şükela:  tümü | bugün
  • valiliklere giden genel emir kapsamında olan olay.

http://www.hurriyet.com.tr/…harekete-gecin-40983315

il sınırları içerisinde faaliyet gösteren esnaf, firma ve her türlü işletme tarafından sunulan mal ve hizmetlerin fiyatları yükseltilmeyecek.

ben mi yanlış anladım bilmiyorum ama burada baya baya esnafın zam yapması yasaklandı yazıyor.

perakende fiyatlarını merkez otoritenin belirlediği sistemlere ne deniyordu?
  • serbest piyasa ekonomisinin içinden geçmektir. satıcı istediğini yapabilmeli. sen halkı bilinçlendir, pahalının yanına alternatifini koydur. alternatifine destek ver. insanlar da pahalı olanı tercih etmesin. devlet şuan gerçekten ekonomi konusunda bocalıyor. uzun vadede bu yapılanların hiçbirinin karşılığı yok. enflasyonla hala 1990'lardaki gibi mücadele ediyoruz. yazık ki ne yazık...
  • salak salak konuşmayın. zam yasak diye bir uygulama mı olur lan ? haber linkinde de sadece usd nin yükselişini bahane ederek stokçuluk yapanların ümüğü sıkılsın deniyor.
  • baskı ve zorlama ile ne kadar dengede tutmaya çalışırsınız ki? bozuk ve devamlı akıtan musluğu parmağınla tıkamaya benzer bu. sen parmağını eninde sonunda çekeceksin; ya da çekmesen bile yan taraftan yine kaçak olacak. kalıcı tamir etmezsen ne yaparsan yap bir yerde patlak verirsin.
  • stokculuga karsi tedbir benim anladigim fiyat artisini engellemek icin. ancak stokculuk fiyat artisini azaltir benim bildigim, arttirmaz. hic mi ekonomiden anlamiyorum diye dusunmeye basladim.
  • işten çıkmama yarım saat kala bu başlığı görünce her ne alakaysa, ankarada benzin fiyatına götüm götüm gün aşırı zam yapıldığını fark eden bir tek ben miyim dedirtmiştir.
  • cari açık olmuş 400 milyar daha diyo ki "sirbis piyisi". yıl 2018 bir kilo domates alacam diye market market dolaşalım mı ne yapalım sayın mütayit.

yetesiz bir tedbirdir, ham mamul ve ara mamul satıcılarına da uygulanmalıdır.

(bkz: türkiye tüccar karteli)
  • ilk olarak akaryakıt, elektrik ve doğalgaz fiyatlarına geriye dönük uygulanması şartı ile desteklediğim yasaklamalardır.
  • daha ne zammı dedirtmiştir. adamlar %30 ile %100 arasında zammı geçirdiler zaten.

o değil, iki ay sonra asgari ücret belirlenecek, enflasyon oranında memur-emekli-işçi maaşlarına zam gelecek. "2 ay dişinizi sıkın, enflasyon düşük gelsin, az zam yapalım, sonra salarsınız" politikası bu.

adamlar enflasyon sepetindeki 50 ürüne 3 aylığına %10 indirim yaptırıyorlar. niye? memura emekliye işçiye az zam yapabilmek adına 3 aylığına enflasyonu düşürmek için.

bunları seçin kardeşim, böyle politikalar uygulayanları seçin, sonra da ağlayın halinize.