şükela:  tümü | bugün
130 entry daha
 • hizmet sektöründe iş veren olarak katildigim önerme.. batıyoruz evet. ve kenara 8 aylık bi para bile koyamadık çünkü düzgün yapıyoruz işimizi . fatura edilmemiş tek bir hizmet sunmuyoruz. stopaji da kdv'yi de sgk'yi da ödüyoruz. bir tek bagkurumu ödemedim onu da gününüzü silersek borcunuz silinecek dediler. yani şu an covid olsam bagkurum borçlu görünüyor. tüm calisanlarima tam maaş veriyorum. zamanı gelenin zammını da yaptım evet. hala ayların kira yükü var omzumda vergi borcu yapılandırması bekliyorum vs vs. devlet herkese kredi verdi mı sanıyorsunuz ben çıkan tek bir kişi biliyorum.
  edit:imla
 • zengin ülkeler kapatmayı yaparken maddi destek fişekliyor, gene yetişemiyor.
  çin gibi sprint yapmak varken işi maratona çevirerek maddi manevi çok büyük yaralar aldık, nasıl kapanır bilmiyorum. sağ çıkmaya odaklanıyoruz ama işin artıları eksileri çok boyutlu hesaplanmıyor
 • kira geliri, daha özünde inşaat ekonomisi devletçe desteklenmekten vazgeçilmedikçe çarşı pazar, esnaf düzelmez.

  herkes zarar ederken zarar etmeyen tek kesim dükkan sahipleri. ticaret yapanlar para kazanamazken, mal sahipleri hiç bir sekteye uğramadan parasını istiyor. haklı mı, sözleşmeyle evet, ama hakkaniyet olarak değil. devlet bile müşkül durumda olandan vergi almıyor, erteliyor, yardım yapıyor, vb. veya fabrikada bir eleman hastalandı diye onu kovamıyorsun, sen git yenisi gelsin, bana para getiren adam yerini doldursun sabit kazancım devam etsin diyemiyorsun.

  ama mal sahipleri bunları yapmıyor. kayıtsız şartsız para almak üzerine kurulmuş bir "garanti para" tek taraflı düzeni var çünkü.
  senin hakkın herkesten neden daha üstün oluyor? ticaret yapan haklı sebeple para kazanmıyorsa sen de kazanmayacaksın demeli devlet.

  zaten böyle yapılmazsa, mal sahipleri altın yumurtlayan tavuğu kesmiş olur. bütün ülke 1 dükkan diyelim. para kazanmadan da yine paramı ver dersen, bir süre verir, sonra veremez kiracı, ve dükkan boş kalır. önce o batar, sonra da sen. reeelde sen çık yenisi gelsin desen de, binlerce mal sahibinin, binlerce kiracıya yaptığı bu davranış herkesi sırayla batıracaktır.
 • şu başlığın altında yazınları okuyup hala bu ülke insanı için bir şey yapmak isteyen varsa gitsin zeka testi yaptırsın. herkes birbirine düşman, eline geçse birbirini bir kaşık suda boğacak ama lafa gelince vah ülke şöyle vah ülke böyle ulan hepiniz sorumlusunuz ülkenin bu halinde hiç kem küm etmeyin. yiyin birbirinize ete para vermeyin amk yamyamları.
 • ticarete atılanları köpek gibi kıskanan yazarların altına üşüştüğü başlık. bu kadar kötü kalpli olamazsınız. sizde ticarete atılacak göt bile yok. batarsanız aç kalırsınız çünkü. çünkü ticaret cesurların işidir. siz gidin asgari ücrete göt yalayın. üstteki bir yazar da 5k vergi veriyormuş. yalancıyı sikseler kucaktan inmezsiniz.
 • gerçekten batıyorlar ve sağlam batıyorlar. ama nasıl hala ayakta duruyorlar?
  demek ki geçmişte sağlam kazanmışlar.
 • ben bütün yolsuzlukları, hırsızlıkları anlatırken ben ekonomiye bakarım diyen şerefsize zerre acımam. al sana ekonomi.
 • durum kötü, kimse kimsenin umrunda değil, gerekli tedbirleri acilen almalısınız. 2020'de yaşamak kolay değil. (bkz: covid-19)
 • şahsa yanlayanların batmasına zerre üzülmem, çok da iyi olur, kalanı için üzücüdür. aynı gemideyiz şarkısı işler kötü gittiğinde çalıyor da sizin gemi su alıyor.
577 entry daha