• "astagfirullah halima baji" diyen elemana koptuğum yorumlar.

yemin ederim sike sürülecek akıl yok bu zihniyette. o yüzdendir ki başları dertten, götleri sikten kurtulmuyor sürekli...
  • bir daha ekşi sözlüğe gelinse alınacak nickler (bkz: astagfirullah halima baji).
  • diriliş ertuğrul adlı dizinin pakistan'da yayınlanmasından ve çok tutmasından sonra pakistanlılar dizide halime hatun rolünü oynayan esra bilgiç'i takip etmişler. ama kadının dizideki gibi giyinmediğini görünce insta'da fotosunun altında tabiri caizse kudurmuşlar. yetiş ya israil..

sizi bu iğrenç muhafazakar kültürün pençesinden kurtaran atatürk için bugün ne yaptınız?

foto: görsel

altındaki yorumlar: görsel

edit: eksiup yasakmış, sözlüğün kendi görsel yükleme özelliğinin geldiğini bilmiyordum uyarı için shah caspian,ertqn ve cathars'a teşekkürler
  • zamanını tam hatırlamıyorum ama bir yıl kadar önceydi sanırım, birdenbire instagram özel mesaj kutuma pakistan ve bangladeş'ten ardı ardına mesajlar gelmeye başladı. bazılarında "türkiye'yi çok seviyorum", "güçlü türkiye" gibi şeyler yazıyordu. hatta bir tanesi "tayyip erdoğan'a selamlar" yazmıştı. nedenini uzun süre anlayamadım. bir iki gün sonra netleşti durum.

birkaç yıl önce bir pakistan gazetesinin, türk savunma sanayii ile ilgili bir yazısı için görüş vermiştim. pakistan'daki başka bir haber sitesi de (bu mesaj yağmuru olayından kısa süre önce) bu yazıyı kullanarak bir makale hazırlamış. o yazıda adım geçtiği için, bu arkadaşlar da sosyal medyada adımı aratıp bana mesajlar göndermişlerdi.

biz burada çok farkında değiliz ya da bu konuyu konuşmak siyaseten "kontamine" olduğu için sağlıklı tartışmak mümkün değil ama hem genelde türkiye'nin hem de özelde tayyip erdoğan'ın* ortadoğu, kuzey afrika ve güney asya coğrafyasında, sokakta çok değişik bir karşılığı var.

yaklaşık 2013'e kadar türkiye, mısır, bae, bahreyn falan gibi ülkelerde üst gelir grubu, yönetici elit falan için bir ideal, bir örnek, bir model idi. aşk-ı memnu, gümüş falan gibi dizilerle yapılan iş, bunun bir aracı idi. yaklaşık o tarihlerden, özellikle mısır'daki darbeden sonra - hatta belki mavi marmara olayına kadar götürebiliriz bunu- türkiye'nin "dokunduğu" kesim değişti.

yaklaşık 2009-2013 arasına kadar bu coğrafyadaki bir kesim için türkiye bir "rol model" idi. hala böyle midir, körfez ve mısır zenginleri, elitleri için türkiye hala muteber ve makbul müdür bilmiyorum. ancak bu bölgedeki özellikle alt kesimler için türkiye ve erdoğan çok farklı şeyler ifade ediyor. o kitlelerin türkiye'ye atfettikleri anlamı bizim burada tam anlayabildiğimizi sanmıyorum. bu yalnızca konjonktürel, iç siyasete bağlı / onun sonucu olan bir şey değil zannımca.
  • eskiden bu ülkeler bizi hem batılı hem müslüman olduğumuz için örnek alırlardı. kafası çalışanları ve parası olanları türkiye'ye kapak atmak isterdi.

şimdi bunlar bize akıl veriyor öyle giyinilmez, o içilmez diye. bosna, arnavutluk gibi modern islam toplumlarından yine köle kadın modeline geldik. denk geldiğimiz devrin ızdırabını sikeyim.
  • türkiye denkleminden atatürk'ü çıkarırsanız iran-pakistan karışımı bir ortadoğu ülkesi kalır dememin sebebi ve kanıtı niteliğinde tipler. bakın burada da belirtmiştim;

(bkz: #107247217)
  • şu yorumu yapan pakistanlı ile herhangi bir türk arasındaki fark 3 kelime: mustafa kemal atatürk.

1920'lerde direkten dönmüşüz.
  • pakistan kurtuluş savaşı'nda bize bileziklerini gönderdiği için pakistanlı kardeşlerimiz türk kadınlarını çadır giymeye davet edip may allah give you hidayet bitch ;( diyebilirmiş. bir insana sanki kendi aklı, yaşam standartı, yaşamayı ve ait olmayı seçtiği bir zaman dilimi, ahlakı yokmuşçasına allah sana akıl versin, hidayet versin demek, "elimde olsa ben veririm ama" diye aba altından sopa göstermektir. ne kadar iyisiniz, esra bilgiç'in kafasını kesmeyin ltfn^^
  • kahkaha attım. ne bekliyorlardı ki?
    hayal aleminde yaşıyorlar. umarım, kızın başına bela olmazlar.

tanım: ahlak dersi vermeye çalışan kitledir.
  • çok komik gerçekten. hayatlarında ilk defa tv izleyip o gün de instagrama mı üye yapılmışlar anlamadım ki?
hesabın var mı? giriş yap