• taşıt trafiğine kapanmadığı için hiçbir zaman sokak olamamıştır. olamayacaktır da... canlı gürültüyle, pardon canlı müzikle, patırtıyla, itlikle, hergelelikle, serserilikle, raconla, siyah takım elbiseyle devam ederse kendi başını yiyecektir.
  • ben gittim, anlatayım.

sağlı sollu bar.
  • 3 yıldır burada yaşayan bir istanbullu olarak ziyaret etme grafiğimin artık yerlere vurduğu sokak. o amk olimposu açıldığından beri ne kadar dallama varsa doldu taştı sokağa. önceden de vardı da şimdi artık ele geçirdiler hepten. eskiden öğrencilerin oturup bira içtiği mekanların falan olduğu bir yerdi (biraz kadifeyi andırıyordu) şimdi çakma bir aksaray oldu mk.
  • çocukluğumun geçtiği sokak.

barlar sokağı olmadan daha birkaç sene önce burada kocaman, bahçeli iki ev, köprübaşı kuruyemiş'in deposu, pino'nun imalathanesi falan vardı, sekiz on çocuktuk, doğru dürüst araba bile geçmezdi sokaktan. ibis otel bir tmo silosuydu, ölümüne tozlu bahçesinde bekçi izin verdiğince futbol oynar, sonra sokağa döner üstüne saklambaç oynardık, çerkez bir aile vardı, metal garaj kapılarını kale niyetine kullanıp gürültü yapardık, yaşlı bir teyze "çocuklar sesinizden namazda okuduğum duayı karıştırıyorum" diye ara sıra cama çıkardı, geçenlerde vefat etmiş, allah rahmet eylesin.

bu sokağın çocukluğuma ait daha on on beş sene öncesinin hatıralarını bu kadar hızla eski fotoğraflara hapsetmiş olmasına bir türlü alışamadım. diğer her şey zaten yeterince hızlı değişiyordu, bir de bu sokağın değişmesine, oyun oynadığımız kaldırımları bile yutup gözden kaybetmesine gerek yoktu gibi geliyor.
    siz eskişehirde yaşayan, bu sokağı barlar sokağı olarak tanıyan öğrenci insanlar, bu entryi sevmeyeceksiniz biliyorum. önemli değil. sadece gereksiz romantizm yapıyorum. her şey yolunda.
  • çok af edersiniz ama canlı müzikli mekanlar sayesinde pavyonlar sokağından farkı kalmamış bir sokaktır. yılbaşı öncesi belediye başkan yardımcısının düzenlediği toplantıda bahsedilen tedbirler uygulanmamakla birlikte bahsi geçen mekanlar yüzünden sokağın kalitesi gün geçtikçe artan bir ivmeyle düşmektedir. yaklaşık bi buçuk yıl içerisnde şehir yeni bir kütahya caddesine sahip olacaktır bu gidişle.
  • gereksiz bi canlı müzik merakı ortaya çıktı burda, önceden bu kadar yaygın değildi sanki.

millet ne anlıyo bu canlı müzikten ben de bunu anlamıyorum, iki sohbet etmek istesen edemezsin o volümde, öyle sus pus oturup kötü türkçe pop şarkıları dinliyolar. enteresan.
  • "üzerilerine cübbe ve kafalarında sarık olan kişiler ‘barlar sokağı’nda adeta denetim yaptı. olay bazı vatandaşların tepkisine neden oldu. bu kişiler ‘gençleri doğru yola davet ettiklerini’ iddia ederken, vatandaşlar ise olayı tahrik olarak nitelendirdi."

olaylar olarlar.. hiç haberimiz olmadı ya lan :/

http://www.eskisehirinsesi.net/kim-bunlar.html
  • eskişehir tepebaşı belediyesi'nin adını ömer hayyam sokak mı yoksa neyzen tevfik sokak mı yapalım diye düşündüğü günümüzdeki adıyla vural sokak.
  • modifiye araç sahibi andavalların, 3 km/saat hızla milim milim ilerleyerek sözüm ona piyasa yapıp kirlettiği capcanlı sokak.
  • boku çıkmış sokak. iyi ki barlar sokağı oldu adı...

işletmelerin arpası fazla geliyor bence. hem eskişehir'de esnaf olacaksın hem de eskişehirlileri dükkanına almayacaksın. çok büyük hata yapıyorlar, hem ticari, hem kültürel... çünkü eskişehirliler, aşırı derecede şehir milliyetçisi oluyorlar: nasıl ki, eskişehir'de, eskişehirspor haricinde bir formayla dolaşamıyorsun, nasıl ki eskişehir'de fenerium kapandı, nasıl ki, eskişehirliler, eskişehir dışında, şehirlerinin adları göğüslerini kabartarak söylüyorlar, eskişehir adını cümle aleme duyuruyorlar, dünyanın en güzel şehrinin eskişehir olduğuna inanıyorlar ve aksini söyleyenlerle hararetli münakaşalara giriyorlarsa; eskişehirlileri dükkanına almayan, orada oturup adam gibi iki bira içirtmeyen, eskişehir'den beslenen ve eskişehirli olmayan bu dandik esnafları eskişehir'de barındırmaz. eskişehir halkı, en kısa zamanda yerel basından başlamak kaydıyla, bu işletmeleri protesto etmek için girişimlere başlayacaktır.

özet geçmek gerekirse, eskişehir halkı atarlıdır. barlarına almayan böyle bar işletmecilerine inat, kendi barlarını açıp kendi barlar sokağını yaratır.
hesabın var mı? giriş yap