şükela:  tümü | bugün
  • ingilizce konuşmaları anlama konusunda muhteşem bir kaynaktır.
    an itibari ile içerdiği 1500'e yakın özel hazırlanmış podcast ile internetteki ücretsiz ve en verimli kaynaklardan biridir.

şimdi orta ve ortanın biraz üstü ingilizceye sahip olup geliştirmek isteyenler için (ki en çok muzdarip olunan konulardan biri budur, belli bir noktaya geldikten sonra bir türlü daha fazla ilerleme sağlanılamaz) çok sağlam bir kaynaktır.

elspod tamamen ücretsiz bir kaynaktır.
    şimdiye kadar gördüğüm en başarılı ve en verimli ingilizce geliştirme kaynağı. özellikle konuşulanı anlama yeteneğinizi çok yukarılara çekecektir.

anlama kabiliyetini geliştirmek isteyenler çoğu zaman yabancı tv, film, haber, sinema vs seyrederek (ingilizce altyazıyla orijinal, dublajsız) veya radyo dinleyerek yapmak isterler bunu, ama bunlar göründüğü kadar verimli yöntemler değildir çünkü çok hızlı konuşulur ve kişiler anladıklarının en az 2-3 katını kaçırırlar aslında ve ifadelerin bir çoğuna da hakim değillerdir. bunun anlamı anlama-dinleme için ayrırılan 10 saatlik bir çalışmada 6-7 saatin boş yere kaybedilmesidir. bazen de insanlar bu verimsiz yöntemler yüzünden "ne yapsam anlayamıyorum" diye demoralize olurlar.

elspod'un en büyük özelliği tamamen öğretme amaçlı olması nedeniyle dizi, sinema, tv, radyo'nun aksine çok yavaş konuşulan kayıtlarla size yardımcı olmaya çalışmasıdır. orta seviyedeki birinin bu kayıtları anlama oranı %90 hatta %100'e yakın olacaktır.

kayıtlar tamamen günlük, yaşayacağınız tüm güncel ve olağan olayları, deneyimleri, anlatımları, diyalogları içemektedir

kayıtlar ortalama 15 dakika sürmektedir ve bunlar iki kısımdan oluşmaktadır. ilk kısımda kayıtın konusu ile ilgili bir monolog veya dialog dinlendikten sonra ikinci kısımda ilk kısımdaki tüm anlatımlar irdelenir. günlük konuşmalarda çok sık kullanılan tüm deyimler, ifadeler, argo anlatımlar açıklanır ve örneklenir. bu şekilde ilk bölümde aslında anlamadığınız bir çok ifadeyi öğrenmiş ve artık anlar hale gelmiş olursunuz.

eğer konuşmada geçen anlamadığınız bir nokta varsa kaydın text'ine bakma imkanı da var ama mecbur kalmadıkça text'e bakmanızı önermem. mümkün olduğunca her şeyi dinleyerek anlamaya ve öğrenmeye çalışın.

eslpod'da şu anda 1500'e yakın podcast var ve sürekli eklenmeye devam ediyor.

aşağıdaki linkte podcast'lerin ilkinden, 12 numaradan başlayabilirsiniz. sonra sırasıyla devam edin.
    bu podcast'leri dinledikçe ve zaman geçtikçe konuşulan her şeyi çok daha iyi anladığınızı ve bir sürü ifade ediş biçimini (idioms, phrasal verbs vs) öğrendiğinizi göreceksiniz.

http://www.eslpod.com/…p?cat_id=-59456&low_rec=1440
  • 13 mayıs, 2006 önceki podcastlere erişim için üyleik gerekiyor. ondan sonrakilere erişim hala açık
    (esl 164 ve ve english cafe 33 sonrası)

bu tarihten sonraki episode'lar için alternatif link:
    http://poddirectory.com/…-podcast-previous-episodes
  • ingilizce geliştirmek için tartışmasız en iyi kaynak. sömürün. ancak bahsi geçen podcastler belirli bir sevinin üzerindekileri hedef alarak hazırlanmıştır. english cafe serileri sayesinde yalnızca ingilizce geliştirmeyecek, yakın geçmiş ve günümüz amerikan kültürü ve gündelik yaşamları hakkında da bir çok genel kültür bilgisine sahip olacaksınız. yaygın kullanılan kalıp ifadeler vb. cabası. podcastlerin ingilizce metinleri için de gözünüzü kırpmadan 10 dolar ödeyebilirsiniz. bir gün yolum düşerse los angeles california'da -bir podcast dinlediğinizde bunu neden vurguladığımı anlayacaksınız- dr. jeff mcquillan'ı ziyaret edeyim diyorum yani o kadar...

referans: yana yakıla doğru kaynak ararken enerji ve vakit kaybının ne demek olduğunu iyi bilen birisi.
  • yeni keşfettiğim ingilizce dinleme için başlangıç seviyesinde olanlar için kesinlikle iyi bir kaynak.
  • faydalı bir kaynaktır. dinlendikten sonra elinize kalem kağıt alıp çalışırsanız bir de kesinlikle görürsünüz faydasını. ücretli olan podcastlere erişim sağlamak için yapmanız gereken ise güzelce parasını vermektir ki bence hak ediyor. ha ben vermem diyorsanız şu an için ücretli olmayan podcast'lerden birini indirmek için download podcast'e tıklayın, yeni açılan sekmede tıkladığınız podcastin urlsini değiştirin. mesela bu adresten 'ec' kısmından sonraki numarayı değiştirmek yeterli, daha sonra indirme işlemi başlayacaktır. sıra sıra değiştirip ücretsiz olanlara gelene kadar indirip, dinleyebilirsiniz.
  • teknik olarak çok iyi hazırlanmış fakat aşırı yavaş konuşulan podcast'ler. eğitimci değilim ama benim naçizane tavsiyem, ileri düzey ingilizceniz varsa sırf kulak dolgunluğu olsun diye veya sırf meraktan bile olsa bu podcast'leri dinlememeniz gerektiği yönünde. bu aralar podcast'lere merak sardığım için, methini daha önce duyduğum eslpod'a da bir şans vereyim dedim ama gerek çok yavaş konuşulması gerekse çok basit ifadelerin kullanılması nedeniyle sıkıntıdan dinlemeye devam edemedim ve onca alternatifi varken buna vakit ayırmanın ileri ingilizcemi geliştirmek şöyle dursun geriye götüreceğine karar verdim. keşke bu titizlikle ileri düzey için de bir şeyler hazırlasalar.

bu demek değildir ki "eslpod işe yaramaz", hayır; orta düzeydekilere eslpod'un çok büyük faydası dokunacağına şüphem yok. hatta üstteki entry'lerde de belirtildiği gibi, tam orta düzeydekilere göre hazırlanmış, orta düzey için mükemmel bir kaynak bu. yabancı dil öğrenirken seviyemizi bilmenin ve bizi bilmediğimiz şeylerle karşılaştırarak geliştirecek materyallere yönelmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. o yüzden "sadece orta düzeyde işe yarar" diyorum.

bunu çok yavaş bulanlara ücretsiz ve çok iyi -hatta bence alanında en iyisi- bir alternatif önerebilirim: (bkz: #63681702)
  • bi değişmiş, garip olmuştur.

daha bir kaç hafta öncesine kadar en azından podcast'leri dinleyebiliyorduk şimdi onu da kaldırmışlar. sadece hazırlanan dökümanları indiremiyorduk.

olmadı.
  • malesef ücretli hale gelerek kendi kendini bitirmiştir.

podcast dinleyerek ingilizcemi geliştireyim diyenler için kaynak çok. benim tavsiye edeceğim luke's english podcast. çok temiz ve anlaşılır ingiliz aksanıyla özellikle orta üstü seviyedekilere hitap ediyor. yüzlerce saatlik podacastleri direk download edebileceğiniz link aşağıda. en alttan bir numaradan başlayın işte

http://teacherluke.co.uk/…rchive-of-episodes-1-149/
  • orta altı ve orta seviye için 7 kategoride yüzlerce podcast'in bulunduğu başka bir site.

https://esl.culips.com/category/catch-word/