olan şey günümüzde normal olmasın, yadırgansın, sorgulansın, değişsin. sigara içilmesinin eskiden normal oluşunun şu an yadırganmasında bence herhangi bir sorun yok. hatta ilerde de sokakta sigara içilmesi engellenip özel sigara içme alanları yapılacağı için buna da şaşıracağız. bu da çok hoşuma gidiyor
  • kırmızı kurşun faber castell kalemdir.
    24 yaşındayım, hala okuduğum makalelerde yahut bir çalışma yaparken satır altlarını çizmek için kullanırım. genellikle beni ilkokula götürdün diye olumlu tepkilerin yanında "fosforlu kalem alsana antika mısın?" tepkilerini alırım. kalemtraşla kırmızı kalem dahi bana keyif verir. ucu sivrileşir böyle, temiz temiz yazarsın...

ek: kırmızı kurşun kalemimden daha az değer verdiğim insanlar var.
    ikisi de hayatımdan bir şekilde eksilse, kaleme daha çok üzülürüm.
    kırmızı kalem kırmızı çizgimdir.
  • coluk cocuk gidilen aile cay bahcesinde efes pilsen reklamli gunes semsiyeleri altinda bira icmektir efendim.
  • alkol abi kesinlikle alkol.

bundan 20 sene önce alkolun hiç bir dini/siyasi imajı yoktu. alkol günah inancı vardı tamam ama bugünkü gibi "oha alkol" gibi böyle bir abartı imajı yoktu. bak ben demiyorum, annem demiyorum, anneannem bayramda niye likör ikram etmiyoruz gelenektir diyordu. insanlar birbirine viski, şarap hediye ediyorlardı. "alkolsüz" mekan diye bir kavram yoktu eğlence yerinde alkol olurdu ve çoğunluk içer, içmeyen içmezdi.

2000'lerde bir anda alkol, ayıp, gizli tüketilmesi gereken, göze sokulmaması gereken, diğer içeceklerden ayrı bi hale geldi. mesela kola, fanta neyse alkollü içecekler de aynıydı eskiden. bugün kola, fanta içmeyen adam yok mu? var. kimse diyor mu vay neden içmiyorsun diye, aksine aa ne güzel diyip içiliyor. içmeyen de lafı geliyorse çok zararlı yav diyip geçiyor mesela. alkol de bire bir böyleydi.

içilmesi de içilmemesi kimsenin umrunda olmadığı için bir olayı da yoktu.
    şimdi içmek de bir tavır içmemek de bir duruş gibi lanse ediliyor.
  • emzirmek. başörtülü kadınlar bile orta yerde memeleri çıkarıp emzirirmiş. çünkü bu bir canlıyı besleme eylemi, belki de dünyanın en masum eylemi. fakat şimdilerde değil memeyi çıkarıp emzirmek, örtünün altında bile emzirirken tedirgin oluyorsun bakışlardan. meme diyince seksten başka bir şey cagrismiyor artık insanlarda.
  • mini etek. 60 ve 70'li yıllarda ki filmlere bakarsanız cidden çok kısa etek boyu hatta maxi boy yok neredeyse, yıl 2019 o zamanki etekleri şimdi giyen herkese "orosbuu" deniliyor.