şükela:  tümü | bugün
71 entry daha
  • malesef çoğunlukla kendi suçlarıdır.

geçenlerde şarj kablosunu işte unutmuşum. haftasonu beni idare etsin diye çıkıp dandik bi kablo alayım dedim. telefon aksesuarı satan bi dükkana girdim. diyalog şöyle:

- merhaba. iphone şarj kablosu lazım.
    - iphone kaç?
    - 5
    - 5'le 6 aynı zaten.
    - 5 dedim zaten ?!
    - al bu iyi. (sarı renkli bi kablo)
    - ne kadar?
    - (bir iki saniye bekledikten sonra) 40 ver yeter.
    - çok değil mi abi.
    - bu iyi marka ama lisanslı orcinal.
    - anladım. fiyatı çok fazla.
    - tamam sana 30 olsun.
    - yok fazla. kolay gelsin.
    (kapıdan çıkarken)
    -tamam gel 25 olsun.

siktir amk! almadım. sinir oldum. az ötedeki mediamarkt'a gittim. duvarda asılı envai çeşit kablolar.. fiyatları belli, menşei belli.. esnafın bana gösterdiği kablonun aynısını aldım 24,99'a.

valla burada kazanan ne ben oldum ne de esnaf. mediamarkt oldu kazanan.
  • -beni zamazngo elektronik yönlendirdi,bizim ismimizi ver sanaya uygun fiyat çıkarsınlar

-abi ben yabancı değilim ya alinin arkadaşıyım

-bize iskonton kaç?

-benden önceki adama aynısını 50ye verdin,bana neden 100?

yukarıdaki muhabbetlerden içim sıkıldı artık
    donuma kadar netten alır oldum,adamı salak yerine koymalarından bıktım
    yukarıdaki örnekler hep duyduklarınız
  • ülkemizin bu hale gelmesindeki en büyük nedenlerden biri oldukları için kırılmasının kopsun
  • esnafım dolandırıcılığını ayrı tutarsak işini düzgün yapanların, devletin esnaflara uyguladığı vergi yükü sebebiyle de baydırdığı gerçeği var. zaten herkes teker teker dükkanlarını kapatıyor.

elin suriyelisi açmış lokantayı, ne bir sigortalı işçi ne bir spotaj ne de işgaliye ödüyor.(fatih bölgesinde ki lokantalara göz atabilirsiniz) adamlar yola kadar masa atmış durumda zabıtanın sikinde değil ama esnaf türk olunca kamyonla geliyorlar. şikayet edildiği zaman masaları geri aldırtıp foto çekip gidiyorlar sonra aynı terane.

edit: imla
  • devletin kötü yönetimi ile ilgili olan durum.
    insanların alım gücü düşerken esnafın işleri coşamaz.
    vergisi, stopajı, bağkur, sgk derken. esnafın anasından emdiği süt burnundan gelir.
  • ülkemizde güzel şeyler de oluyor