*

şükela:  tümü | bugün
 • 1982 yılında bejeke ile oynanan şaibeli bir maç sonrasında federasyonca 3-0 hükmen yenik ilan edilerek ikinci lige düşürülen.ardından iki kez tekrar bugünkü adı süper lig olan birinci lige dönen ve yeniden düşen hatta bir ara üçüncü lige kadar düşen ama üçüncü lig maçlarında dahi onbeşbin kişi önünde futbol oynama olanağı bulan ve boş tribünlere asla maç oynamamış, siyah,kırmızı renklere sahip anadolu yıldızı kırmızı şimşeklerolarakta bilinen takımın vafakar taraftarları.
  anadolunun en centilmen taraftarıdırlar.bejeke,febe ve gese gibi parasal gücü ve medya desteği çok büyük olan ve bizans takımları olarak nitelenen takımlara karşı anadolu biriğine de onlar seslendirir.
  türkiye'ye deplesmana taraftar gitmesi olgusunu ilk defa kazandıran taraftar kitleside onlardır.1965 yılında kurulduğu gibi birinci lige çıkan eskişehirspor tüm deplesman maçlarına o zamanın kısıtlı olanaklarında en az beş bin taraftarıyla gitmiş kamyon kasalarına yada tren vagonlarına doluşan es es liler,hastalanma pahasına takımlarını hiçbir zaman yalnız bırakmamış ve her zaman"es es nerede biz oradayız" demişlerdir.
 • diğer takım taraftarları arasında bu cefakarlıkları takdir görmekle beraber yerli yersiz futbolla ilgili, başka takımlarla ilgili başlıkların altına linkler vermeleri çok da hoş karşılanmayan taraftar kitlesi.
 • 1 eylul eskisehirspor kemalpasa zirvesi ile biraraya gelecek olan suserlerinde yeraldigi topluluk
 • 01.09.2002 tarihinde oynadigi 2.lig b kategorisi macinda takimini 20 bin ki$iyle destekleyerek super ligte mucadele veren denizlispor, genclerbirligi ve g.antepspor'a nazire yapan taraftar gurubu..

  söz $imdi nick fury'de
 • sorumlu ve bilincli bir taraftar olup, ba$kanina * saygi duymakla beraber kalabakzedeler dernegini kendi aralarina kabul etmeyen anadolu yildizi.
 • 1970'li yillarda amigo orhan'in yonetimindeki sirf bu taraftari seyretmek icin cesitli sehirlerden misafirler ve otobusler geldigi, zamanin yoneticileri tarafindan aktarilmaktadir
 • büyük es es taraftarının düzeyine asla çıkamayacak olan küçük insanlardan oluşan ve büyük es es taraftarı ile aynı düzlemde anılabilmek sevdası ile en büyük taraftar a hakaretler ederek onun düzeyine çıkabileceğini hesap eden küçülmüş taraftar kalabalıklarının ölçüsüz terbiyesizliklerine asla onların istediği düzeysizlikte yanıtlar vermeyerek,büyüklüğüne asla leke sürdürmeyen büyük ama çok büyük bir taraftar grubu.