• romanların prensesi olarak kabul edilen ünlü şarkıcı... yaşayan en güçlü roman sesidir denebilir. küçük yaşlarından itibaren doğup büyüdüğü makedonya'da roman müzikleri yorumlamaya başlamıştır. genç kızlığından beri birlikte müzik yaptığı stevo teodosievki ile evlenmiş ve onun orkestrasıyla çalışmalarına devam etmiştir. özellikle romanların resmi milli marşı olan djelem djelem (dzelem dzelem veya gelem gelem olarak da bilinir) parçasına getirdiği yorum inanılmaz başarılıdır. redzepova roman göçünün kaynaklandığı hindistan'in rajasthan bölgesine de gitmiş ve kökleriyle tanışmıştır. aynı zamanda makedon ve balkan halk türkülerini de büyük başarıyla yorumlar redzepova. djelem djelem yorumu, roman kültürü üzerine çok önemli bir film olan gadjo dilo'nun final sahnesinde de kullanılmıştır.
  (bkz: djelem djelem)
  (bkz: gadjo dilo)
  (bkz: jalandji coban)
 • muhteşem sesi bir yana, 5'i öz 47'si evlatlık 52 çocuk annesi annesi, insan hakları ve insani yardım odaklı binlerce konser vermiş, unicef'çe ödüllendirilmiş, ırkçılığa, etnik ve dinsel ayrımcılığa karşı sürdürdüğü mücadele ile 2002 nobel barış ödülüne aday gösterilmiş bir koca yürekli çingene kadınıdır esma yaşasen redzepova.
 • recep'in kizi esma sultan.. 997'de kosova'nin prizren vilayetinde, bu kadinin cd, kasetini falan ararken, arnavut dukkan sahibi benle dalga gecmisti cingene muzigi seviyorum diye.. cingenelerin oralarda hayvandan bir ust sinif canli kabul edildiklerini anlamam icin boyle bir konusmanin gerekmis olmasi, benim naifligim tabii..
  bir de bugun bir yarin yuz diye bir deyim ogrenmistim orada, onu da bilahare yazayim..
 • "müzik fakirlerin tek lüksüdür... şarkı söylerken kötü düşüncelerden uzaklaşırsınız, ve dansederken açlığı unutursunuz..." diyen kutsal kadın.
  hayatta en çok kocası, büyük müzisyen stevo teodosievki'yi kaybetmesine ve yaşadığı toplumdaki ırkçılığa/düşmanlığa üzülen insan. babası bir sırp musevisi, annesi ise müslüman-türk olan, kendisini her zaman üsküp romanlarından sayan, esma abla işte.
 • romanların milli marşı sayılan djelem djelem'i öyle bir yorumlar ki, "milli marş bu ayakta dinleyim" deseniz dizleriniz titrer, eliniz ayağınız tutmaz, yıkılırsınız.
 • (bkz: balkan muzigi)
 • roman müziginin en iyi birkaç yorumcusundan birisidir...bir çok eseri çok iyi yorumlamıştır ama en dinlenilesi parçası 'caje sukarije' isimli parçadır...
 • 29 kasım'da babylon'da sahne alacak olan!
 • hüzne çok yakın bir neşe anı vardır. ağlamakla gülmek arasında hani. bu kadını dinlerken tam da bu hisse kapılıyorum. hem çok tanıdık hem do çok yabancı bi şey. çingene oluşuyla alakalı olsa gerek. şiddetle (bkz: beni ayakta gömün)
  dün geceki konserde allı pullu üç kostüm değiştirerek şımarttı bizi. sesinin olağanüstü güzelliğinin üstüne samimiyeti ve cömertliği yüzünden tümüyle fetholunduk!
hesabın var mı? giriş yap