şükela:  tümü | bugün
 • kılıç kullanılıyormuş gibi yapılan bir spor..
  elektronik bir düzenek var kılıçların ucunda.
  vücudun belli bölgelerine kılıç ucu değdirmek yasak...
  koruyucu manyetik yelekleri ve maskeleri var
  epe, flore ve kılıç diye üç alt gruba ayrılıyor bu spor.
  türkiye'de bu faaliyet, "tenis, eskrim ve dağcılık kulübü" tarafından düzenleniyor. (ne kadar da birbirine tümleşik sporlar değil mi? bi de güreş ile aynı federasyona bağlı olsaydı bu spor, seyredin manzarayı)
 • profesyonellige en cok yaklastigim spor. hazirlik sinifinda henuz ufacik bir bebeyken okulda acilan takima girip, takimin fes edilmesiyle bok gibi ortada kalmistik. hamle yapmak ve bilek hareketleriyle saldiriyi savusturmak cok zevkliydi.
 • eskrim agrisina neden olan, karizmatik, cogu kisinin yapmak istese bile yapamayacagini sandigindan kucumsedigi, populer olamamis, olsaydi ne olurdu salonlarin hali diye dusundugum aktivite. diger spor ve benzerlerini yapanlarin aksine, eskrimciler, yaptiklari seyi genellikle spor olarak adlandirmazlar.
  ayrica (bkz: eskrim ajani)
 • eskrim üç silah türü * * ile yapılan bir spordur.epe flöre ve kılıç.epe ve flörede silahların ucunda puantire denilen mekanik bir düzenek vardır. adeta bir ışık düğmesi gibidir bu düzenek basılınca devreyi kapatır. sonra bir sürü işlem falan skor boardda bir ışık yanar. kılıçta ise butun silah bir elektrik akımı taşır karşı tarafın giydiği iletken yeleğe dokunulduğunda devre tamamlanır ve ışık yanar.vucutta yasaklı hiçbir bölge yoktur.onun yerine geçerli vuruş alanları vardır.kılıç çok can acatır tavsiye edilmez.
 • hızlılık, iyi refleks ve sağlam sinir gerektiren stratejik bir spor.
  ne kadar sakin ve çevik olursanız o kadar başarılı olursunuz.

  sanılanın aksine "ben kuvvetliyim güçlüyüm, kılıcı sallar kralını dağıtırım uleeaaan" mantığı hiç bir yere ulaştırmaz. hatta benzer bir harakette kontrolünüzü kaybetmiş olacağınızdan gardınız düşecek dolayısıyla, çok büyük açıklar verip, puanı rakibinize hediye edersiniz.

  saatlerce düzgün gard alma ve parat çalışılan spor.
 • bulmacalarinda genellikle epe dalinin soruldugu spor.
 • bruce dickinsonun* da yaptığını duyup şaşırdığım spor.
 • icinde kilic kelimesi gecen her seyin sihirini uzerinde barindiran ve fakat ne yazik ki sadece spor.. ugrasma maliyeti oldukca yuksektir..