şükela:  tümü | bugün
 • evimin yanına ufak bir market&bakkal tarzı bir yer açıldı. daha önce yaşadığım muhitte bu tarz girişimler hüsranla sonuçlanıyordu ancak bir şekilde tutuldu bu bakkal. marketlerin çoğunlukta olduğu bir yer olduğu için..

  gel zaman git zaman, bende bu kardeşimize destek olmak adına bu bakkaldan tedarik ediyordum günlük ihtiyaçlarımı. esnaflığın, özellikle marketçiliğin zorluklarını bilen birisi olarak ..

  bu kardeşimizin bugün bir yamuğunu yakaladım. hesaplarken bisküvi başı 25krş geçirmiş namussuz.fiş olmadığı için kafa geç dank etti. tabi toplayınca 2 lira para yapıyor ama derdimiz bu değil. ben o bisküviyi 1.25 yazıyor diye aldım kardeşim. sen onu 1.5’tan bana satamazsın. ne yazıyorsa o dur. yazmayacaksın o zaman 1.25 diye!

  markette en azından böyle bir şey yapma şansları olmuyor. ama bu sefer de kendimi suçlu hissetmekten alıkoyamıyorum. onlarda emek sömürüyor icabında. sen benden aldığın 2 lirayla zengin mi oldun paşam?
  -hayır.

  2 lira için 200 lira hatta 2 bin lira kaybettin belki de sen. en önemli şeyi kaybettin. müşteri!
 • istanbulda m*kb*l çerezde benzerini yapıyor fiyatları uygun gözüküyor fakat dikkat etmezseniz fıstık aldığınızda karışık barkodunu yapıştırıp geçiriveriyor yada başka birşeyler için başka birşeyi normalde dikkatinizide çok çekmeyebiliyor bu durum ama işte gözüme batınca.... adamlar...ne aldığınıza ne verdiğinize özellikle bölgesel esnafta dikkat etmek gerek.
 • aslında bu göreceli esnaftır misal bende esnafım metro 0,6 krş gelişi ve satışı 0,75 lira. benim yanımdaki bakkalda 1 tl den veriyor. piyasa 1 tl olunca bakkalların tamamı bunu bu şekilde veriyor nedeni de kurtarmaması. ancak bazı esnaflar bunu 1,5 liradan verirse işte bu kötüdür bence genelleme yapmayın