şükela:  tümü | bugün
 • bizim neslin tırt olduğunu düşündürten durum.

  babalarımız, amcalarımız hiç body yapmamış ama bizden daha kalıplılar.

  bilek güreşinde falan yenmen neredeyse imkansız.

  biz güya o kadar spor yapıyoruz, bir sıkılaşma oluyor ama azıcık boşladığımızda tekrardan çöküyor.
 • bilek gücünde iyi olmak icin el aletleri ile calismak gerekir, yeni nesilde gittikce azalan bir durum. ayrica eskiler tarla, bahce, hayvancilik gibi islerle daha fazla mesgul olduklari icin devamli full body egzersizleri yapiyorlar olarak varsayabiliriz.

  edit: ayrica 10-11 yasindan itibaren spora ya da kardiovasküler kabiliyeti gelistiren tarla kazmak, balya atmak vs gibi aktivitelere baslamayip 25 yasina ders calisarak ya da pc basinda oyun oynayarak geldiysen, o yastan sonra baslayacagin spordan hic bir zaman spora erken baslayanlarin aldigi verimi alamazsin.
 • normal durumdur.

  bilgisayar yok.
  cep telefonu yok.
  akıllı telefon yok.
  sosyal medya yok.

  akşama kadar oturup/yatıp göt büyütmüyorlar kas gücü gerektiren işler yapıyorlarmış. memur bile olsan masa başı işin dahi olsa bu kadar yatmaya alışan bir toplum geçmişi yoktur.
 • eskiden aç doğalgazı ısın diye bir şey yokmuş.sağdan soldan çer çöp toplanır kömür sobalarına atılırmış.meyveleri gidip pazardan değil,ağaca tırmanıp bizzat babalarımız toplarmış.herşeyden önemlisi yedikleri herşey organikmiş şimdiki gibi hormonlu gıdalarla yetişmemişler.
 • insanların göremediği ve sadece dinlediği için inandığı mitlerdir. ha sağlıklıdırlar çünkü rafine şeker, kimyasal, katkı vs. yoktu ama ne kadar sağlıklıydı maksimum 60 sene yaşardı o da imparator, sultansa.
 • kiz gibi ele sahip yeni yetmeler icin normal bir durum. agir is yapmaktan eller zamanla nasirlasiyor ve parmaklar genisliyor,bu nedenle kavrama gucu artiyor.
  ayrica cogunuz salonda guc antrenmani yapmiyorsunuz ayna vucudu yapiyorsunuz. vucut sekilli fakat guc yok bu nedenle guc sahibi biri limon sikar gibi sikiyor sizi. guc antrenmani yaparsaniz six-pack sahibi bir brolifter olmazsiniz ama guc sahibi olursunuz. bu nedenle powerlifting ve crossfit tarzinda antrenmanlarla guc kazanabilirsiniz, tabii bu antrenmanlar biraz büzzük ister.
 • eskiler tarlada, bağda, bahçede çalışırlardı.
  sabahın ilk ışıkları ile evden hayvanları otlatmaya çıkıp, akşama dönerlerdi.
  şimdilerin arabayla uzak denilen mesafelere yürürlerdi.

  bunların sonucu olarak gayet doğal bir sonuç.
 • çocukluklarını sokakta, tarlada ve yürüyerek geçirdikleri içindir. bugun 30 yaşında biri hayatında x km yürüdüyse, bundan 50 sene öncekiler 10x yürümüştür.
 • rahmetli dedem 90 yaşına kadar yaşamıştı. 85'ine kadar 20'lik delikanlılara taş çıkartırdı. tabi bu durumun oluşmasında sürekli bedenini ağır işlerde kullanması ve doğal beslenmesi başı çekiyordu.

  sabah kahvaltısında yediği şeyleri şuan ben yesem tansiyondan geberir giderim. peki ne yerdi sabah kahvaltısında;

  * yumruk kadar tereyağı ve bal
  * kuzine sobada pişmiş hamur
  * et kavurma
  * patates kızartma
  * su bardağında çay ama bardağın yarısına kadar şeker doldururdu

  ne damar tıkanıklığı ne de şeker sorunu vardı. biz de bu devirde hormonlu gıdalar yemeye devam ederken bir taraftan uzman kişilerden şunu yemeyin yok şunu yerseniz diyabet yapar gibi masallar dinlemeye devam edelim.
 • -mecburi sağlıklı beslenme. işlenmiş gıda yok çünkü.

  -saatlerce bakacakları bir ekran yok. bütün gün ekran karşısında netflix çöpü izlememişler. ya da davar gibi uzanıp saatlerce telefonla haşır neşir olmamışlar. hareket etmişler.

  -çevre kirliliği yok denecek kadar azmış. hatta yokmuş. mecburen sağlıklı bir yaşam sürmüşler.

  şimdi sen deli gibi de spor yapsan yaşadığın şehir pis, soluduğun hava zehir, yediğin yemeklerin besin değeri yok.

  gayet normal sağlıksız olman.