şükela:  tümü | bugün
 • cumhuriyetin ilk fabrikalarından biridir. kazım taşkent tarafından kurulmuştur. muhtemelen 1920'li yılların sonlarında kuruldu. şehir merkezinden yeni otogara giden sivrihisar caddesi üzerinde er almaktadır. büyük bir alanı kaplar. özelleştirme idaresinin hep gündeminde olan bir yedir. fabrikanın hemen önündeki üst geçitte atatürk'ün bu fabrika hakkındaki vecizesi yazar:

  "eskişehir şeker fabrikası millî ülküye derin alakanın......... bir ifadesidir..." gibi metin. başı doğru da sona doğru salladım.
 • son yılllarda olmamakla birlikte arada bir buram buram küspe kokan bir fabrikadır; hatta 90'ların başında bir arıza olmuştu da bütün şehri bir küspe kokusu almıştı.
 • 1965-1972 yılları arasında fırtına gibi esen efsane eskisehirspor takımının, misafirhanesini kamp yeri olarak kullandığı fabrikadır.

  dönemin futbolcuları, 2006 yılında kendileri için düzenlenen vefa gecesi için eskisehir e geldiklerinde yine aynı yerde konaklamışlar ve nostaljinin kralını yapmışlardır. söylediklerine göre, kapı, cam, çerçeve ve hatta sandalye mobilya v.s hiçbirşey değişmemiş herşey olduğu gibi aynıymış.
 • porsuk çayını katleden öğelerin en başta gelenlerindendir.

  edit:

  2009 yılında atıksu arıtma tesisi devreye girmiş.
 • bazan yanık şeker gibi güzel bir koku veren, gece önünden geçerken iki ana bina arasındaki şeker yolu içinden gelen yeşil ışık ve çıkardığı buharla -manzaraya sağda kent parkın rengarenk ışıklarını da katarsak- fantastik bir ortam yaratan fabrikadır.

  bu arada önünden geçerken hızlı geçmeyin, bu caddede hız sınırı 50 km, ceza 290 tl.