şükela:  tümü | bugün
  • eskişehir'li olan olmayan herkesin destek vermesini beklediğim slogandır. alpu ovasını bitirecek, tüm şehri kanser yapacak bir girişime karşı bir duruş sergilemektir. çocuklara bunu borçluyuz.
  • hidroelektrik santrali sonrası gürgen deresinin son durumu bu konuda referans kabul edilebilir.
  • yenilenebilir enerji çağında kömür yakarak elektrik üretmeye çalışmak çevreye zarar verecektir. temiz enerjilere yatırım yapmalıyız.

(bkz: füzyon)
  • yıl olmuş 2018 hala kömür yakarak elektrik üretme derdindeler.

gerçi bu islamcı piçlerin tek derdi para amk.

allah bin türlü belanızı versin.

(bkz: hayır)
  • güzel eskişehir tehlike altında. lütfen okuyun ve destek olun.
    "...
    profesör yılmaz büyükerşen'in eskişehir mucizesine "termik santral" dikiyorlar!
    akılla bilimle kültürle sanatla, tarih şuuruyla, doğayla, hayvan sevgisiyle, yurtsever vizyonla yönetilen "rol model" şehrimiz... örgütlü cehaletle imha edilmeye çalışılıyor.
    alpu ovası'na dikiyorlar.
    tarımsal sit alanı.
    birinci derece tarım arazisi.
    türkiye'nin en verimli bölgelerinden biri, buğday deposu.
    termik santralın kaplayacağı alan 1541 futbol sahası büyüklüğünde... her yıl iki milyon ton kül, atık çıkacak, imha etmek mümkün olmadığı için, alpu ovasına yığılacak. 422 futbol sahası büyüklüğünde zehirli atık dağları oluşacak. arazide açıkta duracak, her yıl iki milyon ton daha yığılacak. rüzgarla savrulacak, tarlalara bahçelere yayılacak, eskişehir'in üstüne cam fanus gibi, kabus gibi çökecek.
    ..."

yılmaz özdil - "türkiye’nin tüm aklı başında insanlarını bu mücadeleye destek olmaya çağırıyorum"

edit: "yalnız büyükerşen'in eskişehir mucizesi gibi bir şey söz konusu değil."
    şeklinde saçmalayıp sonra entry'sini silip kaçan birine (@seldon von neumann)
    küçük bir hatırlatma yazısı ekliyorum.
    oku kardeşim.
    biz neyin derdindeyiz sen neyin derdinde.
    bak bakalım bunlar kiminle hayat bulmuş?

"porsuk çayında gondollar dolaşıyor, senfoni konserlerinde kuyruk oluyor, merdiven boşluklarında bile yer olmuyor, opera-bale kapalı gişe oynuyor, iddia ediyorum, şehir tiyatrosu türkiye'nin en iyi kadrosuna sahip, sırf onları izleyebilmek için haftasonları eskişehir'e gidiyorum, kurtuluş savaşı, cam, balmumu, örneği olmayan müzeler, milyon metrekare büyüklüğünde, ayaklarımızı yoran ruhumuzu dinlendiren parklar, planetaryum, gençlik merkezleri, denizi yok ama plajı var, yelken kullanmayı öğrenebiliyorsun, caddeler heykellerle süslü, engelli yurttaşlarımızın kimseden yardım almadan dolaşabildiği, sosyal hayata katılabildiği türkiye'deki tek şehir, masal şatosu'nu kapadokya'dan fazla turist geziyor, sürekli beş yıldızlı otel yapılıyor, eskiler iyi bilir,

20 sene önce bu şehirde çiçekçi bile yoktu,

şu anda türkiye'nin ve dünyanın en önemli markaları mağaza açıyor, dünya çapında "örnek şehircilik" ödülleri kazanıyor. bu mucizeyi yaratan, mustafa kemal aydınlanmasının vücut bulmuş hali, profesör yılmaz büyükerşen'e yumruk atıldı, silah çekildi, namluya mermi sürüldü, vatandaşlar araya girmeseydi, vuracaklardı!

nereye faydan varsa...
    orada saldırılıyor."

yılmaz özdil - "büyükerşen"
  • konu hakkında http://www.sozcu.com.tr/…-santrale-karsi-tek-yurek/ haberi yayınlandı, içeriği aşağıdaki gibidir.

eskişehir termik santrale karşı tek yürek
    eskişehir'de bakanlar kurulu kararıyla birinci derecede tarım arazisi ilan edilen alpu ovası'nda yapılması planlanan termik santrale karşı tepkiler sürüyor. eskişehir büyükşehir belediye başkanı yılmaz büyükerşen, santralle ilgili "kimin aklıdır, nereden niçin nasıl karar verildi anlamakta güçlük çekiyorum. eskişehirliler köylüsüyle kentlisiyle buna karşı çıkıyor. umarım bu karardan vazgeçilir" dedi.
    anadolu’nun en düzenli şehirlerinden birisi olarak değerlendirilen eskişehir, bir süredir alpu ovası’na yapılmak istenen termik santral tehlikesiyle karşı karşıya. kentteki binlerce insan termik santralin yapımına karşı çıkıyor. son olarak geçtiğimiz cumartesi günü inönü caddesi’nde buluştu ve istasyon caddesi’ne yürüyerek, “termik santrale hayır” diye haykırdı. eskişehirlilerin eylemine ise eskişehirli fehime babadağ'ın konuşması damga vurdu. eskişehirlilerin fehime teyze'si “termik santral gelince havayı göremeyeceksiniz. sularınız da kirlenecek. bu termik santralı kurdurmayacağız. gelecekteki yavrularımız için mücadele edeceğiz. ben yeter yaşadım. kazı yapmaya geldiklerinde ben kendim yatacağım önlerine. yeter yaşadım” dedi.

şehre 25 kilometre uzaklıkta yapılması planlanan termik santral, kentin verimli tarım arazilerinin yanı sıra, lületaşını da bitirebilir. eskişehirliler, termik santralin yapılmasının planladığı yerin geçtiğimiz yılın ocak ayında bakanlar kurulu tarafından birinci derecede tarım arazisi ilan edildiğini sık sık hatırlatsa da, şu ana kadar termik santralin iptaliyle ilgili olumlu bir gelişme yaşanmadı. santral ayrıca pancar ve buğday üretiminin merkezlerinden olan bölgeyi de yok edecek.

sözcü.com.tr’ye değerlendirmelerde bulunan eskişehir büyükşehir belediye başkanı yılmaz büyükerşen ve odunpazarı belediye başkanı kazım kurt, termik santralin zararlarını anlattı.
    anlamakta güçlük çekiyorum’

büyükerşen, termik santral ile ilgili “maalesef talihsiz bir girişim” diyerek, “eskişehir’in burnunun dibinde verimli tarım arazileri var. bakanlar kurulu kararıyla ‘tarımdan başka hiçbir endüstriye tahsis edilemez’ denilen alanı bozacak bir girişim. kimin aklıdır, nereden niçin nasıl karar verildi anlamakta güçlük çekiyorum. eskişehirliler köylüsüyle kentlisiyle buna karşı çıkıyor. umarım bu karardan vazgeçilir. illa enerji üretilecekse çağdaş temiz enerjiler var. onlara yönelik teknolojiler seçilir” dedi.

‘kendi ülkelerinde kapatacak, türkiye’de kuracaklar’

odunpazarı belediye başkanı kazım kurt ise 2015 yılında imzalanan paris iklim anlaşması kapsamında karbon?emisyonlarının?azaltılması için italya, fransa, hollanda, portekiz, belçika ve baltık ülkelerinin kömürlü termik santrallerini 2020-2030 yılları arasında tamamen kapatma kararı aldığını hatırlatarak söze başladı.

kazimkurt
    odunpazarı belediye başkanı kazım kurt

‘daha pahalıya tüketilecek’

“o emperyalistler, kendi ülkelerinde kuramadıkları santralleri türkiye’de kurmaya çalışıyorlar. türkiye’de çok sayıda termik santral hamlesinin olmasının altında yatan neden budur” diyen kazım kurt, sözlerini şöyle sürdürdü:

“fransa termik santralini kapatacak, ama o kömürü bir yerde değerlendirecek. o da türkiye gibi az gelişmiş ve kendisini dünyada ciddi bir biçimde duruş sergileyerek kanıtlayamamış ülkelerde olacak. sermaye o kömürü getirip burada satacak, elektrik üretecek ve kendisine alacak. bu ciddi bir oyun. bunu görmek lazım. sağlık açısından da ekonomik açıdan da karlı değil. bunu herkes biliyor. bence hükümet de biliyor ama bilmemezlikten geliyor. bu bir gelişme hamlesi değildir. şöyle bir soru sormak lazım: termik santral neden yapılıyor? enerji ihtiyacını karşılamak için. ancak, kendi milli ve yerli enerjimizi üreteceksek, normal şartlarda ne olması lazım? piyasa fiyatlarının aşağı çekilmesi lazım. halbuki bu santralden elde edilecek elektriğin kilowatt saati 20,15 kuruştan satılacak. şu anda kaç para? 16,5 kuruş… yani yerli ve milli santralimizle enerji üreteceğiz, ama bugün daha fazla fiyata tüketeceğiz. niçin böyle bir şey oluyor? fiyatın aşağı düşmesi gerekir. ama, bu türkiye’nin gördüğü zararı net bir biçimde ortaya koyuyor.”