şükela:  tümü | bugün
 • son zamanda yerel basında bu havaalanının pistinin uzatılması gerektiği konuşuluyor eskişehirde.
  örneğin geçen gün kü yerel basında eskişehir büyükşehir belediyesi başkanı yılmaz büyükerşen,bu pistin mutlaka uzatılması gerektiğini ve gerekli istimlakların mutlaka yapılmasını yoksa eskişehir'in bölgenin kargo merkezi olma gibi bir şansı varken bu şansı elinden kaçıracağını söyledi.
  pistin uzatılması konusunu belediye meclisinde oylamaya sunan büyükerşen,akpli muttalip belediyesi başkanından hiç beklemediği bir tepki aldı " burası bizim otlak alanımız" diyen muttalip belediye başkanı pistin uzatılmasına muhalefet ederek konuyu ileri bir tarihe erteletti.
 • önce gurbetçiler sonrada yabancı turistler

  berrin kırılmaz ( 2005-07-29 )
  kıbrıs’ta bulunduğum ilk yıllarda, o zamanlar bana çok ilginç gelen bir durumla karşılaşmıştım. lefkoşe’de mağazaları gezerken, yandaki dükkanın önünde duran bir adam: “ hadi londra’ya kalkıyor, iki kişilik yer var, hadi londra” diye bağırıyordu. çok şaşırmıştım. sanki adam, eski türk filmlerindeki istanbul dolmuşçularının, “ hadi aksaray- sarıyer bir-iki kalkıyor” diye müşteri topladığı gibi, londra’ya müşteri topluyordu.

  sonradan öğrendiğime göre, charter seferleriyle, londra- kıbrıs arsında resmen dolmuşçuluk yapılıyordu. charter seferlerinin ne olduğunu ilk defa orada öğrenmiştim. bu söylediğim olay 20 yıl kadar önceydi. eskişehir ile brüksel arasında önceki gün başlayan charter seferleri beni yıllar öncesine götürdü ve bu anımı hatırlattı.

  **************************** şehrimizin uluslararası havayolu trafiğine açılması çok gurur verici bir olay. ilk gün yapılan karşılama törenini televizyonda izlediğimde, bu konuda emeği geçen herkesin gözlerinin pırıl pırıl parladığını gördüm. belli ki bir ilki geçekleştirmenin onuru ve mutluluğunu yaşıyorlardı. ya yolcular... 3 saatte memleketlerinde olmanın heyecanına, birde törenle karşılanmanın coşkusu eklenince tam bir şaşkınlık içine düşmüşlerdi. kendilerine uzatılan mikrofona kimi sevinçten konuşamıyor, kimide mutluluğunu anlata anlata bitiremiyordu. onlar için bu gelişme gerçekten çok önemliydi. yılların memleket hasretiyle kavurduğu son günlerde, aktarmalı olarak eskişehir’e ulaşmak canlarına yetiyordu. bir an önce yakınlarına, sevdiklerine kavuşmayı istiyorlardı. onların bu dilekleri sonunda gerçek oldu, gurbetçilerin yoğun olarak yaşadıkları belçika’dan, brüksel- eskişehir havayolu hattı gerçekleşti. inşallah hiçbir aksaklığa uğramadan planlı bir şekilde bu ulaşım devam eder.

  ****************************** uluslar arası bir hava alanına sahip olmamız sadece yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza hizmet sağlamakla kalmamalı. bu ancak dışarıya açılmanın bir girizgahı olabilir. esas beklentimiz ve gözümüz dışardan gelecek yabancı turistte. neden olmasın, insanların ayağına imkanlı bir havayolu ulaşımı sunarsanız, gideceği, göreceği yerlerin reklamını da başarıyla geçekleştirirseniz gelmemeleri için bir sebep olabilir mi?

  eskişehir’e uçak seferlerini düzenleyen corendon firmasının sahiplerinden atilay uslu’da düzenlediği basın toplasında aynı şeylerden bahsediyor. avrupalıların yeni yerler görmek, yeni güzellikler keşfetmek istediklerini söylüyor. bu neden eskişehir olmasın?. bizlerin çok büyük reklamlarla, çok büyük merakla gittiğimiz; yurt içinde veya yurt dışında gördüğümüz yerlerin çok mu farklı özellikleri var.

  eskişehir artık kabuğunu yırtmak zorunda. dışardan turist çekmek bunun ilk yolu. önce yerel yöneticiler buna inanacak ve halkı arkasına takacak. merak edilmesin, şehri için iyi bir iş yapıldığına inanan vatandaş, yöneticilerinin arkasından tıpış tıpış gelmesini bilecektir.

  eskişehir anadolu üniversitesi 29/07/2005
 • şu sıralar yalnızca tam kapasite dolu koltuklarla brüksel eskişehir arası mekik dokuyan uçakları ağırlayan havaalanı.
 • thy bu meydana zamaninda istanbuldan seferler duzenlemis, istanbul-eskisehir hattinda yolcu sayisi 3-4 civarinda kalinca vazgecmistir. bu seferler bittikten sonra meydanda gecirdigim sure icinde check-in bankolarinin kenara atildigini, yolcular icin bar-gazino gibi kullanilan salondaki kadife koltuklarin bir tarafa saklanip, ayni salonun bir dershane oldugunu gormus, komik bulmustum. simdi ne yaptilar acaba o ana binayi. egitim gormekte olan pilotaj bolumu ogrencileriyle, uluslararasi trafik kaldiran bir meydan haline gelmis mekanin birbirleriyle nasil gecindigini gormek isterdim.
 • eskişehirli sivil toplum örgütlerinin yenilenmesi için deklarasyon yayınladıkları havaalanı.
 • açıldığından beri pistinin uzatılması gündemde olan havaalanıdır...pistinin uzatılması bir yana, ils kurulurken bile yanlış devlet politikaları, muttalip belediyesi ve köylüler yüzünden devamlı problem çıkmıştır. zamanında devlet tarafından desteklenen kavak ağacı yetiştiriciliği sonucunda uzayan kavaklar, ils courseunu etkilediği için alana ils kurulamamış, istimlak edilerek kesilmek istenen kavak ağaçlarının kesilmesine halk karşı çıkmıştı. sonuç olarak alana ils kurulması epeyce bi gecikmişti.
 • 21 haziran'da onur air 'in eskişehir brüksel- brüksel eskişehir uçuşlarına başlayacağını duyurduğu havaalanı.
 • rektör fevzi sürmeli'nin havaalanının var olan koşularıyla, onur air ve corendon dahil hiç bir havayolu şirketinin uçağı`,şu an ki durumunda bu havaalanına inemez dediği havaalanı.
 • şu günlerde alternatifi olarak askeri havaalanının düşünüldüğü havaalanı.