• mustafa ve özden boğuşlu çiftinin ilk çocukları olan esma âlâ, 16 kasım 1960 yılında trabzon’da doğdu. iskenderpaşa ilköğretim okulu, kanuni ortaokulu ve affan kitapçıoğlu lisesini bitirerek türk ticaret bankası’nda iş hayatına başladı. 1981 yılında ismet türkmen ile evlendi. ulya ve sena adını verdikleri iki kızı bulunan esma âlâ türkmen, ilköğretim yıllarından emekli olana kadar şiir yazdı. çeşitli gazete ve dergilerde röportaj ve deneme yazıları yazdı… 2002 yılında akçaabatlı bir kadının yaşam öyküsünün anlatıldığı ilk romanı “vargit”i yayımladı.

2007 yılında“o şarkı” adını verdiği ikinci romanı yayınlandı. “ıslak ayak izleri” adını verdiği ve trabzon’un tarihini öyküleştirildiği romanını ise 2010 yılında yayımladı. 2011 yılında yazdığı ve heyamola yayınlarından çıkan trabzon’un mahalleleri serisinde yer alan “kavakmeydan – gözü gözümdü” isimli eseri ise bir çeşit biyografik öyküsüdür. 19 mayıs 2012 tarihinden bu yana karadeniz yazarlar birliği derneğinin yönetim kuruluna başkanlık yapmaktadır.
hesabın var mı? giriş yap