şükela:  tümü | bugün soru sor
 • geçen sene kar yüzünden çöken çatısı yeniden yapılmış, bana hayatım boyunca kaybetmemeyi umduğum harika dostlar kazandıran, dağın tepesinde olması dolayısıyla eskişehir manzaralı canım okulum.okulun etrafındaki tepeler kaplumbağa doludur.öyleki, 4 sene boyunca kaplumbağa çiftleşmesi hakkında kapsamlı bilgiye ve discovery tadında belgesellere sahip olunabilir.
 • ben bu okuldan 1997'de mezun oldum. 18 sene geçmiş...

  hesaplarken elim ayağım titredi amunaki :/
 • spor salonunun catisi coken okul. sans eseri tatile denk geldi.
  ama bu cokusun sebebi kar yagisi degil, okula girdigimiz sene, bir sene sonra spor salonu tamamlanacak denilip 7 yil boyunca salon yuzu gosterilmeden mezun edilen bizlerin ahıdır, bedduasidir.
 • ortaokulu okuduğum ve fen lisesine hazırlanırken yorulduğum anlarda durup nasıl bir yerde olduğumu aklıma getirip gayret et güzelim tadında biraz daha direnerek ve çalışarak kurtulduğum okul burası.

  ardıma baktığımda hatırda ne güzel bir anı ne de kayda değer bir dost bırakmamıştır bunlar yetmezmiş gibi ilkokuldan gelen arkadaşlığın,dostluğun,paylaşmanın ne olduğunu öğrendiğimiz insanları ve hatta ilk kez aşık olmanın, heyecanlanmanın tadını da ilk aşkımızla beraber alıp götürmüş yerine eğer olur da 40 yılda bir aklımıza düşerse -hüzünlü ve alkol yorgunu akşamlarda- "şimdi kimbilir nerede ne yapıyorlardır onlar ?" sorusunu bırakmıştır bu okul.

  çoğu tecrübeyi yapılan haksızlıklarla öğrendim orada.öğleden sonraları kayış atmayıp insan gibi gidip müdür yardımcısından izin istediğinizde eğer ailenizi ve sizi tanımıyorsa izin alamayacağınızı,sizin hiç bir hatanız olmadığı halde 40 kişilik bir sınıfın hatasının istemediğiniz halde sırtınıza yüklenmiş bir görev nedeniyle size yıkılabileceğini,öğretmenin çocuğu için istediği kitabı ertesi gün getirdiğiniz halde bir sonraki gün sizi hiç tanımıyormuşçasına davranmasını ve kitabı isterken verdiği sözleri dile bile getiremeyeşinizi ve şu an akıldan uçmuş sayısız şeyi.

  resim sevincini izleyip izlemediğini sorduğunuzda küçümser bir şekilde "hayııııırrrr" diye ağız burun kıvıran bir resim öğretmeni vardı.ilk dersinde kimse dinlemediği halde beni kaldırıp "neden dinlemiyorsun,ne dedin arkadaşına ? " gibi bir soru sormuştu.şimdikine göre toy zamanlarımız olduğu için çok ciddi bir hata yapmış gibi efendilikle bir şey salladım ama bozmuştum kadını yediremedi,kızdı.hiç sevmedi beni karşılıklıydı gerçi,ablası grafiker olan birisi olduğum ve resimle boyalarla büyüdüğüm halde resim dersinin olduğu ve ödevini bilerek ve isteyerek yapmadığım her gün evden çıkarken apartmanı terk eder etmez ayazını hissettiğim eskişehir sabahlarının bunaltıcılığını ve iç karartıcılığını hala anımsarım.bonus olarak da o resim dosyasını okul bitince nasıl kırıp attığımı da hatırlarım.

  sınavlarda kızların yanına oturup sorularını çözen ingilizce hocasını nasıl sevemediysem öğrettiği ingilizceyi hep takdir ettim.

  disiplin kurulunun,ifade vermenin ne olduğunu da bu okulda öğrendim ben.

  ilkokuldan sonra anadolu lisesine girebilmiş jenerasyonun 11 yaşındaki ve ergenliklerinin eşiğindeki bu evlatlarının yaşadığı maceralar aslında bu kadar kayda değer midir,sevilmemeyi nefret edilmeyi hakeder mi, bu onlara yapılan haksızlık mıdır bilemiyorum ama bildiğim bir şey var o da bir çocuğunun karakterinin yavaş yavaş şekillendiği yıllar ve günler boyunca gününün 6-7 saatini geçirdiği bir ortam önemlidir onun için.
 • 1988'de kurulduğu andan itibaren anadolu lisesi olan okuldur, 2005'te dönüştürülen okullardan değildir ve bu okula tüm öğrencileri daima sınav ile girmiştir.

  ekal tarihçe

  yenikent'tedir, bu yıl binasının yıkılıp yeniden yapılacağı duyurulmuş, umarım o güzelim bahçesine, ağaçlarına kıymazlar ve arazisinin üstüne yatmaya kalkmazlar.

  2005 yılındaki saçma dönüşüm sürecinden önce tepebaşı'nda da bir kılıçoğlu lisesi olduğu doğrudur ve o süreçte onun adına da "anadolu" ibaresi eklenmiş olabilir ancak bu lise "ekal" ile karıştırılmamalıdır. söz konusu lisenin adını bu yılki tercih listelerinde göremedim, değiştirmiş olabilirler.

  ekal'in eski kalitesinde olduğunu sanmıyorum ama bu ekal ile değil, ülkenin eğitim sisteminin saçma sapan politikalarla çökertilmesi ile ilgili.

  yine de birinin ekal'i diğer lise ile karıştırıp öğrencilerine "çakal, embesil, piç bebeler" demesini, ekal'de başarılı öğrenciler görmediğini iddia etmesini kabul edemem. bu yıla kadar eskişehir'in en yüksek puanlı üçüncü okulu olmayı sürdürmüştür.
 • gerici yönetimlere karşı başlatılan bildiri akımına katılmış eski okulum.

  "ekal’den tüm liselilere

  biz eskişehir kılıçoğlu anadolu lisesi öğrencileri olarak istanbul’da, ankara’da, izmir’de ve ülkenin dört bir yanında gerici, zorba, yandaş eğitime baş kaldıran liseli arkadaşlarımızın sesine ses katıyor, bizde bu mücadelede arkadaşlarımızın yanındayız diyoruz.

  okullarımızda gün be gün dayatılan gerici, antibilimsel, eğitime karşı laikliği, bilimi, dayanışmacı eğitimi savunmanın zorlaştığı, zorlaştırıldığı bu dönemde bu isyan bizler için çok büyük bir umuttur. velileri, öğrencileri, vicdanıyla hareket eden herkesi biz liselilerin açtığı yolda destek vermeye çağırıyoruz.

  okullarımızda yandaş idare ve öğretmenleri, gerici vakıfları, ülkemizi savaşa sürükleyen, kazanımlarımızı yok etmeye çalışan iktidarı, her gün baskılarına maruz kaldığımız faşistleri istemiyoruz.

  bizde tüm liselileri bu karanlığa karşı birlik olmaya çağırıyoruz.

  okullar bizim, ülke bizim, gelecek bizim!"

  eskişehir kılıçoğlu anadolu lisesi öğrencileri

  http://www.birgun.net/…-biziz-liseliler-115759.html
 • 2008 senesinde mezun olduğum okul. özledim desem yalan olur.
 • süper eğlenceli yıllarımın geçtiği ;ancak iyi hocalarının birer birer dersanelere transfer olduktan sonra eğitimin kalitesi gittikçe düşen,8 yıllık eğitimden sonra gelenlerin okulun kültüründen bişey almadan mezun olarak okulu saçma bir yere çevirdikleri okul.bir ara gerçekten kaliteli öğrenciler yetiştirdi ama onların içinde varmış herhalde kalitelilik..
 • sadece hazırlıkta okuma serefine eriştiğim ama hayatımda kardeşim dediğim adamları kazandığım okul. bol bol enteresan hocalar vardı. kovası ihsan aydını ile meşhurdur. ha bi de boncuk vardı paraları iç edip kaçan.
 • ben hazirliktayken burda okuyan arkadaslar "seneye spor salonumuz hazir" derlerdi.. mezun oldugumda hala spor salonlari yoktu..