• an itibariyle show tv'de yayınlanan, kesilip biçilmekten o büyülü atmosferini yarı yarıya yitirmiş efsane film. hayır filmi kesersiniz anlarım, fakat cumali'nin vurulduktan sonra ölürken göğsünden akan kanları siyaha boyamak neyin kafasıdır? resmen ağzım açık izledim. bildiğin siyahtı lan.

tv'de izlemeyin. tek söyleyeceğim bu. bu kadar harika bi filmi -ki bence abartısız türk sinemasının en en en müthiş ürünü- bu kadar rezil edebilirlerdi. siyah kan.. gerçekten müthiş.
  • filmin hikayesi zaten tartışılacak gibi değil.. ancak asıl dikkat çekilmesi gereken husus çekim teknikleri ve seslerin canlı alınması. özellikle seslerin canlı alınması, filmin atmosferini ve etkileyiciliğini bir adım öne çıkarıyor.. eşkıya'nın nefes nefese kaldığı sahneler, cumali'nin ölmek üzereyken iniltileri, hele hele berfo rolündeki kamuran usluer'in oksijen yetersizliğinden hızlı hızlı nefes alması beni inanılmaz darlandırmıştı.

ve filmin inanılmaz soundtrack albümü.. bu bağlamda tek rakibi yol olabilir. onun da soundtracki inanılmazdır. zaten yol'un bu filmden tek eksiği, sansür nedeniyle gizli saklı çekilmek zorunda kalınması ve kanımca dublajlı olmasıdır. eşkıya'nın kalitesini asla tartışmam ancak, aynı imkanlarla çekilmiş altın palmiyeli yol filmi, eşkıya'dan kesinlikle bir adım ötede olurdu.
  • boyalı saçlı "genç" uğur yücel, filmin başındaki 1200 yaşındaki garip otantik kadın ve kocasının ofisine giderken aniden modernleşen külkedisi keje oldukça komik. bazı yerleri ciddi amatör. bu film bir milat kabul edildiğine göre düşün öncesini...
  • türk sinemasının makus talihini değiştiren filmdir.

bu filmden önce türk filmi 3-5 yılda bir çekilirdi, onlar da bay e gibi filmlerdi, herkese hitap etmezlerdi.
    türk filmini geçtim, sinemada gösterime giren filmlerin izleyici sayısı 300.000 kişiyi geçtiğinde gazetede afişlerine büyük puntoda yazılırdı.

esasında bu film sayesinde, hem türk sinemasının, ikinci ve halen devam eden, parlak dönemi başladı; hem de sinema ile ülke insanları arasındaki mesafe kalktı. hemen hemen bütün illerimizde gösterime girdi, 1.000.000 izleyiciyi aştı ve sinema ülkemiz aile eğlencelerinden birisi haline geldi.
  • bu ülkede çekilmiş en iyi filmdir.
  • geçen gün on beş yıl aradan sonra ilk kez baştan sona izlediğim unutulmaz türk filmi. gördüm ki aradan geçen onca zamana rağmen gücünden, güzelliğinden, etkisinden hiçbir şey kaybetmemiş.* açık söylemek gerekirse, ben yeşilçam'da yönetmen ya da senarist olsam bu filmi izledikten sonra mesleği bırakırım.

gişe rekorları kırabilirsiniz, mükemmel reklam çalışmaları yapabilirsiniz hatta türkiye'den yabancı film oscar aday aday adayı bile olabilirsiniz ama bu topraklardan eşkıya'nın bir benzerini çıkaramazsınız. çıkmaz.
  • herkesin deli gibi fırat türküsü dinlediği bir dönemi başlatmıştır.
  • keje'nin (şermin şen) hiç konuşmayarak intikam aldığı, en iyi pasif direnişlerden birini sergilediği kaliteli yerli film...
  • senaryo, oyunculuklar, müzikler hepsi muhteşem olan türk sinemasının yüzakı filmlerinden biridir.
  • pek yakında filmi sayesinde tekrardan hafızam tazelenmesi sonucu gece gece izlediğim filmdir. hala aynı etkiyi yapar.
hesabın var mı? giriş yap