şükela:  tümü | bugün soru sor
 • toptancılar bu yüzden satış yapmıyor. esnaf da doğal olarak arttırıyor fiyatları. örneğin 30? peşin fiyata satan bir esnaf bir gün sonra toptancıdan 30?'ye aynı ürünü alıyor, gel de zam yapma.
 • bu daha başlangıç. bugün gelen zamlar 2-3 ay öncesinin fiyatlandırması. kur 6.5 civarı daha yansımadı. hele benzine, doğalgaza, elektriğe kur farkını yansıtsın hükümet o zaman görürüz soğan ekmek tayfasını. bakalım doyabiliyormusun soğan ekmekle
 • yapsınlar, daha da çok yapsınlar, artık kendime bile acımıyorum.
 • aldığı değil alacağı fiyattan hesap yaptığı için ticareti bilen esnaftır. adam iki gün sonra dükkana mal koyamaz yoksa.
 • berberdeyim.
  seçimden önce adam bana akpyi savunuyordu. ülke çok güzel falan.
  5 lira zam yapmışlar.
  madem güzel niye yaptınız dedim.

  berberler odası böyle uygun gördü, dedi.

  dalga geçmiyor gerçekten zekası bu.
 • ankara'da öğrenciyken bizim bakkal vardı yahudi hayranı, bir gün gittim aynı ambalajda aynı marka helva farklı fiyatlarda, dedi ki bunu şu fiyattan aldım, şunu şu fiyattan aldım, kar oranım da bu, yahudiler böyle yapar dedi, bence müslümanlar da böyle yapmalı.
 • esnafın zammı varsa bizim de allah'ımız var.
 • esnaflara tavsiyemdir, zırt pırt zam yaparsanız çok tepki çekersiniz.
  fırsatını bulmuşken kol gibi geçirin iyice folloş edin, daha sonradan sokması kolay olur.
  mesela dolar 7.5 liraymış gibi yapın hesabınızı, dolar o seviyeye gelene kadar kafanız rahat etsin. zaten ortalık toz duman, ha 6.5'e göre yapmışsınız ha 7.5'e göre.

  ne diyor polat alemdar? yapmasan da yaptın derler, en iyisi yapın gitsin amk.
  https://www.youtube.com/watch?v=bsrlidgrat4
 • bu gün gıda sektöründe ki bir firmanın (ki bu firma tekel konumunda) satınalma müdürü olan arkadaşla oturduk. adam kan ağlıyor söylediği şu “8 ayda maliyetler %30 arttı 2 yıldır ürüne zam yapmıyorduk ancak bu kurla ürün satış fiyatı ürünün şişe ve slevee maliyetini karşılamayacak. bırak onu fabrikadan ambalaj çekemiyorum zira plastik durduğu yerde değer kazanıyor” etkiler şimdiden hissedilmeye başladı sofralarda hissedilmesi an meselesi. evet ürünü dolarla almıyorsunuz ama masanıza dolarla geliyor farkında değilsiniz
 • normal şartlarda dolar aylık %1-2 dolayında artışlar gösterdiğinde yapılmayan zam.

  ancak; örneğin satın almasını yapmış olduğum ürünler için son 2 günde 3 yeni fiyat listesi açıklandı. perakende satış yapan mağazalarda stoklu çalışma olmadığından raftaki ürüne hemen yansıtılır bu listeler. özellikle ürün gamı çok geniş ve kontrolü zor ise hemen listeye göre yeni fiyatlar hesaplanıp etiketlenir ürünler. aksi halde direk kepengi kapatıp evde oturmak daha mantıklı.

  tanım: perakende mağazalar için normal davranış.

  edit: az önce bir müşteri daha "oha bu fiyatlara ne oldu böyle hemen"şeklinde çıkış yaptı. ben nazikçe anlatmaya çalıştım ve sonunda "haklısınız. benim de yaptığım işte fiyatları yükseltmem gerekiyor yoksa fark etmeden batıp gideceğiz" dedi.