şükela:  tümü | bugün
  • programlama dili yarartmanin sinirlarini zorlama veya saka amacli kullanilan yazilim dillerine denir. gercek yazilimlarda kullanilmasalar da özellikle hackerlar ve hobby yazilimcilar tarafindan ragbet görürler.
  • (bkz: brainfuck)
  • (bkz: lolcode)
    (bkz: chef)
  • (bkz: whitespace)
  • (bkz: malbolge)
  • (bkz: piet)
  • derleyicisi ilk yazıldıktan sonra kodu imha edilmiş, sadece en üst eşelondaki programcıların kopyasına sahip olduğu, programlama yöntemi hiçbir yerde doküman haline dönüştürülmemiş, gizliden gizliye, sadece anlayacağı düşünülenlere anlatılan kadim programlama dili.
  • kısaca esolang da denen, bu programlama dilleri; olabildiğince ilginç ya da zor olmaları için özel olarak tasarlanmıştır. kimi zaman bir software art çalışması yaratmak için kullanılır, kimi zaman yalnızca bir nerd şakasıdır, fantastik edebiyat/bilim kurgu tribute'leridir, kimi zaman ise kriptik içeriğe sahiptirler. bazen de aşırı derecede komplikedirler ve bu sayede ilgili dilin ve yazılımın obskürant kalması sağlanır zira 'ezoterik' olarak adlandırılmalarının sebeplerinden biri de budur. ilk örneği, 1972 yılında çıkan intercal'dir. malbolge gibi sırf kullanılmasın diye tasarlanmış olan örneklerinin olmasının yanında genel olarak pratik kullanım alanları sınırlıdır. minimal konsept dili olarak geliştirilmiş olanlar, turing complete özelliği taşırlar, bazıları da yapay zeka tasarımlarında kullanılan spatial-temporal syntax'e sahiptir. özetle, işsizliktir. en fonksiyonel kullanımını darcode'da garip loop tasarımları yaparak sidik yarıştıran elemanlardan görmüştüm. sanatsal ve tematik qr kodlar oluşturmak dışında kendilerine bir alan bulabileceklerini de sanmıyorum.