şükela:  tümü | bugün
  • soruşturmaya nasıl bir salahiyet kazandıracağını anlamlandıramadığım, gereksiz bir istifa; bir alayiş.
  • ilginç bir şekilde sözlükte yer edinmemiş olay.
  • istifalara alışkın olmadığımız için değer görmemiştir.
  • istifa diye bağırıp çağıranlar neredeler? bizim insanımızda çekememezlik midir, haset midir, kibir midir bilmiyorum. başarılı olan veya herhangi bir üst makamda duran birini eleştirmek için fırsat kollarlar hep. fırsatını bulunca da yerden yere vururlar. ortada ciddi bir ihmal var ve sorumsuzluk en yetkili kişiye aittir fakat olayların akabinde çekilen videolardan gördüğüm kadarıyla bazı insanların umrunda bile değil ölenler. tek yaptığı rektörlük binasına karşı istifa diye haykırmak. bu ülkenin yöneticileri, ne soma'daki maden işçilerinin ölümlerinde ne de bombalı eylemlerde, sorumluluk alıp istifa etmemişlerdir. ben sadece bu sebeple bile rektörü tebrik ederim. en azından koltuk sevdasına düşmek yerine şeref sevdasına düşmüş.
  • ahmet hakan'a göre çöp kadar değeri yoktur. istifa etmese devletimizin bekası filan hep tehlikedeydi demek ki!

--- spoiler ---

üniversitesinde katliam yaşanan eskişehir osmangazi üniversitesi rektörü hasan gönen, nihayet istifa etmiş.

* rektör bey, istifasına gerekçe olarak şu üç maddeyi sıralamış:
    - bir: devletimizin bekası...
    - iki: soruşturmanın selameti...
    - üç: devlet kurumlarımızın yıpratılmaması...

* size bir şey söyleyeyim mi? bu gerekçelere dayandırılan bir istifanın çöp kadar bile bir değeri yoktur.
    * bu istifanın bir kıymet taşıması için...

rektör bey’in...

istifasına gerekçe olarak şunları sunması gerekirdi:

- akli dengesi bozuk bir katliamcının, önüne geleni fetö’cü diye yaftaladığı bir ortamda kılımı bile kıpırdatmadım.

- yönettiğim üniversitede dört kişinin katledilmesine varan olayların önlenmesine yönelik hiçbir şey yapmadım, yapamadım.

- üniversitemin bir binasına silahla giriş yapılmasının bile önüne geçemedim, bunu önleyecek önlemleri alamadım.

- başaramadım, beceremedim, görevimi hakkıyla yapamadım, doğrudan ya da dolaylı sorumluluk sahibiyim.

rektör bey, bunları diyerek istifa etmiş olsaydı...

işte o zaman...

“yaşasın! memleketimizde istifa diye bir müessese varmış” falan diyebilir, hatta bu istifaya bir kıymet biçebilirdik.

bu haliyle...
    ancak çöp kadar bir değer biçebiliyoruz.

--- spoiler ---
  • dekan cemil yücel'e de aynı şeyi yapmak düşer.