şükela:  tümü | bugün soru sor
 • berdel'in yazarı olan 1928 doğumlu, diyarbakırlı yazar. kitaplarını bir zamanlar tekin yayınevi basardı, çoktandır rastlamıyorum hiçbirine.
 • "kervan servan" isimli bir romanı da var
 • handan çağlayan tarafından kaleme alınmış bianette çıkan bir anma yazısı burda
 • ‘’amacım insan denilen yüce varlığın ne denli dirençli olduğunu vurgulayarak, en değmez olaylarda gücünü yitirenleri yüreklendirmektir’’

  birbirine eklenen sorunlarımın ayaklarıma dolanarak yürüdüğüm her zamanki okul yolunda, (lise) oyuna alınmayan çocuk duruşundaki yerde dizili kitaplardan rastgele uzandığım bir tanesinin (kervan-servan) arka kapağında yazıyordu bu cümle.
  o zamana kadar hiç bilmediğim yazarın kitabıyla selamlaşır selamlaşmaz sanki prangalarımın anahtarını bulmuştum sayfa aralarında.

  daha çok berdel eseriyle (atıf yılmaz tarafından sinemaya uyarlanmıştır) tanınan esma ocak, ayrıca kırklar dağının düzü/ kervan servan/sara sara/kuyudaki ses/muş gürcüsü destanı/surlu kentin sır suyu/kadınlar mektebi/diyar-be-kir/münire/ bir filozofun özel yaşamı/içerdeki avcı adlı eserlere de imza atmış bir yazarımızdır.

  genel olarak eserlerinde güneydoğu insanının kültürel, sosyal yaşamını, özellikle de köylerde yaşayan kadınların sorunlarıyla ilgili konuları büyük bir ustalıkla ve detaylıca işlemiştir.

  ziya gökalp ile de yakın akraba olan esma ocak 25 mayıs 2011 de hayatını kaybetmiştir.