• olayın kökünün bilinçaltında yattığını düşündüren sorunsaldır.benzer şekilde öksürük(daha doğrusu boğaz temizleme) için de aynı sorun geçerlidir.
  • birbirini harekete geçirip esneme hareketleri yapmak. ekseriya spor merkezlerinde görülebilecek ya da iş yaşamında boyun tutulmaları, kol ağrıları giderme kapsamındaki girişim.

(bkz: aynalamak)
  • (bkz: refleks)
  • efendim isvicre bilim adamlarinin yaptiklari arastirmaya gore, esnemenin ilk evrelerinde insanin havayi icine ceker ve sonraki evrelerinde bu hava disari birakilir. tabi ki bu muddet icerisinde o hava kutlesi insanin solunum sistemi tarafindan isitilmis olur, yani disari verilen hava ortam isisini artirir. sicakligin artmasi, ortam basincinin yukselmesine sebep olur (bkz: avogadro).
    ayni ortamda bulunan ikinci bir birey, bu basinc farkina adapte olabilmek icin esner.

(bkz: amma attin be)
  • aynı zamanda vücut oksijene ihtiyacını olduğunu hatırlar ve esneriz.
  • tamamen doğuştan gelen bir davranıştır bu yani reflekstir. esneyen birinin tüm yüzünü görünce olur. sadece ağzı görmekle gerçekleşmez.
  • evrim sürecinin doğal sonucudur bu efendim.

ilk insanlardan oluşan birkaç kabile düşünün. kabilelerden birinde bir kişi esneyince herkes esniyor ve uyuyorlar. böylelikle gül gibi yaşayıp varlıklarını sürdürüyorlar. bir diğer kabilede ise bir kişi esneyince diğerleri esnemiyor sonra uykuya dalanın malını mülkünü alıp kaçıyorlar. sonuç ne olur? esnemeyi duyunca uykusu gelen topluluklar daha kalabalık kitleler olarak hayatta kalır, esneme duyduğu halde uyumayan bireyler barındıran toplulukların ise soyu tükenir ve insanlık bugünlere gelir.
  • esneyen birinin sesini duymakta kişiyi esnetebilmektedir. zira ben telefonda konuştuğum kişi esnerse esnerim öylede refleks manyağıyımdır..
hesabın var mı? giriş yap