• buradaki bazı malların anlayamayacağı esnaf yazar serzenişidir. çünkü buradaki yazarların hemen hemen hepsi her boka muhaliftir, fikri yoktur ama patronsundur ya mutlaka işçiyi eziyorsundur, vergi kaçırıyorsundur.

aynı zamanda bu türün çoğu işsiz, güçsüz, vasıfsız okullardan ve bölümlerden mezundur. iş beğenmedikleri için ya da sikim sokum bölümlerden mezun olup kendilerini geliştiremedikleri için oturup akşama kadar kariyer.net, ekşi, youtube sitelerinde asalak gibi gezer. muhalefet edebileceği başlığa da boka gelen sinekler gibi üşüşüp anlamadığı bilmediği konulara laf yetiştirip durur.
  • hayatında bir kişiye iş vermemiş insan işvereni anlamaz, anlayamaz. işveren olmak bazen çalışanların evine ekmek götürsün diye kendini riske atmak, bir umut işler düzelir diye cebinden yemektir. küçük esnaf adı üzerinde holding patronu değil bu insanlar. bakmayın 20
    kişi çalıştırdığına giderler çıkınca ciro erir gider. vergi vermemesi de ondandır kar etmiyor ki doğru düzgün vergi versin. size çok garip
    geliyor her işvereni zengin sanıyorsunuz ama yüksek enflasyon karı alır götürür. sen zam yaptın mı müşteri ayağını çeker ama gider kalemlerin sürekli zam yer. işin sonunda bakarsın bu kadar işe zarar ediyorsun cepten yiyorsun. birkaç çekin de vuruldu mu biner bankalar tepene. bakmışsın borçlar ikiye katlanmış mala mülke haciz gelmiş. keşke zamanında bıraksaydım dersin ama iş işten geçmiş olur.
  • hizmet sektöründe iş veren olarak katildigim önerme.. batıyoruz evet. ve kenara 8 aylık bi para bile koyamadık çünkü düzgün yapıyoruz işimizi . fatura edilmemiş tek bir hizmet sunmuyoruz. stopaji da kdv'yi de sgk'yi da ödüyoruz. bir tek bagkurumu ödemedim onu da gününüzü silersek borcunuz silinecek dediler. yani şu an covid olsam bagkurum borçlu görünüyor. tüm calisanlarima tam maaş veriyorum. zamanı gelenin zammını da yaptım evet. hala ayların kira yükü var omzumda vergi borcu yapılandırması bekliyorum vs vs. devlet herkese kredi verdi mı sanıyorsunuz ben çıkan tek bir kişi biliyorum.
    edit:imla
  • zengin ülkeler kapatmayı yaparken maddi destek fişekliyor, gene yetişemiyor.
    çin gibi sprint yapmak varken işi maratona çevirerek maddi manevi çok büyük yaralar aldık, nasıl kapanır bilmiyorum. sağ çıkmaya odaklanıyoruz ama işin artıları eksileri çok boyutlu hesaplanmıyor
  • kira geliri, daha özünde inşaat ekonomisi devletçe desteklenmekten vazgeçilmedikçe çarşı pazar, esnaf düzelmez.

herkes zarar ederken zarar etmeyen tek kesim dükkan sahipleri. ticaret yapanlar para kazanamazken, mal sahipleri hiç bir sekteye uğramadan parasını istiyor. haklı mı, sözleşmeyle evet, ama hakkaniyet olarak değil. devlet bile müşkül durumda olandan vergi almıyor, erteliyor, yardım yapıyor, vb. veya fabrikada bir eleman hastalandı diye onu kovamıyorsun, sen git yenisi gelsin, bana para getiren adam yerini doldursun sabit kazancım devam etsin diyemiyorsun.

ama mal sahipleri bunları yapmıyor. kayıtsız şartsız para almak üzerine kurulmuş bir "garanti para" tek taraflı düzeni var çünkü.
    senin hakkın herkesten neden daha üstün oluyor? ticaret yapan haklı sebeple para kazanmıyorsa sen de kazanmayacaksın demeli devlet.

zaten böyle yapılmazsa, mal sahipleri altın yumurtlayan tavuğu kesmiş olur. bütün ülke 1 dükkan diyelim. para kazanmadan da yine paramı ver dersen, bir süre verir, sonra veremez kiracı, ve dükkan boş kalır. önce o batar, sonra da sen. reeelde sen çık yenisi gelsin desen de, binlerce mal sahibinin, binlerce kiracıya yaptığı bu davranış herkesi sırayla batıracaktır.
  • elinde klavye, internetinin parasini bile ailesinin ödediği aptalların anlamadığı bir durum. şu an dönen bir piyasa yok. hele bir kaç salak bu durumu görseydiniz yazmış. bundan önce durum iyi miydi ? ne kazandık, ne koyacaktık. esnafların çoğu kepenk indirmemek için direniyor. burda yazmak kolay, sahada görelim sizi.
  • şu başlığın altında yazınları okuyup hala bu ülke insanı için bir şey yapmak isteyen varsa gitsin zeka testi yaptırsın. herkes birbirine düşman, eline geçse birbirini bir kaşık suda boğacak ama lafa gelince vah ülke şöyle vah ülke böyle ulan hepiniz sorumlusunuz ülkenin bu halinde hiç kem küm etmeyin. yiyin birbirinize ete para vermeyin amk yamyamları.
  • ticarete atılanları köpek gibi kıskanan yazarların altına üşüştüğü başlık. bu kadar kötü kalpli olamazsınız. sizde ticarete atılacak göt bile yok. batarsanız aç kalırsınız çünkü. çünkü ticaret cesurların işidir. siz gidin asgari ücrete göt yalayın. üstteki bir yazar da 5k vergi veriyormuş. yalancıyı sikseler kucaktan inmezsiniz.
  • gerçekten batıyorlar ve sağlam batıyorlar. ama nasıl hala ayakta duruyorlar?
    demek ki geçmişte sağlam kazanmışlar.
  • ben bütün yolsuzlukları, hırsızlıkları anlatırken ben ekonomiye bakarım diyen şerefsize zerre acımam. al sana ekonomi.
hesabın var mı? giriş yap