şükela:  tümü | bugün soru sor
  • üst edit: birazdan okuyacaklarınız eskişehir gazi yakup satar caddesi üzerinde 1+1 bir dairede "hiçbir" eşyası olmadan yere serilen battaniye üzerinde biri on iki diğeri dört yaşında iki çocuğuyla parasız, doğal gazı olmayan bir evde kışı karşılamaya çalışan iranlı çaresiz bir annenin yaşam savaşıdır. lütfen şu an elimizden geldiği kadarıyla dokunalım bu üç insanın hayatına.

    olayı merak edenler için detayları vermeye başlayabilirim. yaklaşık bir ay önce çalışma ofisimizi gazi yakup satar caddesinde tamamı 1+1 dairelerden oluşan bir apartmanın altına taşıdık. genelde kuruluş, tadilat, tamirat işleriyle uğraştığımız için çevreyle ilgilenmeye pek fırsatımız olmadı. zaman zaman açılışlarda (bkz: kalabak) arabası bekleyen bir kadın ve minik oğluyla karşılaşıyorduk. çocuk çok sevimli olduğundan her karşılaşmamızda mutlaka ya şakalaştık ya gülümsedik öyle geçtim yanlarından. tavırlarımdaki yakınlıktan olacak bir gün kadın ofisin kapısından girdi ve çok az türkçesiyle yardıma ihtiyacı olduğunu söyledi. anlattığı kadarıyla almanya'da yaşayan kuzeni kendisine moneygram ile bir miktar para gönderecek bu parayı ancak tc vatandaşı birine gönderirse işlem gerçekleşiyor. ya da ben böyle anladım. ben yardımcı olabileceğimi söyledim ve tc numaramı ve bilgilerimi whatsapp aracılığıyla almanya'daki kuzeniyle paylaştım. ertesi gün kadın çok üzgün şekilde geldi ve kuzeninin almanya'da kaçak olduğu için işlemi ancak alman vatandaşı birini bulursa yapabileceğini bu durumda para gönderemeyeceğini söyledi. aklıma eskişehir'de yaşayan farçası çok iyi ve yabancı olduğu için bu tarz transfer işlemlerine hakim bir arkadaşım geldi. hemen ikisinin iletişime geçmesini sağladım. arkadaşım yüzyüze detaylı konuştuktan sonra kadının iran'daki baskıdan dolayı türkiye'ye kaçtığını. gelirken yanlarında getirdikleri bütün parayı tükettiklerini. evde 4 yaşındaki çocuğuna bakma zorunluluğu nedeniyle gündüz hiçbir şekilde çalışmadığını anlattı. parasızlıktan evin doğalgazını dahi açtıramamıştı. şu an iki çocuğuyla çok zor bir yaşam mücadelesi veriyor yaklaşık 15 gündür bütün paralarının bitirmiş durumdalar. almanya'da tanıdıkları ile görüşüp kadına paranın ulaşması için çalışacağını söyledi arkadaşım. ama şu an mevcut durumdan çıkmaları için kendilerine bir miktar nakdi yardımda bulunduk. borç verdiğimizi söyledik gururu incinmesin diye. sanırım bizim yaptığımız yardımlardan sonra doğal gazını açtırdı ki bugün ofiste olmadığım bir zamanda arayıp ocak tamircisine ihtiyacı olduğunu söyledi. ben gecikeceğimden ofisteki arkadaşlarıma ilgilenenlerini söyledim. daha uygun olacağından tamirciyle beraber kız arkadaşımızı göndermişler eve. geldiğimde kızın gözleri ağlamaktan kıpkırmızı olmuştu. anlattığına göre evde yere serili battaniyeler dışında hiçbir eşya yok. tabak yok, tencere yok, kaşık çatal, yatak, koltuk... yerde serili battaniyeler üzerinde aylardır yaşam mücadelesi veren bir anne biri 4 diğeri 12 yaşında iki çocuk...şimdi başta eskişehirli yazarlar olmak üzere ikinci el kullanılmayan eşyalar dahil bu üç hayata dokunmak isteyen herkesin desteklerini bekliyoruz. elinden bir şey gelebilecek olanlar lütfen yeşillendirin ne yapabileceğimizi konuşalım.
  • allah yardımcıları olsun. tabi bizler de elimizden geleni yapalım. ki yaparız inanıyorum.
  • aslında bir iletişim numarası verilse, elinden birşeyler gelebilecek olan arkadaşlar size ulaşıp yardım alabilir. hepimizin evinde kullanılmayan onca eşya var, göndermek isteyenler size ulaşsın. para yardımı yapmak isteyenler de olacaktır elbet. inşallah yardımcı olunur.

    ancak hiç çalışmadan da bu iş olmaz. yardımlarla bir yere kadar. bu nedenle bu işe bir şekilde devlet el atmalı. mülteci başvurusunda falan mı bulunuluyor nasıl oluyor bilmiyor ama destek bulması bu ailenin.