şükela:  tümü | bugün
  • evlilerin, tek bir yastıkta yattığı dönem (1980’ler öncesi) pek sorgulanmayan, sonraki “bireyselleşme“ sürecinde oluşmuş “kafa karışıklığı” durumu sonuçlarındandır.
    geleneksel‘, ile ‘modernize ‘nin çatışmasıdır.
    (bkz: bir yastıkta kocamak)

edit: bkz’a açıklama eklendi.
    edit 2 : başlık başa
  • iç işlerine müdahale anlamına gelir.
  • görebildiğim kadarıyla dünyanın her yerinde mevcut olan ve pek de şikayet edilmeyen bir şeydir.

tabii ki tartışma söz konusuyken, mesleki veya ona benzer uğraşlar gereği birlikte yatılmayabilir. ama bu bir süreklilik arz edecekse evliliğin varlığı sorgulanabilir. yani normal şartlar altındaysanız ve sürekli ayrı yatılıyorsa niye evlenildi gibi. ama yine de bu iki taraf için de problem değilse bu şekilde bir evlilik de olabilir. 3. kişilere nutella yemek düşer.
  • almanlar bildiğim kadarıyla iki adet tek kişilik yorgan ile aynı veya ayrı yataklarda uyuyorlar. ama yine de aynı odada uyumaya devam ediyorlar.

yani akşam yanında birini istemiyorsan, gitsin öbür odada uyusun diyorsan, ne biliyim, bence evlenme sen, incinirsin.
  • siz bi 50-60 yasina gelin o zaman gorursunuz beraber yatmayi:)) 30-40 senedir evli olan anasi babasi olanlar ne demek istedigimi anlar. belli yastan sonra artik zulm gibi gelir. ama ilk senelerde ayri yatmak istiyosan bi evliligi bi daha dusun derim..

edit: çok soru geldi neden diye açıklıyım. adriana limayla 40 sene yat ondan da sıkılırsın bi de sağlık sorunları falan oluyo nefes alma vs daha ferah ortamda yatmak istiyo insanlar.. çok kişiden duydum yani bunu başka bi sebebi yok:)
  • bence odalar ayri olmali.mesela 5 odali bi evim olsa esim bir odada ben ayri bir odada kalmak isterim.bu her gece ayri yaticaz anlamina gelmez.bazen ben onun odasinda,bazen o benim odamda yatardik.
  • özellikle benim gibi ağız kokusundan nefret eden, başkasının nefesini solumaktan gıcık olan beni zor durumda bırakacak olan gelenektir. bu arada öpüşme de son yüzyılda icat edilmiş. icat edenin ağzına tüküreyim.
  • tamamen kişisel görüştür, sizin gibi düşünen bir kadınla eşleştiğinizde, siz de o şekilde yürütürsünüz evliliğinizi.

yaşlanınca o odalar ayrılıyor, öyle bir horlama fest oluyor ki iki taraflı. siz evden ayrılınca sizin odanıza hemen çöküyorlar zaten.
  • aga bunu senin eşin zorunlu tutuyorsa bu senin sorunun jddjjdj
    şahsen ben aklıma estikçe başka odalarda takılıyorum sorun olmuyor bizde.
    not:nasıl insanlarla evlisiniz mk kfkfmfmg
  • bize kalsa iç içe uyuyacaz, zorunluluk nedir ya