şükela:  tümü | bugün
 • onumuzdeki aydan itibaren acilmaya baslanacak olan turkiye nin ilk organik marketler zinciri.

  (bkz: esas holding)
  (bkz: osman muftuoglu)
 • serbest çağrışım :
  (bkz: esau edom)
 • nobel ilaç firmasinin, eylül ayı itibariyle piyasaya sürdüğü esomeprazol etken maddeli yeni ppi'ı.
 • doktorumun (bkz: nexium) yerine tavsiye etmesiyle başladığım ve iki aylık kullanımım sonucunda memnun kaldığım ppi. sanırım tablet türevi muadillerine göre böbreklere de daha az tortu bırakıyor kapsül olması hasebiyle. memnunum. öpüyorum. bay.
 • bana kronik gastrit teşhisi konulduktan sonra, doktorun 3 aylığına 40 mg olanını kullanmam için yazdığı ilaç (rennie duo şurup ile beraber).

  her ne kadar bu tür ilaçların uzun dönemli kullanımı sonucu vücuttaki vitamin, mineral emilimi vs. düştüğü için başta gözümü korkutsa da; kullandığım süre boyunca eskiden olduğu gibi rahat bir şekilde yiyip içebildiğim için epey rahatlattı. fakat kronik gastritle yeni tanışmış olmamın verdiği acemilikle, ilacı kullandığım 3 ay boyunca -nasıl olsa mide koruyucu alıyorum diyerekten- beslenmeme pek dikkat etmediğim için ilacı kesmem hüsranla sonuçlandı. sonrasında doktora tekrar göründüğümde, 3 ay daha kullanmam gerektiğini, bazen tedavi süresinin 6 aya uzayabildiğini söyledi. biraz daha deneyimli olduğumdan bu seferki 3 aylık ilaç kullanımı döneminde beslenmeme oldukça dikkat ettim, hatta sigarayı bıraktım* ve 3. ayın sonunda biraz daha iyiydim. yemek yerken aniden gelen şişkinlikler, mide yanmaları vs. oldukça azaldı. yaklaşık 2-3 senedir de ilaç kullanmadan hayatıma devam ediyorum. tabi hastalık kronik olunca, "tedavi" orda kullanılması gereken doğru sözcük olmuyor. hayatım boyunca, yeterince dikkatli olmazsam gastritimin azabileceği bir gerçek.

  ha hayatımda neler değişti?
  çok sağlıksız beslenmiyorum. zira sağlıklı beslenmek benim gibi tembellerin harcı değil kesinlikle.
  şekeri azalttım, çaya & kahveye atmıyorum.
  günde 1 kahveyi geçmemeye çalışıyorum.
  alkolü bıraktım, nadiren içiyorum. bira, şarap vs. asitli/mayalı içkiler oldukça kötü etkiliyor.
  kola, gazoz vs. kesinlikle içmiyorum.
  yemek yedikten sonra kestirme/uzanma işi mide için tehlikeli. dikkat ediyorum.

  sigarayı.. bırakamadım henüz.
 • kullanım esnasında kasinti ve deride kizariklik gibi yan etkileri vardır. bu sorunlarlar karsilasan yesillendirirse sevinirim.