şükela:  tümü | bugün
  • sendikasız çalışan her işçinin başına gelecek olay.

mühendisler kendilerini her ne kadar işçi olarak görmek istemese de bana göre mavi yakadan daha işçi durumundalar. mavi yaka zil çalınca işi bırakır ama mühendis kısmı çalışmaya devam eder. lütfen ceo ve genel müdürler hariç herkes işçi olduğunu kabul etsin şu boktan dünya'da.

(bkz: işçisin sen işçi kal)
  • iş ilanlarında zikmek için eleman arayan firmaların kullandığı, işin yoğunluğunu şirin göstermek için kullanılır genelde, "sabahın 07:00 sinden gecenin bi yarısına kadar köpek gibi çalışacak eleman arıyoruz" un, kibar halidir.
  • ingilizce ilanlarda "flexible working hours" seklinde gorulebilecek olgu. tabii elin gavuru bunu icat ederken, gunluk 8 saat olan calisma suresinin baslama ve bitis saatlerinin belli kosullar dahilinde esnetilebilecegini ongormus. "ben sabah uykusunu seviyorum, 11'den once calismaya baslayamam" diyene, ogle tatilini de dikkate alarak, "aksam 7'ye, 8'e kadar calisirsin o zaman" denmis. sabah erken kalkma problemi olmayip, hava kararmadan kendini isyerinden disari atmak isteyenler icin de uygun gelmis bu esnek calisma saatleri. ama tabii guzel yurdumun ozel hayati hice sayan calisma ortamlarinda esnek calisma saati, "sabah 7'de cok onemli bir toplanti var, ha unutmadan, aksam ya da haftasonu icin de program yapmazsaniz iyi olur" demeye geliyor artik. reklam, bilgi islem gibi kimi sektorlerde, ne istedigini bilmez, doyumsuz, ve de egitilemeyen musterilerin de katkisiyla adeta bir yasam tarzi esnek calisma saatleri; esnet esnetebildigince, en zararsizindan kurdesen dokmeye kadar yolu var.
  • cali$ana tek faydasi sabahlari bir saat fazladan uyumak, i$yerine faydasi da fazla mesai odemekten yirtmak olan bir konsept. hicbir esnek cali$ma saati patronun sizi gormek isteyebilecegi anlarda $irkette bulunmamanizi ho$gormez, "efendim arkada$ esnek ondan gelmedi" dinlemez.
  • esnek çalışma saatleri yurtdışında işini zamanında doğru düzgün yap da ne zaman işyerine gelirsin işten çıkarsın skimde değil demektir.
    yani istersen saat 1 de gel işe ama işimi zamanında bitiririm diyorsan yada erken çık işim bitti diyorsan anlamına gelir.
    ama gel gör ki yurtiçinde bu durumun tanımı çok daha farklı şöyle ki;
    işe başlama saati kesinlikle esnek olmaz saat 8:30 da işe eşek gibi geleceksin, ama çıkış saat esnek olur dur diyorsak gecenin körüne kadar duracaksın.

yani eğer ki yabancı menşeili bir şirkette işe girmiyorsanız esnek çalışma saatleri, olm ebeni sikene kadar çalıştırcam lan seni anlamına gelir, kaçınınız!
  • ''biz bu işyerinde sizin .mınıza koyacaz, göze alıyorsanız'' manasına gelir..
  • mesai saatlerinin sizin muhtelif yerlerinize doğru esneyeceği manasını taşır
  • asla çalışanın menfaatine esnemeyen mesai saatleridir.
  • bazen öyle esnek olur ki, yürürken kendi gödüne bakarsın. artık sik gibi ne kadar dikildiysem şantiyede, eve gelirken şirazem kaymıştı. zaten soğuk, her taraf toz içinde, oturacak yer yok, adamı bir an gözden kaçırsan; kafasındaki projeyi uygulayacak. zebani gibi bekledim başında. e haliyle saat on buçuk da olmuştu. bacaklarıma binen yük artmıştı. en yakın matkapla bir şeyleri delip rahatlamamak için kendimi zor tutuyordum. cuma gecesini şantiyede geçirecek kadar esneyen saatin yelkovanını sikeyim. yarın cumartesi ve yine iş var, bir de öğleden sonra sezonun en önemli maçı man u- liverpool var. ben konsomatrix gibi dolaşacağım yine ofiste. çıldırmamak benim tasarrufumda değil.
  • sabah 8de isin basina gelip aksam 8 ile 10 araligindaki esnek zaman diliminde isten cikabilmek..