şükela:  tümü | bugün
 • istanbul'da alış veriş yapmak amacıyla girdiğim bir dükkanda, dükkan sahibi eskişehirli olduğumu öğrenince doğal olarak önce eskişehirspor'dan söz açıyor ardından başka konulara geçiliyor konulardan birisi de kent üzerinde gürültü terörü yaratan savaş uçakları.o sırada orada oturmakta olan orta yaşlı denilebilecek bir kişi.emekli hava albayı olduğunu söyleyerek konuşmaya katılıyor.
  - o uçaklardan yakınamazsınız, o uçaklar eskişehir'in gururudur diyor.(eskişehirde oturmamanın verdiği bir rahatlıkla)
  -hiç bir biçimde gurur duymuyorum.beni gürültüsü ile tereörize eden bir anlayıştan nasıl gurur duyabilirimki. diye yanıtlıyorum ben de.(doğma büyüme eskişehir'de yaşıyor olmanın verdiği rahatsızlıkla)
  bu tepkim üzerine emekli albay beni anlıyor ve bana hak verdiğini söylüyor diyor ki :
  -aslında hava kuvvetlerinin kent üzerinde uçuş yapmaması ve eğer kent üzerinde uçuş yapılması zorululuğu ortaya çıkarsa da belli bir standart desibel in üzerine çıkılmaması, dolayısıyla daha yüksekten uçulması vb. gibi teknik kolaylıkları vardır aslında ve nato standartları kentte oturan kişilerin rahatsız edilmemesi için çaba gösterir. gibi laflar etti.
  ve şöyle ekledi:
  -eskişehir insanlarının tepkisizliği o uçakların ses duvarının da üzerine çıkarak rahatça uçuşlar yapmasına neden oluyor bu da gelecekte eskişehir'de sağlıksız kuşaklar yetişmesine neden olabilir.
  evet her uçak geçtiğinde tek katlı evimizin çatısından aşagıya tıkır,tıkır ederek taşlar, topraklar yuvarlanıyor.kimbilir bu uçaklar bizlerin bedeninde ne arızalara yol açıyor, yaşlılarımız ve küçük bebekler ne kadar rahatsız oluyor?
 • eskişehir'in yerlisini yabancısından ayırmaya yarayan en belirleyici kriterdir. eğer kişi, uçak geçerken havaya bakıyorsa kesinlikle yabancı, hiç istifini bozmuyorsa yerlidir.
 • yillar once pilotlardan bi tanesi cildirmis. evlerin hemen uzerinden falan ucmus. sehirde kirilmadik cam kalmamis haliyle. sonra ordu camlarin parasini odemis sehir halkina falan filan.
 • eskişehir'in simgesi olmuştur havacılık ve bunun sonucu olan uçak sesleri. f-4'ler ve arada sırada da f-16'lar şehrin çok yakınındaki piste inebilmek için şehrin üstünden (kenar mahallelerinin üstünden) geçerler ve bu sırada motorlarının gürültüsü aşağılara yayılır.

  gece uçak motorlarının arkasında görülen ateş topunun ne olduğunu merak edenler için (bkz: ardyakmalı motor).
 • bu super ucaklarin cikardigi ses yaklasik olarak su sekildedir ve en az 30 saniye surer.
  "khuuuuuuuuuuuuuiiiiiiiiiiiiiiivvvvvvvffffffkhuuuuuu"
  (bkz: sarhosken entry girmek)
 • eskişehirli olmanyanların her geçişinde kafalarını gökyüzüne çevirmelerine sebep olan uçaklardır. merak etmeyin şehrin üstüne hiç düşeni olmadı. ayrıca dikkat etmeniz gerekir ki uçaklar geçerken eskişehirliler susar. yani laf anlatacağım diye bas bas bağırmayınız, anlaşılmıyor.
 • her ana jet üssünün ve eğitim üssünün olduğu şehirde yaşanabilecek "özdeşleştirmeli" şehir durumu. eskiden şehir planlamacılık diye birşey olmamasından kaynaklı bir hatanın günümüze yansımalarından biridir.

  -basit anlamda uçağın egzosu- uçak kalkarken veya inerken şehire bakmazsa gürültü pek olmaz.

  (bkz: sozlukteki eskisehirliler)
  (bkz: sozlukteki bandırmalılar)
  (bkz: altinci ana jet ussu)
 • atom bombası ve nagasaki gibidirler. eskişehir denilince akla gelen ilklerdendir. uyuyosunuz, uyanıksınız,sabahmış, geceymiş, pazar sabahıymış, pazartesi sendormuymuş hiç affetmez... kafanızı züker, gider...
 • bir insanın eskişehirlileşmeye başlayıp başlamadığını anlamanın en kolay yollarından birini teşkil eden uçan gürültülü nesneler.

  konuşmakta olan eskişehirliler uçak geçerken konuşmayı otomatik olarak keserler, cümlenin yarısında durup beklerler, ne cümleyi yarıda pause etmiş kişi, ne de dinlemekte olan kişi kalınan noktayı unutmaz. hayatı pause eder gibi bir an. uçak geçtikten sonra herşey eski haline geri döner, kalınan duygu noktası dahil.
  buranın yabancısı ise biraz daha yüksek sesle cümlesine devam etmeye çalışmak gibi bir hatada bulunur. bu şeraitte size kişiye elinizi ağzınıza götürüp sus işareti yaptıktan sonra gökyüzünü göstermek, manali manali bakmak düşer.
 • ders anlatan hocanın derse 10 saniye kadar ara verip,sonra kaldığı yerden devam etmesine, hoca eskişehire yeni tayin olmuş ise sesini yükselterek öğrencilere anlattığını duyurmak için boşuna çabalamasına neden olan makineler