şükela:  tümü | bugün
 • yüz kasları hiçbir mimikte kasılmaya neden olmayan, botoksa tabi bir çalışma/çalıştırma biçimi olsun bu. ama aslen:
  part-time ya da full-time, kadrolu ya da kadrosuz, ssklı ya da ...sız, freelance ya da boyunduruklu istihdam değil; şöyle:
  (bkz: medyada sömürü/@gari)
  *
 • günümüzde sıkça karşılaştığımız esnek istihdam olgusunu yasin durakın emeğin tevekkülü kitabındaki tasnifi kaynak alarak 5 başlıkta açıklayacağım.

  foksiyonel esneklik:
  iş gücünün, üretimin farklı aşamalarında çalışabilecek şekilde kullanılmasıdır. özellikle tanımlı bir iş bölümünün olmadığı küçük işletmelerde, işçi işveren tarafından sömürüye her yönüyle açıktır. "ne iş olursa yaparım abi"nin cisimleşmiş halidir.

  sayısal esneklik:
  işverenin işgücü kapasitesini istediği gibi daraltıp genişletmesidir. işverenin işe alım ve çıkartma uygulamalarındaki keyfiliğini ifade eder.

  çalışma sürelrinde esneklik:
  sayısal esneklik ile birlikte düşünülmelidir. part-time işçi çalıştırmaktan, kiralık veya mevsimlik işçi çalıştırmaya değin istihdamın sürekliliğini baltalayan birçok strateji mevcuttur. işverenin keyfiyetinde işçinin fazla mesai yapmasıdır.

  ücretlerde esneklik:
  performansa dayalı ücretlendirme, kriz dönemlerinde maaşın birkaç ay içerde tutulması, asgari ücretin altında ücretlendirme bu maddenin altında sayılabilir.

  uzamda esneklik:
  parça üretimin yaygınlaştığı, montaj hattının dünyanın dört bir yanına yayıldığı günümüzde; evde çalışma veya başka şehirde çalışma gibi şekillerde karşımıza çıkabilir.
 • davutoğlu'nun tarihini hatırlamadığım bir konuşmasında vurgu yaptığı kavram. taşerona, işveren keyfiyetine devam. önümüzdeki günlerde bu kavramı daha çok duyacağız ve daha çok kulağını çınlatacağız bay sincap'ın.
 • esnek istihdam için bu esnekliği yaratacak kurumlara ihtiyaç, bunlar ajans olur çağrı üzerine çalışacak elemanlar olur, iş bulma sitelerine verilecek ilanlar olur, amele pazarı olur. belli bir dönemde yoğunluk olduğu zaman çalışacak elemanlar gelsin çalışsın parasını alsın gitsin, sonrasında işi çevirmek için gerekli elemanlarla yola devam. tabi bu elemanlarla kalite nasıl yakalanır başlı başına bir sorun. bugün iş yok çalışmıyorsun şu gün gelin haline dönerse maaşlardan çalışma üzerinden ödenme haline gelirse işçi için büyük bir sorun.
 • esneklik birden fazla türe sahip. şöyle ki:
  sayısal esneklik: işten atma özgürlüğü,
  işlevsel esneklik: işçinin kol ve kafa emeğinin bütününü üretime katma,
  zaman esnekliği: çalışma zamanlarının belirsizleştirilmesi,
  mevzuat esnekliği: sendikal ve sosyal hakların esnetilmesi.