şükela:  tümü | bugün
 • http://gezipgordum.com/eskisehir-ulasim/

  "son dönemlerin en popüler şehirlerinden olan eskişehir’e ulaşım son derece rahat. konum olarak istanbul, ankara ve bursa gibi önemli şehirlere yakın mesafede bulunan eskişehir’e hızlı trenler, otobüsler ve yaz aylarında uçakla ulaşmak mümkün.

  eskişehir’den diğer şehirlere olan uzaklıklara bakacak olursak; eskişehir-istanbul: 330 km, eskişehir-ankara: 232 km, eskişehir-bursa: 148 km, eskişehir-antalya: 426 km ve eskişehir-izmir: 412 km’dir.

  uçak: her ne kadar devamlı olmasa da eskişehir’e özellikle yaz aylarında uçakla ulaşabilirsiniz. bir kaç sene öncesine kadar thy’nin her gün düzenlediği istanbul-eskişehir uçak seferleri maalesef geçen sene sona erdi. bir ara anadolu jet seferlere başlasa da o da şu an seferleri durdurdu.

  belçika’da yaşayan emirdağ’lı sayısı çok fazla. emirdağ her ne kadar afyon’un bir ilçesi olsa da genelde emirdağlılar yaz tatillerinde eskişehir’e geliyor. bu nedenle bir kaç senedir brüksel’den eskişehir’e direk ya da istanbul aktarmalı uçak seferleri yapılıyor. bu nedenle eskişehir’e yazın gelmeyi düşünüyorsanız thy ve anadolu jet’in internet sayfalarına bakarak sefer bilgisi alabilirsiniz. eskişehir-istanbul arası uçakla 45 dakika sürüyor, fakat hava trafiğine bağlı olarak bu süre 1 saati bulabiliyor. 2013 sonunda bitmesi planlanan ankara-istanbul arası hızlı tren hattının açılmasının ardından muhtemelen uçak seferleri tamamen bitecektir; çünkü hızlı trenler ile eskişehir-istanbul arası ulaşımın 2 saate inmesi planlanıyor.

  otobüs: konum olarak bir çok büyük şehre yakın olan eskişehir’e ulaşmanın en rahat yollarından biri de otobüsler. eskişehir’e hemen hemen tüm büyük otobüs firmaları sefer düzenliyor. bunun yanında eskişehir merkezli de bir çok otobüs firması var. özellikle eskişehir-istanbul arasındaki sıkıntılı geçiş noktalarından olan bilecik yolunun geçen yıl tamamlanmasının ardından istanbul yolculukları 1 saat azalmış durumda. ismail ayaz, buzlu, kamil koç, nilüfer ve metro kullanabileceğiniz otobüs firmaları.

  - eskişehir-istanbul otobüsleri: eskişehir-istanbul arası en çok sefer düzenleyen firma ismail ayaz. günün her saatinde karşılıklı seferler var. yakın zamanda yenilenen otobüsler gayet lüks. hatta bazı saatlerde düzenlenen ekspres seferlerde dilerseniz tekli yolcukta da yolculuk yapabilirsiniz. ekspres seferler ile eskişehir-istanbul (anadolu yakası) 3-4 saat, eskişehir-istanbul (esenler) ise 4-5 saat arası sürüyor. ekspres olamayan otobüsler yol üzerinde bozüyük ve bilecik’e uğrayabiliyor. yolculuk süresi bu otobüsler 1 saat fazla sürüyor. ismail ayaz dışında kamil koç da çok sayıda ekspres sefer düzenliyor. aman dikkat metro gibi firmalar yol üstündeki tüm duraklara uğrayabiliyor.

  otomobil: şahsi araçlarınız ile eskişehir’e ulaşmak ise çok daha kolay. eskişehir-istanbul arası yolculuk 3-4 saat sürüyor. adapazarı-istanbul arası anadolu otoyolu’nu kullanıyorsunuz, yolun diğer kısmı ise rahat duble yol. eskişehir-ankara arası düz ve duble yol; fakat yol boyu çok fazla radar var. isteseniz de hızlı gidemiyorsunuz, yolculuk 2,5 saat sürüyor. eğer günübirlik ankara yolculuğu düşünüyorsanız hızlı tren daha iyi bir seçenek olabilir. eskişehir’e yakın bir diğer şehir olan bursa’ya ise yolculuk 1,5-2 saat arası sürüyor. son olarak eskişehir-izmir arası ise araba ile 5-6 saat arası sürüyor.

  eskişehir tren hattı

  eskişehir demiryolu taşımacılığında herhalde türkiye’nin en şanslı illerinden. öncelikle istanbul’dan kalkan tüm trenler eskişehir üzerinden geçiyor. bunun dışında eskişehir’den kütahya ve izmir gibi şehirlere de trenle gidebilirsiniz.

  son yıllarda yapılan hızlı tren hatlarının bir bir yapılması eskişehir’in gelişmesinde büyük rol oynuyor. ilk olarak 2 sene önce tamamlanan eskişehir-ankara hızlı tren hattının tamamlanmasının ardından yolculuk süresi 2,5 saatten 1,5 saate indi. şu an eskişehir ve ankara şehir içindeki hat çalışmaları devam ediyor, çalışmalar tamamlandıktan sonra bu süre 1 saat ile 1 saat 15 dakika arasında olacak.

  eskişehir-istanbul trenleri: eskişehir-istanbul hızlı tren çalışmaları ise şu an son sürat devam ediyor. son yapılan açıklamalara göre eskişehir istanbul arası hızlı tren seferleri 2013 sonunda başlanması planlanıyor. hızlı tren seferleri başladığında eskişehir-istanbul arası 2 saat ile 2 saat 15 dakika arasında olması planlanıyor. (istanbul – ankara arası ise hızlı trenlerle 3-3,5 saat arasında gidilecek. )

  eskişehir-istanbul arasında hızlı tren çalışmaları eski hat üzerinde devam ettiği için normal tren seferleri şu an için durmuş durumda. yani eskişehir’den istanbul’a şu an için tren ile ulaşmak mümkün değil.

  eskişehir-izmir trenleri: eskişehir’den izmir’e trenle yolculuk yaklaşık 10 saat sürüyor. haftanın her günü izmir mavi ve karesi ekspres karşılıklı sefer düzeliyor. izmir mavi eskişehir’den 23:00'te kalkıyor izmir’e saat 09:17'de varıyor. karesi ekspres ise eskişehir’den 21:43'te kalkıyor izmir’e 08:17'de varıyor. izmir’den eskişehir’e yolculuklarda ise; izmir mavi saat 19:40'ta yola çıkarken karesi ekspres saat 17:50'de yola çıkıyor.

  eskişehir-ankara hızlı trenleri: bildiğiniz gibi türkiye’nin ilk hızlı tren seferleri eskişehir-ankara arasında başladı. karşılıklı olarak günde bir çok sefer yapılıyor. eskişehir – ankara arası hızlı tren ile yolculuk şu an için 1,5 saat sürüyor. eskişehir ve ankara şehir içindeki hat çalışmaları devam ediyor, çalışmalar tamamlandıktan sonra bu süre 1 saat ile 1 saat 15 dakika arasında olacak.

  eskişehir-ankara hızlı tren seferleri

  eskişehir-ankara hızlı tren saatleri:
  eskişehir kalkış: 06.45 – ankara varış: 08.15
  eskişehir kalkış: 08.00 – ankara varış: 09.30
  eskişehir kalkış: 09.00 – ankara varış: 10.30
  eskişehir kalkış: 11.15 – ankara varış: 12.45
  eskişehir kalkış: 12.45 – ankara varış: 14.15
  eskişehir kalkış: 15.00 – ankara varış:16.30
  eskişehir kalkış: 16.00 – ankara varış: 17.30
  eskişehir kalkış: 18.00 – ankara varış: 19.30
  eskişehir kalkış:19.00 – ankara varış: 20.30
  eskişehir kalkış: 21.00 – ankara varış: 22.30

  ankara-eskişehir hızlı tren saatleri:
  ankara kalkış: 06.45 – eskişehir varış: 08.15
  ankara kalkış: 08.00 – eskişehir varış: 09.30
  ankara kalkış: 09.00 – eskişehir varış: 10.30
  ankara kalkış: 11.00 – eskişehir varış: 12.30
  ankara kalkış: 12.30 – eskişehir varış: 14.00
  ankara kalkış: 15.00 – eskişehir varış: 16.30
  ankara kalkış: 16.00 – eskişehir varış: 17.30
  ankara kalkış: 18.00 – eskişehir varış: 19.30
  ankara kalkış: 19.00 – eskişehir varış: 20.30
  ankara kalkış: 21.00 – eskişehir varış: 22.30

  dilerseniz tcdd’nin sitesinden tren bileti satın alabilirsiniz. satın aldığınız bileti yolculuk öncesinde gişelerden bastırmanız gerekiyor. gişe görevlisi biletinizi satın aldığını kredi kartını görmek isteyecektir. tcdd resmi internet sitesi için tıklayın.

  eskişehir havaalanı – şehir merkezi ulaşımı

  eskişehir-istanbul uçak sefelerinde anadolu üniversitesi sivil havacılığa ait havaalanı kullanılıyor. havaalanı merkeze yaklaşık 8 km uzaklıkta bulunuyor. sefer sayısı çok az olduğu için havaalanından merkeze ulaşmanın tek yolu taksi. taksiler ile şehir merkezi yaklaşık 20 tl civarında tutacaktır.

  eskişehir otogarı – şehir merkezi ulaşımı

  eskişehir otogarı şehir merkezinin biraz kenarında bulunuyor. otogardan merkeze dilerseniz tramvaylar dilerseniz de otobüs ya da taksi ile ulaşabilirsiniz. taksi ile şehir merkezi yaklaşık 15 dakika sürüyor. ortalama olarak 10-15 tl arası tutacaktır. eğer otelinize tramvay durağı yakın ise tramvay ile de merkeze ulaşabilirsiniz.

  eskişehir tren istasyonu – şehir merkezi ulaşımı

  eskişehir tren istasyonu hemen şehir merkezinde bulunuyor. yürüyerek şehrin en hareketli noktaları olan adalar bölgesi ve çarşıya 5-10 dakika içinde ulaşabilirsiniz. bunun dışında tren garı bir çok otelin de bulunduğu bağlar bölgesine de yakın. taksi ile yolculuk 5-10 dk arasında sürecektir. taksi fiyatı ise 5-12 tl arasında tutuyor.

  eskişehir’de şehir içi ulaşım

  yazı başında da belirttiğim gibi eskişehir ulaşım konusunda çok fazla sıkıntı yaşamayacağınız bir şehir. şehir içindeki bir çok yer birbirine yürüme mesafesinde bulunuyor. tramvay, otobüs ve taksiler şehir içinde kullanabileceğiniz araçlar. bununla birlikte eskişehir’de gezilecek yerler sayfasında da bahsettiğim gibi eskişehir’deki gezilecek yerler 4 bölgeye kümelenmiş durumda. bana göre yalnızca birbirine uzak olan yerler arasında ulaşıma aracına ihtiyacınız var, bunu dışındaki yerleri yürüyerek rahatlıkla gezebilirsiniz.

  tramvay (estram): tramvay herhalde eskişehir içinde en fazla kullanacağınız ulaşım aracı. eskişehir’de gelişmiş bir tramvay ağı var. ağ uzatma çalışmaları halen devam ediyor. şehir merkezindeki tüm önemli noktalara tramvay ile ulaşmak mümkün. birçok otelin de bulunduğu bağlar bölgesinde de tramvay durağı bulunuyor. tramvay biletinizi duraklara yakın bilet satış noktalarından ya da büfelerden alabilirsiniz.

  otobüs: otobüs aslında yalnızca tramvayın gitmediği yerlerde kullanacağınız bir araç. otobüsler ile odunpazarı’ndan sazova park ve şelale park‘a gidebilirsiniz. bu parklara maalesef tramvay ile gidemiyorsunuz. odunpazarı’ndan her 15 dakikada bir kalkan 11 numaralı otobüs, 20 geçe ve 20 kalalarda kalkan 17 numaralı otobüs ve çeyrek kalalarda kalkan 31 numaralı otobüslerle sazova park’a ulaşabilirsiniz. şelale park’a ise odunpazarı duraklarından 1 numaralı otobüse binerek 10 dakikalık bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz.

  taksi: eskişehir’de maalesef taksi ücretleri istanbul’a göre çok pahalı. gidilecek mesafeler birbirine yakın olduğundan dolayı taksiler biraz pahalı. şehir merkezinde yolculuk ise ortalama 10-20 dakika arası sürüyor. taksi ile otogara ulaşım merkezden 10-15 tl civarında.

  esbot & gondol: eskişehir’de yapılacak şeyler sayfasında da bahsettiğim gibi porsuk çayı’nda eğlence amaçlı gondol ve bot (esbot) turları yapılıyor. dilerseniz yaz aylarında bu turlara katılarak keyifli zaman geçirebilirsiniz. porsuk çayı üzerinde yapılan bot turları hafta içi her gün 13:00–19:00, hafta sonları ise 13:00–20:00 saatleri arası köprübaşı–tülomsaş arasında yapılıyor. bot turlarının kişi başı katılım ücreti yalnızca 1,5 tl. ayrıca porsuk üzerinde her gün saat 10:00-13:00 saatleri arasında özel turlar yapılıyor. özel turların kişi başı katılım ücreti ise 3 tl‘dir. dilerseniz esbot yerine gondol keyfi de yaşatabilirsiniz. gondol turları tur başı 15 tl‘dir. gondollara dilerseniz 4 kişiye kadar binebilirsiniz, ücret değişmiyor.

  hop on & hop off otobüs: eskişehir’de bildiğim kadarıyla 1 adet turistik gezi otobüsü var. sanırım yaz aylarında bu otobüs ile gezi düzenleniyor. otobüs hakkında nette çok fazla bilgi bulunmuyor; fakat bildiğim kadarıyla otobüs yaz aylarında odunpazarı’ndan kalkıyor."