şükela:  tümü | bugün
 • eşlerin kazandığı parayı birbirinden saklaması, ortaya açıkça ortaya koymaması durumudur.
  evin ortak giderleri taraflardan birince karşılanır, alışveriş yapılır, tatile gidilir.
  ancak, kimin ne kazandığı muammadır.
  pratik olarak sorun çıkarmasa da sakıncalıdır.
  taraflardan biri bir kısım kazancını ailesine aktarır.
  güvensizlik ve şüphe dolu bir durumdur.
  evliliği çekilmez hale getirebilir.
  ayrıca komünizme de aykırıdır.
 • genelde ana kazananın (ki genelde erkek olur) evin tüm masraflarını kazanıp, yan gelirin (genelde kadın olur) aldığı maaşı kendi kredi kartına yatırmasıyla ortaya koyacak bir şeyin kalmamasında oluşur. yani ben en azından evliyken öyleydi. hanımefendi 200 liralık mascara kullanırken ben arka tarafta arkadaşlarımla çay içecek parayı bulamadığım günlere vesile olmuştur. büyük dengesizliktir. kazandığın para eşit olmayabilir ama o oranda yükün altına girilmelidir.yıpratıcı

  edit: boşandım yahu
 • karşılıklı güvensizlik ve aşırı bencillik eseridir.

  insanlar yakınlarından nasıl para saklar ya da parasını bile sakladığı insanla nasıl beraber olurlar hiç anlamıyorum.

  biz öğrenciyken 3 arkadaş yaşıyorduk. ailelerimizden gelen para da sağdan soldan kazandığımız 3-5 bir şeyler de eşit değildi. fakat ortadaydı. kimse kimseden fazla harcamadığı gibi minimal bir hayat da sürmedik. zaman zaman ekonomik sıkıntılarımız da oldu. ama ne öküz öldü ne ortaklık bozuldu.

  şimdi düşünüyorum da bizim arkadaş olarak paylaştıklarımızı paylaşamayan çiftlerin olması çok garip görünüyor.
 • anormal bulmadığım durumdur.
  evlilik içerisindeki giderlere ortak katılım sağladıktan sonra herkes emeği ile kazandığını istediği gibi değerlendirme hakkına sahiptir.

  ortak ödemeler yapıldıktan sonra ister ailesine gönderir , ister o paraya sarılır yatar.evlilik denince simbiyotik yaşam algılamasından kustuk ya hu..
 • kenara attıkları içindir
 • boşanma sebebi-m-dir
  para saklayan her şeyi yapar, her şeyi saklar
 • bu durum evliliği nasıl algıladığımıza bağlı ,misal kapitalist modernite ile yoğrulmuş bir çift bu pratiği sergileyebilir.
 • evi geçindirme sorumluluğu erkektedir arkadaş. feminizmle alakası yok bunun. ataerkil toplumuz diye hava atmanın sonucudur. kadının kazancıysa aile kurumuna destektir. yok para ortaya kondu konmadı muhabbeti yapılıyorsa o aile olmamıştır, evlendin mi yoksa ev arkadaşı mı edindin bir farkı olmalı yani. bilakis er kişisinin kazancı olup eşinin evhanımı olduğu bir ailede paranın ortaya döküldüğünü ne gördüm ne de duydum.
 • henü evlenmedim bigün evlenirsem gelip buraya en afillisinden editleyeceğim diyerek katkıda bulunacağım başlık.

  fikirsel olarak ele alırsak hayatımı paylaşacağım kişiyle "ev, olası çocuk masrafı, tatil ve sosyal hayat giderlerimiz ve belki birikim hesabında" ortaklaşma dışında pek bir para işimiz olamaz.

  kalan paramla ne yaptığım sadece beni ilgilendirir. ister eşimin ailesine ya da kendi aileme gönderirim. ister kardeşlerimin ödemelerine destek olurum. ama bunun kararını ben veririm. "erk"lik sergilemeye gerek yok. zaten öyle bir adamı hayatıma almayacağımdan sorun da yok. ama bazı entryler görüyorum bu sebeple evlilikleri bitiren. yine düşünsel konuşuyorum. evet haklısınız bitirir. ortak yaşamımız dışında benim emeğimde söz hakkı olduğunu iddia eden biri, paramı nasıl yöneteceğime karışırsa zaten bitirir.

  şirket değil evlilik. iyi gün kötü gün ve eşitlikle dolu ortak yaşam.

  ps: zamanı gelirse editlenecektir.