• plaza dili ve edebiyatını tutturamayan, kamu dili ve edebiyatını torpil belasından mütevellit kullanma imkanı bulamayan arkadaşların bir çoğunun hakim olduğu jargonlar bütünüdür..

üç hafta sahada alınan bir eğitimle dil kullanımına orta düzey hakimiyet kuvvetle muhtemeldir. sahada tercih edilmesi en uygun iş kolları arasından han çaycısında çıraklık, berberde kalfalık ve taksi durağında yancılık öne çıkmaktadır.
  • "her seherde besleme ile açılır dükkânımız hazreti hasan basridir pirimiz üstadımız"

https://eksiup.com/8d9e9948a619
  • "bak şimdi ben para istemiyorum, maksat senin işin çözülsün"
  • "sana 1000 lira olur. " niye lan 3000 liraydi hani?
  • (bkz: hesap makinesiyle sözde indirim hesaplayan esnaf)
    tuşlara basar ama hangi tuşlara bastığını o da bilmez, çünkü önemi yoktur...
  • ilk gittiğiniz ve iş yaptıracağınız esnaf size şu soruları soruyorsa ;

*meslek neydi abi senin ?
    *araba kaç modeldi ?
    *telefon elmanın son modeli mi ?
    sizi kesin sikecek, hiç şaşmaz.

ilk gittiğiniz esnaf size gönülsüz bir şekilde;
    *abi hallederiz
    *abi işler yoğun seni araya alacağım kıymetini bil
    *abi bu işin oluru bu - normal fiyatın 2-3 katı fiyat-

sizin işi sallayacak hiç şaşmaz.

ilk gittiğiniz esnaf size pek tabi müşteri gibi davranıyorsa ;

*sizin işinizi yaparken kullanacağım malzemeler a sınıfı.
    *işiniz için kullanacağım a kalite x fiyat b kalite y fiyat gibi sözler söylüyorsa.
    *bir aksilik çıkmazsa anlaştigimiz takdirde haftaya ürünü getiririm diyorsa.
    * konuşmanın sonunda siz düşünün karar verince olumlu veya olumsuz beni şu adres veya şu numaradan arayın , iş konusunda anlasamadiysak bile arayın yaptirmayacaginizi söyleyin diyorsa- ki diğer müşterisine değer verdiği içindir bu -

relax olun kıyak abiye denk gelmişsinizdir gönül rahatlığıyla işinizi veriniz.

son bir söz iş yaptığı diğer müşteriler ile görüşmek isteyin özellikle mobilya gibi işlerde bu çok önemlidir, müşteri memnuniyetini birinci ağızdan duyarsınız.

bu lakirdiları size diyorum ki babam 50 koca yıldır esnaflık yaptı :) öğrendik birşeyler.
    oturduğumuz bölgede kimsede kötü birşey demez peder hakkında. isi ayın 17 sinde teslim edecem dediyse eder eğer o iş ayın 18 ine kalmışsa bilki ölüm doğum çıkmıştır yapamamiştir.
hesabın var mı? giriş yap