şükela:  tümü | bugün
 • esma sultan denen hanimefendi, birinci abdulhamit'in kizi imis. ama bunun cok da onemi yok, cunku kendisi bundan ziyade zevk sefa duskunlugu ile taninmis. gezmeyi eglenmeyi cok seven, susune pusune duskun, erkeklere de oldukca merakli bir kadinmis; ki bu da hakkinda binbir turlu soylentinin alip yurumesine yol acmis. ne derece dogru bilinmez ama, rivayet odur ki, esma sultan ortalikta tebdil-i kiyafet gezer, begendigi delikanlilari evine (ki bu da esma sultan yalisi olsa gerek) davet edermis. adamcagizin daha sonra "dun gece esma sultan'la beraberdim" diye ortalikta dolasmasi yakisiksiz olacagi icin de, geceyi beraber gecirdikten sonra zavalliyi cellatlarina havale edermis. yaa, esma sultan yalisi'nin dili olsa da konussa...
 • birinci aldülhamit'in kızı olmasından belki de daha önemlisi 3. selim ertesinde iktidara gelen 4. mustafa'nın öz kardeşi olmasıdır. mustafanın halefi 2. mahmut tarafından da "ihya" edilmiştir.
  25 yaşında dul kalması ve iktidarının genişliği bu olağan dışı osmanlı kadınını halen gündemimizde tutabilmektedir. beğendiği erkeği seçen, bütün gece sikip sabaha öldüren -eh burada herhalde aktiflik bağlamında penetrasyon esma sultan lehinedir, dolayısıyla "sikme"yi anlam bozumuna uğratır, semantiği yeniden kurar ve antifalllik bir hale getirir- kudreti hürremle karşılaştırılabilecek bu "hatun" magazin ilgisinden fazlasını haketmektedir. iktidar bir kez daha dişi tarafıyla da vucuda gelmiştir.
 • 1778-1848 tarihleri arasinda yasamis ve yenicerilerin kapanmasi icin ayaklandigi ve ücüncü selim'in canina mal olan nizam-i cedid yerine sekban-i cedid isminde yeni bir ordu kuran alemdar mustafa pasa'ya karsi 1808 senesinde kazan kaldiran yenicerilerin, ikinci mahmud'un tahtini saglamak amaciyla kardesi sabik padisah dördüncü mustafa'yi bogdurtup hanedanin tek erkek temsilcisi kalmasi üzerine, ikinci mahmud'un yerine gecirmeyi düsündükleri osmanli tarihinde tahta aday gösterilmis tek kadin. isyan, alemdar mustafa pasa'nin konagindaki cephaneligi patlatarak sarayi kusatan bir cok isyanciyla birlikte kendini havaya ucurmasiyla bir sekilde yumusadigindan ve belki de asil henüz toplum buna hazir olmadigindan bu proje rafa kalkmistir. birinci abdülhamid'in kizi olan esma sultan kimse tarafindan öldürtülmemis, aksine adiyla anilan ve günümüzde sadece iskeleti kalan ortaköy'deki yalida uzunca bir ömür gecirmistir.
 • ortaköy yakinlarindan rahatça delikanli kaldirabilmek için kabatas erkek lisesini kurdurttugu da rivayet olunur**
 • mezarı, kardeşi ikinci mahmud için yaptırdığı türbe'de bulunmaktadır.

  (bkz: #22662974)
 • bodrum - göcek bölgesinde hizmet veren, yurtiçi ve yurtdışı rotaları olan kiralık lüx yatın adı.

  esmasultanyachting.com
 • ayşe sultanın anlattığına göre genç erkeklerin kürek çektiği bir sandalla sık sık boğaz gezintisine çıkarmış, kıyıda ya da başka sandallarda görüp beğendiği erkekleri yalısına götürürmüş. osmanlı hanedanından birine karşı çıkmak hakaret sayılıp ölümle cezalandırıldığı için onu kimse reddedemezmiş. rivayet o ki elde ettiği erkekleri ertesi gün öldürtürmüş. kısacası esma sultan sizi beğendiyse o kelle gidecek.

  kalpsiz bir prensesmiş, bu aralar da sürekli osmanlı hareminden gidiyoruz hadi hayırlısı.*