şükela:  tümü | bugün soru sor
 • goreceli olarak ayricaliktir.

  yazin yok koruyucuymus, yok pisik kremiymis ugrasmazsiniz. solaryum vs zimbirtilarla ugrasmazsiniz ve en onemlisi daha gec yaslanirsiniz.

  ayrica cilt lekesi falan varsa da belli olmaz. ha yok mudur dezavantajlari? saymakla bitmez. misal sacinizi sariya boyatamazsiniz. gunesten uzun sure korunmazsaniz, yaz sonunda eminonunde saat satmaya baslayabilirsiniz.

  neyse aklima geldikce yazarim.
 • türkiye'de olmasa da ekşi sözlükte azınlık olmaktır. herkes akça pakça amk!
 • yazın iyice kararıp benim aslında atalarım zenci diye millete espri yapmaktır. en büyük avantajları arasında utandığınız zaman suratınızın kızarmaması sayılabilir ama insanlar bu yüzden sizi duygusuz biri olmakla suçlarlar. "şuna bak utanmıyor bile!" lafı yiyebilirsiniz. hastalanınca kimse anlamaz çünkü suratınızın hafif solması bile normal bir ten rengi olarak algılanır. hiçbir zaman tenin ölü gibi olmuş lafını işitmezsiniz.
  ve tabii güneş altında saatlerce dursanız da asla kızarmazsınız, kızarma diye bir evre yaşamadan direk zenci moda geçersiniz. o yüzden de omuzlarınız soyulmaz ya da acımaz.
  cildiniz kusurluysa yakından bakılmadığı sürece anlaşılmaz, hadi bir avantaj daha söyleyeyim tüyleriniz simsiyah değilse uzaktan gözükmez.
  ama tabii bu tenin güzel olanı da var kötü olanı da, şimdi bazı esmerlerin teni koyuluktan çok kirliymiş gibi duruyor. sanki yıkasanız kir akacakmış gibi. bazıları ise epey güzel duruyor. yurt dışında esmer teninizden dolayı sizi genelde ispanyol falan zannederler, türk olduğunuz pek akıllarına gelmez insanların. ispanyollar bile gelip sizle ispanyolca konuşmaya çalışır, tecrübe konuşuyor.

  neyse her ne kadar esmer tenli biri olsam da görünüm olarak beyaz ten daha güzel duruyor. ama beyaz tende bir sürü dezavantaj oluşurken esmer ten avantajlarıyla ağır basıyor.
  görünüm; beyaz ten > esmer ten
  kullanım; esmer ten > beyaz ten

  edit: aklıma gelmişken esmer tenin en büyük dezavantajı saçınızı öyle her istediğiniz renge boyatamamanız. esmer arkadaşlarım, sarı saçtan uzak durun. düşüncesine bile girişmeyin. ha bir de renkli lens de çoğunluğuna yakışmaz. tabii mavi gözlü esmer istisnaları da var ama koyu kaş koyu göz ve zift karası esmerseniz renkli lensten de uzak durun.
 • fildişi sahilleri'nde yaşadığım dönem haricinde dahil olduğum güruhtur. orası türk tipi esmerler için cennet, sizden bahsedilirken sarışın adam gibi sıfatlar kullanabiliyorlar, üstelik fransızca dile getirildiği için ayrı bir erotizm siniyor bünyeye.
 • dokununca kızarması da cabası! pardon yanlış oldu.
 • yavşak değilseniz ve isminiz de taylan değilse, durmak yok yola devam.
 • (bkz: şanssızlık)
 • bir yüzde veremeyeceğim ancak sıklıkla beyaz tenlilerden hoşlanmak demek benim açımdan (bak benim açımdan diyorum, altını çiziyorum). zıt kutuplar mı birbirini çekiyor anlamıyorum ama bu yaşıma dek bana kesik atan kızların ezici çoğunluğu esmer tenli idi. hayır kendileri ile alıp veremediğim yok ama ben yıllarca beyaz tenli, uzun boylu ve mümkünse olabildiğince açık saç tonuna sahip kızlardan hoşlandım ama muradıma bir kez hariç hiç varamadım. şu an buğday tenli bir eşim var. zamanla buğday teni sevdim, her şeyin ortası iyiymiş meğer. ha merak ediyorsan ben beyaz tenli olmayı hiç sevemedim, hele ki yazın denizde, plajda. kış güzeldir dedim hep kışı sevdim.
 • polis tarafından daha çok çevirmeye maruz kalmaktır.