• iklimi, kokusu,çöpleri ve gürültüsü hariç güzel olan şehirdir.

iklime yapacak bir şey yok doğası böyle.

koku meselesi; şehrin ortasında kalan fabrikanın yaydığı bir kokuya 2020 teknolojisiyle bir çözüm bulunamaması insanlığın ayıbıdır.

gürültü meselesi; hava üssü direkt yerleşim yerlerinin dibinde ve pistler de şehrin en merkezi yerlerinin güzergahında. bir süre sonra alışıyorsunuz ancak hayatı zehir ettiği bir gerçek. buna da kısa vadede yapılacak bir çözüm yok gibi. onun dışında bir ara kalabak gürültüsü de vardı neyseki artık ötmüyorlar. motorcu, paketçi gürültüsü de ayrı bir dert. şehirde inanılmaz bir gürültü kirliliği var ve akıl sağlığını koruyarak yaşamak zor.

çöp meselesi; gerçekten şehre yakışmayan bir görüntü. içinde bulunduğumuz çağda artık şunun bir çözmünün olması gerekiyor. bomba koyuyorlarmış falan filan. iyi o zaman bomba koyuyorlar diye bok içinde yaşayalım. bu nasıl bir kafadır arkadaş. bomba koyacak adam dağ olmuş çöp yığınının içine koyamıyor mu bombayı. geçiniz bunları. çöp konusunda belediye rezil bir hizmet vermektedir bunu oy veren biri olarak söylüyorum. hadi konteyner için bir bahanen var da sokaklarda yerlerde gezen ufak çöpler için bahanen ne acaba. ara sokaklarda kaldırımlar, yollar izmarit, kağıt, poşet vs. çöp kaynıyor.

kaldırım demişken, şehirdeki kaldırımların her karışının esnafa peşkeş çekilmesi kaldırımları yürünemez hale getirmiştir. önüne gelen cafe açıyor ve hop masalar, sandalyeler kaldırıma. ana caddede yanyana iki kişi zor yürüyor. her yer ama her yer abartmıyorum esnafın mallarıyla dolu. büfecisi, telefoncusu vs. herkes kaldırımda. adamlar utanmasa dükkanı direkt kaldırıma açıp orada iş yapacak. vietnam sokakları gibi her yer. porsuk etrafını güzelleştirip turist çekmekle olmuyor işte. caddelere sokaklara girdikçe her yerde estetik yoksunu görüntü kirliliği leş bir ortam var. bu zaten tüm türkiye' de olan bir şey eskişehir' e özel bir şey değil.

güzel olan tek yanı insanları ve dolayısıyla ortamları sanırım. onu da daha önce şu girdide bahsetmiştim. #82108333

her zaman övecek değiliz. olumsuzlukları dile getirmedikçe kimse kılını kıpırdatmıyor düzeltmek için.
  • zaman zaman aşırı özlediğim şehir. 17 yaşında evden ilk kez ayrıldığımda eskişehir'de yaşamaya başlamıştım. ne kadar hayatımın en zor yılı olsa da aynı zamanda en çok eğlendiğim, yaşadığımı hissettiğim yıldı. sonra bir daha aynı şeyleri hissedemedim ki sözlük. denedim ama bir daha ne 17 yaşında olabilirim, ne eskişehir'de yaşayabilirim, eskişehir'de yaşasam bile küçük öğrenci hayatım olamaz, çok özlüyorum sözlük. eskişehir'den bağımsız olabilir ben zaten geçmişe tutunmayı da seviyorum galiba. ama zaman zaman buz gibi havasında insanların hala eğlenebildiği zamanları düşünmek bile hoşuma gidiyor.
    çok sevdiğim, bana harika anılar katan, yaşayanların ne kadar kıymetini bilirse bilsin yetersiz kalacak şehir. büyükerşen'den para almadım reklam için.
  • 7 yılımı geçirdiğim şehir. başka hiçbir yer tat vermez ondan sonra. özlüyorum.
  • az önce biraz sallanan şehir
  • 65 yaş üzeri vatandaşlara sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş şehir.

edit: dikkatsizce yazmışım. alttaki arkadaş düzeltmiş sağolsun.
  • 65 yaş üzeri için sokağa çıkma yasağı değil, belirli saatlerde sokağa çıkma kısıtlamasının söz konusu olduğu şehir. (10.00-16.00 saatleri arası çıkabiliyorlar)

kaynak:
    http://www.eskisehir.gov.tr/…fzissihha-kurul-karari
  • açık alanda sigara içme yasağı gelmiştir.

kaynak
  • gecen yil ilk kez gittim. harika harika harika. gezmesi, eglencesi, sehrin yapısı, müzeleri muhteşem sehir. görünüz.
  • eskişehir krizim tuttu yine.
    zaten üşüyoruz bari sağlam usuyelim be.
  • kendisi hakkında en palavra başlıklardan biri atılmış. ulan bu şehirde döve döve adam öldürüldü be.
hesabın var mı? giriş yap