şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kendileri şu şekilde tanımlamış:
    "mayıs ayı 2016 yılında yola çıktığımızda henüz her şey başlamamıştı. ilk kıvılcım noktamız sesimize ses katmak, günümüz üniversitelerinde engellenen özgür düşünce ortamını oluşturmak ve 11 ocak 2016'da imzaladığımız barış bildirisi'nin kamuoyuna açıklanmasının ardından eskişehir’de baskı ve yıldırmayla karşılaşan ve işinden edilen akademisyen arkadaşlarımız ile dayanışmak amacıyla örgütlediğimiz dayanışma dersleri fikri idi. ohal’in karanlığından faydalanıp tüm akademiye yönelik bir saldırı başladığında derslerimiz başlayalı ancak birkaç ay olmuştu. sonra söze saz da ekledik, barış’a ezgiler söyledik. şimdi pek çok dayanışma dersi yaptığımız süreçten eskişehir okulu’na evrildik. bir akademide özlediğimiz ve düşlediğimiz ne varsa inşa etmek istiyoruz. eskişehir okulu olarak evreni, yaşamı, dünyayı, insanı ve kendimizi daha iyi anlamak ve analiz etmek için dersler, atölyeler, dönemlik dersler, dinletiler, sanat ve tarih odaklı geziler yapacak dayanışmayı büyütecek ve bir arada kalacağız. yaşasın toplum, doğa ve barış için bilim!"

    benim için ise birbirinden kıymetli hocaların, akademinin üniversite kampüsünden farklı bir şey olduğunu gösteren muhteşem insanların bilim ürettiği okul. hemen her hafta insan hakları, çevre, ekoloji,edebiyat, psikoloji,sinema gibi alanlarda birbirinden güzel konularda dersler veriyorlar

    ohal hakkında fikirleri sorulduğunda 'ölü taklidi yapacağız' diyen "hocaları" barındıran, sırf kendi akademik yükseltmeleri için kendi aralarında kongre düzenleyen "hocaların" üniversite çatısı altında olduğu bir ülkede, üniversite dışında olmaları kendileri için bir onur.
  • ocak 2016'da başlayan ve o günden bu yana çeşitli bir çok etkinlikle devam eden bir sürecin sonunda, mayıs 2017de kurulan eskişehir okulu'nun manifestosu şöyledir: "eskişehir okulu, barış için akademisyenlerin "bu suça ortak olmayacağız" başlıklı bildirisinin imzacısı olmaları gerekçesiyle üniversitelerdeki görevlerinden atılan akademisyenler ve bu dayanışmaya fikren, kalben ve fiilen destek verenler tarafından 2017 yılının haziran ayında kurulmuştur. özgür düşünceyi ve ifade özgürlüğünü savunan eskişehir okulu cinsel, sınıfsal, mekansal, kültürel, inançsal ve yaşla ilgili her türlü ayrımcılığı reddeder. eskişehir okulu emekten yana, ırkçılık karşıtı, homofobik olmayan eşitlikçi bir dille kolektif, muhalif, eleştirel bilginin üretimi ve paylaşımının yollarını açmaya çalışır; evreni, yaşamı, dünyayı ve insanı daha iyi anlamak ve analiz etmek için bilimsel, sosyal ve sanatsal üretimler yapmayı hedefler. eskişehir okulunda yapılan tüm ders, seminer, atölye ve geziler yalnızca üniversite öğrencilerine değil toplumun her kesimine açıktır."