• eskişehirde 100-250 milyon arasında gezen kira fiyatlarının bir anda 350-550 milyon olması durumu,öğrencilerin de zor durumda kalmasına sebep olmuştur.
  • hatta geçen hafta emlakçıların camlarına yapıştırdıkları abuk kağıtlardan öğrendiğime göre en ucuz ev kirası 600ytl olmuştur. o ev de anasının dinindedir zaten... (bkz: gökmeydan)
  • hasan polatkan bulvarı'nda (atatürk bulvarı) bir milyarın üzerinde kira isteyen ve yenikent'te de öğrencilere 900 milyona ev kiralayan ev sahipleri* bulunduğu ve sürekli artan nüfusa yeterli konut sağlanamaması sorunu sürdüğü sürece insanların canını yakmaya devam edecek olan kiralardır.
  • aşırı yüksektir. bunun nedeni ise şudur:
    mevcut konut sayısı ihtiyacı karşılamamaktadır. ev sahiplerinin önemli bir kısmı da bundan ziyadesiyle yararlanmaktadırlar. şöyle ki, 3 + 1 bir apartman dairesini çocuklu bir aileye 300 - 350 liraya vermek yerine, 3 öğrenciye kişi başı 200 liraya denk gelecek şekilde 600 liradan kiraya vermek ev sahiplerine daha makul görünmektedir. bunun bir sonucu olarak da zaten, yurdumun diğer şehirlerinden ilginç bir biçimde farklı olarak, aileler değil de öğrenciler, öncelikli olarak tercih edilmektedirler.

ayrıca bir başka hususu da burada arz etmeye çalışalım ki, halihazırda eskişehirde sağda solda uyanık müteahhitler tarafından yapılan; 3- 4 ayda tamamlanan; pek kaliteli malzeme kullanılmadığı izlenimini ciddi şekilde uyandıran apartmanlar mantar misali bitivermektedir.
    bu apartmanlarda yer alan stüdyo tipi dairelerin de her biri - ki bunlar genellikle 40 metrekareden ibarettirler - en az 400 liradan kiraya verilmektedir.
    velhasıl eskişehirde ev kiraları daha uzun bir dönem kalıcı ve geçici kent sakinleri için bir sıkıntı yaratmaya devam edecektir.
  • öğrencilerin kendilerini ev sahipleri ve emlakçılar gözünde kurbanlık koyun gibi hissetmelerine neden olan olgu..
  • istanbul'un dertlerinden bıkıp (özellikle kira) mis gibi memleketime gider otururum diyenleri iki arada bir derede bırakan durum.
  • arta arta doktorlar caddesinde bim'in karşısındaki eski apartmanlardan birinde kiralık olan daireye 850 milyon türk lirası isteyen ev sahibi modelini ve atatürk bulvarı'nda bir sitede ev kirası 950 milyon, ama doktor olmanız (sadece tıp doktoru, phd olmaz) gerek, doktor haricinde kimseye vermiyorum diyen ev sahibi modelini yaratmış olan kiralardır.
  • eskişehirlilerin de söylemekte utandığı bedellerdir. ama yazık ki arz talep dengesi ve eskişehirdeki konut azlığı sebebi ile bu şekilde bir süre daha gidecek kira fiyatlarıdır.
  • depreme karşı güçlendirme yapılması sebebiyle askeri lojmanların boşaltılmasının da yükselmesinde etkili olduğu söylenen rakamlar.
  • pahalıdır, hem de çok can yakıcıdır. 50 m2 ev için 425 lira kira ödersiniz sokak arasında, rezidanslara değinmiyorum bile fare yuvası kadar ama 800-1200 arası değişir. emlakçılar zaten açık gözdür, muhtemelen onlar da her ay ceplerine 50 - 100 atıyor gibi geliyor.
    neyse efendim şöyle söyleyeyim;
    cadde çevresi bağlar'da** ve hoşnudiye'nin üst mevkiinde oturmak isterseniz harbiden oturursunuz, oturturlar kazığa.
    bu malum çevrelerde:
    1+0: 350-800
    1+1: 350-1200
    2+1: 450-1500
    3+1: 600-1500
    ortalama bunun arasıdır.

ha "ben rahatsız olmam, askeri koğuş gibi evde uyurum, karıyla kızla, içkiyle, sigarayla işim olmaz." veyahut "maddi durumum yetmez, fakirim." ben derseniz 3+1 evde 8 kişi kalanlar gördüm kişi başı 100 lira düşüyor onlar da var tabi, yerse.
    emlakçıysa fiyatta indirim yapmazlar, sahibinden olunca insiyatifine kalmıştır ama evi görüpte kira fiyatını duyunca ev sahibinin yüzüne; "oha, anasının amı!" deyince evi de vermiyorlar, terbiye şart.
    edit(ler): imlama koyayım, öğrenemedim türkçe'yi. canim duj?