• şehrimize hoş gelmiş, safalar getirmiştir. yolu açık olsun, başarıları daim olsun...
    her ne kadar, güçlü bir kültüre sahip anadolu üniversitesi' nden bölünerek oluşturulmuşsa da, tıpkı 1993 yılında eskişehir osmangazi üniversitesi'nın kurulmasında ve yapılanmasında olduğu gibi, sonuçta üniversiteler alemine yeni üniversite, eskişehir teknik üniversitesi olarak katılmıştır. artık eskişehir, tam bir gençlik ve üniversiteler şehri olmuştur.
    tüm camiaya hayırlı ve uğurlu olsun. öğrencilerine ve öğretim elemanlarına, çalışanlarına başarılar diliyorum. kazanan eskişehir olmuştur aslında, buradan eskişehir' lilere, yönetcisinden halkına, her bir bireyine, bunun değerini bilmesini, bilinçli ve akıllı olmasını, üniversitelerine kucak açarak sahip çıkmalarını öneriyorum... öyle yapacaklarından da hiç kuşkum yok aslında...

edit: yazımdan üniversitenin bölünmesini desteklediğim falan anlaşılmasın sakın. bölünme ve yeni üniversite kurulması çok farklı şeyler. yeni üniversitelerin kurulması elbette ki olacak ama bu şekilde değil, sabah uyanıyorsun bakmışsın başka bir üniversite mensubu ve öğrencisi oluvermişsin falan... ben bu konulara hiç girmedim bile, üzücü bir durum, söyleyecek çok şey var tabii. bu sırada yaşanan çirkin çıkar ilişkilerine, dönen dolaplara, oynanan oyunlara falan hiç girmedim bile. söylemek istediğim bu aşamada, eskişehir'in 3 devlet üniversitesine sahip olduğu ve bunun uzun vadede şehre olacak katkılarıdır.
  • yeni bir üniversite değildir; eskisinin ikiye bölünmesi ile peyda olmuştur.
  • bu bölünmeyi bir nevi tabela değişikliği zannedenler olmuş. hemen bir bakalım:
    erasmus, farabi ve mevlana gibi öğrenci değişim programları iptal
    mühendislik fakültesinin müdek, fen fakültesinin fedek akreditasyonları iptal
    yemekhanede 1 tl'ye yemek çıkmasını geçtim bir müddet yemek çıkıp çıkmayacağı meçhul
    yunusemre kampüsünün kütüphanesi artık kullanılamayacağına göre kütüphane iptal (bilmeyenler için: bu kadar kapsamlı bir kütüphanenin oluşturulması en azından 20 yıl sürer)
    öğrencilerin de çalışabildiği bilimsel araştırma projeleri iptal
    .
    .
    .
    hayırlı olsun eskişehirliler. üniversiteler sadece tabelalardan ve binalardan oluşmaz.
  • kimi akademik personellerinin yangından mal kaçırırcasına anadolu üniversitesi’ne kaçmaya çalıştığı üniversitedir. *

eskişehir’de üçüncü üniversiteden kaçış
  • anadolu üniversitesi'nin rektörü naci gündoğan bu üniversiteye kuruluş aşamasında geçici rektör olarak görevlendirilmiş.
  • (bkz: #77335304)
  • şu ana kadar benim de mezun olduğum türkiye’deki en iyi uçak teknisyenlerini, hava trafik kontrolörlerini ve pilotlarını mezun etmiş sivil havacılık fakültesini de bünyesinde barındıran bi acayip bölünmeyle ortaya çıkmış garip okul.

açık öğretim olmadan, paralar gelmeden acaba nasıl uçak alıp, nasıl gereken donanımlara sahip olacaklar bilmiyorum. saçma sapan seçim vaatleriyle her şeyi berbat ediyorlar. zaten mantar gibi her köşe başına çakma çukma sivil havacılık fakültesi kuran okul doldu etraf. umarım hocalarını bu saçma okullara kaptırmazlar.
  • bugün paylaşılan bilgilendirme metni:

18 mayıs 2018 tarihli ve 30425 sayılı resmî gazete’de yayımlanan 7141 sayılı kanunla anadolu üniversitesinden ayrılarak kurulan eskişehir teknik üniversitesi yapılanma sürecini hızla tamamlıyor. bu yapılanma sürecinde öncelikle üniversitenin elektronik belge yönetim sistemi (ebys) ve elektronik ortamda belge gönderme yöntemi (kep) devreye alınmış ve yetkili olan personelin kullanımına açılmıştır.

bu süreçte, üniversite senatosu üç kez toplanmış ve üniversitenin acil ihtiyacı olan bazı mevzuat düzenlemelerini hızla yapmış ve senato onayı alınan yönetmelikler, ilgili kurumlara yayımlanmak üzere gönderilmiştir. bugüne kadar üniversite tarafından hazırlanan “havacılık ve uzay bilimleri fakültesi pilotaj bölümü eğitim-öğretim ve sınav yönetmeliği” ile “lisansüstü eğitim-öğretim ve sınav yönetmeliği” resmî gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. bunların dışında sekiz adet yönerge, üç adet kılavuz ve iki adet de usul ve esas eskişehir teknik üniversitesi senatosu tarafından onaylanmış ve yürürlüğe girmiştir.

eskişehir teknik üniversitesinin uluslararasılaşma adımlarının en önemlilerinden biri olan avrupa ülkeleri ve dünyanın diğer coğrafyalarında yer alan ülkeleri ile erasmus+ kapsamında anlaşma yapabilme yetkisi için türkiye ulusal ajansı vasıtasıyla avrupa konseyine geçici charter alınması için başvuru süreci hızla tamamlanmış, 24 temmuz 2018 itibarıyla da geçici charter belgesi alınmıştır. bu belgenin alınmasıyla tüm yurt dışı paydaşlarla mevcut olan erasmus+ anlaşmalarının eskişehir teknik üniversitesi adına yenileme çalışmalarına başlanmıştır.

eskişehir teknik üniversitesinin kurumsal internet sayfası hazırlanmış ve 1 ağustos 2018 tarihi itibariyle yayına girmiştir (https://www.eskisehir.edu.tr/). ayrıca tüm personelin e-posta adreslerinin oluşturulma çalışmalarında son aşamaya gelinmiştir.

eskişehir teknik üniversitesinin “kurumsal logo” çalışmaları kapsamında, farklı tasarımcılar tarafından tasarlanan logolar, katılımcılığı ve paylaşımcılığı arttırmak amacıyla internet sayfasında anket yoluyla akademik ve idari personelin oyuna sunulmuş ve daha sonra tüm personelin görüşleri senato tarafından değerlendirilmiştir. “kurumsal logo”nun renginin belirlenmesi amacıyla “logo”ya tasarımcı tarafından eklenen renkler, senatörlerin oyuna sunulmuş ve senatörlerden alınan dönütler doğrultusunda eskişehir teknik üniversitesinin “kurumsal logosu”nun belirlenme süreci tamamlanmıştır.

eskişehir teknik üniversitesinin kurulmasıyla birlikte anadolu üniversitesi adına varolan havacılıkla ilgili tüm uçuş yetkileri vb. belgeler iptal olmuş, bu süreçte hızla belgelerin eskişehir teknik üniversitesi adına yeniden hazırlanma ve sivil havacılık genel müdürlüğü’ne başvuru süreci tamamlanmış ve uçuş yetkileri tekrar alınmıştır. bu aşamada türk hava yollarına verilen eğitime ciddi bir aksaklığa yol açmadan devam edilmiştir. ayrıca aynı dönemde anadolu üniversitesi envanterindeki uçakların, eskişehir teknik üniversitesi tarafından devir alınma süreci tamamlanmıştır.

eskişehir teknik üniversitesinin önlisans ve lisans programlarına yatay geçişlerle lisans programları için yandal programlarına öğrenci alım süreci devam etmektedir. lisansüstü programlarda (tezsiz uzaktan öğretim programları dâhil) ise şu anda kayıtlar sürmekte olup 2018-2019 öğretim yılında üniversitemize yeni kaydolacak öğrencilerin kayıt işlemleriyle ilgili olarak da hazırlıklarda son aşamaya gelinmiştir. ayrıca “önkayıt ve özel yetenek sınavı” ile öğrenci alan spor bilimleri fakültesinin antrenörlük eğitimi, beden eğitimi ve spor öğretmenliği ve rekreasyon programları ile havacılık ve uzay bilimleri fakültesinin hava trafik kontrol programı için sınavlar için tüm hazırlıklar tamamlanmış, ilgili ilan metinleri internet sayfası aracılığıyla adaylar ve kamuoyuyla paylaşılmıştır. ağustos ayında sınavlar gerçekleştirilecek ve bu programlara yerleştirme işlemleri tamamlanmış olacaktır.

yapımı yeni tamamlanmış olan spor bilimleri fakültesi ek binası eskişehir teknik üniversitesi rektörlük binasına dönüştürülmüş olup ofislerin tefrişatı tamamlanmak üzeredir. ayrıca rektörlük binasının ön tarafında yapımına başlanan otopark çalışmalarının da birkaç hafta içerisinde tamamlanması planlanmaktadır.

taşınır ve taşınmazların devri ile ilgili işlemler devam etmekte olup çalışmaların ağustos ayı içerisinde tamamlanması beklenmektedir. ayrıca anadolu ve eskişehir teknik üniversiteleri arasında hazırlık çalışmaları devam eden işbirliği protokolünün de ağustos ayı içerisinde imzalanması planlanmaktadır.
  • bünyesinde bulunan bilgisayar mühendisliği bölümünde öğrenim görmekte olduğum üniversite.

tercih döneminde bilgi almak isteyenler yeşillendirebilir.

2019 tercih dönemi editi: bu dönemde de bilgi almak isteyenler ulaşabilir.

2020 tercih dönemi editi: ilgilenen herkese teşekkürler, bu entryi girdiğimden beri 100e yakın kişiye yardımcı olmuşum. artık mezun oldum ve çalışıyorum. dolayısıyla hem size cevap vermek için zaman bulamayabilirim hem de bölüm hakkında detaylı bilgiye sahip olamayabilirim. yine de düşünenler varsa ulaşabilirsiniz. zaman bulursam burayı bölüm hakkında bilgilerle editleyeceğim
  • sitesi yayına girmiş üniversite. anadolu üniversitesinin sitesini copy paste yapmışlar mecburen. kütüphanesi yok, daire başkanlıkları yok, rektörü bile yok.. du bakalım altından kalkabilecekler mi?
hesabın var mı? giriş yap