şükela:  tümü | bugün
  • baktıkça bakasınız gelen yüzlerce fotoğrafıyla gözlerinizi şaşı eden fotoğrafçı. hepsi birbirinden güzel, doyamıyorsunuz. özellikle stüdyoda çekilen abidik gubidik düğün fotoğraflarından kurtulmak için güzel bir alternatif kendisi. meraklı melahatlik yapıp, fiyat araştırması da yaptık. sanki evlenecekmişiz de hani fotoğrafçı arıyomuşuz da havasıyla sorduk ve böyle güzel fotoğraflara sahip olmanın çok da pahalı olmadığını gördük. ileride görüşmek üzere de sözleştik.
  • çok yakın arkadaşım dahi evleniyor olsa her zaman sıkılacak bir şey bulduğum ve mümkünse gitmemek için her fırsatta yan çizdiğim düğün denen kalabalığı bile keyifli hale getirmiş eğlenceli insan. ara sıra çok bilmişliğe varan önerilerimi dinlemiş, bir ara davetli olduğumu unutup kendimi asistanı olarak görmeme bile ses çıkarmadan harika fotoğraflar çekmiş, sayesinde çok eğlenceli bir 'düğün günü' geçirmemi sağlamış fotoğrafçı.

kendi düğünü için fotoğrafçı ararken birden karar verip bu işe başlamış, istatistik gibi zor bir bölümü bitirip üstelik. bence iyi de yapmış yoksa mutlu bir günü binbir teferruatla geçen düğün seremonilerini böyle harika karelerle hatırlayamacaktı kimse. her anı kareliyor bir kere, hazırlıklar, arka planda koşuşturan davetliler, bir düğün gününü 'gün' yapan her detayı, ayrıntıyı bir bir çekiyor ve sizi sıkmıyor kesinlikle. fotoğraf çektirmekten hoşlanmasanız dahi o vizörden bakarken çok eğlenerek gülümsüyorsunuz ve üstüne birbirinden güzel fotoğraflar çıkıyor.
  • öncelikle iyi bir insandır. sonra iyi bir fotoğrafçıdır.
  • saat 23:00'de "bugun tv" kanalında , 3 bayan meslektaşı ile birlikte "kadin fotografcilarin önlenilemez yukselisi" konusunu irdeleyecek olan über, süper nefis insan..
  • sosyal medyayı olabildiğince yakından; seviyeli ve alçak gönüllü bir şekilde takip eden, mütevazi , işi ile ilgili sorulara da aynı alçak gönüllülük ile cevap veren canonsever. *
  • fotograf cektirmekten nefret eden kocama bile birbirinden müthis pozlar verdirmeyi basaran, her fotografta ayrı bir yaratıcılık gosteren, enerjisi cok yuksek bir sanatcı. düğünümüzü daha da güzel ve özel kılmış olmasıyla her daim adı dilimizdedir. sanatını bir yana bırakın, o düğün stresini, nesesi ve enerjisiyle sizin icin daha kolay kılar, sizin ayıp olur diye millete soyleyemediginiz, rahatsız oldugunuz seyleri anında farkederek mudahale eder. siz akrabalara gelin kaprisi yapamadan, esra sorunu coktan çözmüştür :) tek kelimeyle mukemmel bir kızdır kendisi. (bkz: esra sen bizim her seyimizsin)
    düğün günümüzde esranin yanınızda olması muthis bir sanstı diyebilirim.
    randevu için yaklasık 3 ay onceden gorusme yaptıgımız halde, kendisinin randevu defterinde bizden 1 gün öncenin de 1 gün sonranın da dolu oldugunu gormek, şok etkisi yaratmıstı. kısacası esra'nın, birbirinden güzel fotograflarınızı cekmesini istiyorsanız, acele etmeniz gerekiyor demek yerinde olur.

https://www.facebook.com/…9628635708&type=1&theater
    https://www.facebook.com/…9628635708&type=1&theater
    http://www.esrapozan.com/wedding.html
  • yakın bir arkadaşımın düğün gününü fotoğraflarken yapmadığı kaprisi bırakmayışı ve gelene geçene fırça kaymasıyla kendini gelin ya da kaynana zannettiğini düşündürmüştür. şahsen bütün olan biteni izlerken kendi düğünümde esra pozan gibi negatif elektrik jeneratörü bir insanı (bir de üzerine para ödeyerek!) civarımda barındırmadığım için epey mutlu oldum.

çektiği fotoğrafların herhangi bir düğün fotoğrafçısının çektiği fotoğraflardan (fahiş fiyatı dışında) bir farkı olmadığını da düğünden 2 hafta sonra gördük zaten. (bkz: farkı fiyatı)
    gidip bu pms hatuna dünyanın parasını dökmeden önce biraz araştırın rica edicem, biraz düğün fotoğrafı portföyü inceleyin. bir de tanışın kendisiyle. sonra karar verin.
  • zümrüt fotoğrafçılık 'ın herkesi birbirine benzeten saçma sapan photoshoplu, insanı hayalete benzeten 3nci sınıf fotografları için bile dış mekanda 80 fotograf bedeli olarak 2000 tl istedigi yerde, bu rakamın daha altına, çok daha kaliteli, yaratıcı ve yaklaşık 800 tane fotograf çekmesi nedeniyle esranın fotografçılığını yüzde bir milyon tercih ederim diyebileceğim tatlı kızdır kendisi. gelinin kaprisli gözükmemek için söyleyemediği, rahatsız olduğu şeyleri, gelini sorunla muhatap etmeden, kötü kız olma pahasına çözendir, candır kendisi:) ha bir tek kusuru var, sabahın saat 8'inde, eksikleri, ışığı ve gerekli malzemeleri ayarlamak için, gelinden (yani benden) 2 saat evvel gider:) mekan sahiplerini taciz eder :))) ajia hotel de onu hiç unutmayacaktır eminim.
  • şimdi kendisinin çektiği fotoğrafları kıyaslayabileceğiniz tek referans zümrüt fotoğrafçılık ise tabii ki esra pozan'ın çıkardığı işten memnun kalmış olabilirsiniz.

oysa biraz esra hanım gibi freelance çalışan diğer fotoğrafçıları araştırsanız şaşırarak göreceksiniz ki gelinliği ve damatlığı yanyana, gelin buketini ve ayakkabılarını tek başına, efendime söyleyeyim gelini ve damadı zıplarken havada çeken, ellerine kırmızı bir fırfırlı şemsiye tutuşturmayı akıl edebilen, yanlarına kırmızı kalp balon konduran (ki şahsi kanaatimce çok bayağı mizansenler bunların epey bir kısmı) tek düğün fotoğrafçısı esra hanfendi değiller.

şimdi bütün bunları söyledim ama, benim karşı olduğum kendisinin piyasadaki rakiplerine kıyasla çok olağanüstü bir iş çıkarmıyor olmasına rağmen onların iki üç katı kadar para alması değil, bunu netleştirelim. parası olan, daha iyisini bilemeyen / bulamayan esra pozan ile çalışsın. isim yapmış bir şekilde, para kazansın, gözümüz yok.

bunları geçtim de.. benim hayatımın en mutlu gününde sabahtan akşama kadar kuaförü, annemi babamı, beni görmeye gelenleri ve o gün görevleri gereği etrafımda olan bütün insanları fırçalayıp gerginlik yaratmak da neyin nesidir? sen kimsin be kadın? sen o gün gelinin etrafında olmak için para alan, görevini yapıp fotoğraf çekecek bir insansın. sana para verdiğimiz için ordasın. bu "ben büyük sanatçıyım, taleplerim var, asabiyim" tripleri o gün zaten envai çeşit stres yaşayan düğün sahibi ailelerin ihtiyacı olan son şeydir. "gelini sorunla muhatap etmeden sorun çözme" anlayışı gelinin ailesini ve arkadaşlarını azarlayıp kötü esprilerle laf sokmaktan ibaret olan bu insana birinin dur deyip saçını başını yolacağı günü bekliyorum. eminim gazetelerde okuyacağız.
  • zümrüt fotoğrafçılık, herkesin göklere çıkarttığı bir yer olduğu için örnek olarak orayı verdim. ben nişan fotoğraflarım için de şimdi ismini vermeyeceğim dışarıdan biriyle çalıştım; ancak hiç de memnun kalmadım.
    aradaki kalite kendini çok farkettiriyor.
    ama bence internet sitesine ve çektiği fotoğraflara bakıp da beğendikten sonra, (ki eminim pek çok fotoğrafçının da sitesine yine bakmışsınızdır) piyasada bu işi yapabilen, daha ucuza çalışan insanlar var diyebiliyorsanız, sormak isterim size: esra hanım mı sizi bulup, fotograflarınızı cekeyim diye binbir ısrar etti? siz de kendisine acıyıp mı fotograflarınızı cekmesine müsade ettiniz? fotoğraflar farkı ortaya koyduğu için seçip, sonra da daha ucuza bu fotoğrafları çekenler var diyorsanız; benim louis vuitton çantamın da bire bir taklitleri piyasada mevcuttur. hem de çok daha ucuza diyebilirim size.
    ayrıca gelin buketimin, yüzüklerimin, zıplarken havada çekilen fotograflarımın, kalpli balonlarımın çok ama çok güzel olduğunu düşünmekteyim. ve evime gelip fotoğraflarımı gören iki arkadasım daha esra' hanımla düğünleri için anlaşmış ve çok da memnun kalmışlardır. kullandığı lenslerden tutun, diğer tüm ürünlerde kaliteyi tercih eden biriyle çalışmak benim için çok keyifliydi. yoksa ben de benim profesyonel makinemle esranın fotoğraflarını pek de güzel taklit edebilirim.
    yani anlayacağınız önce arkadaşınızın düğününde sorun çıktığını, sonra da anlatımınızın bir anda "benim en mutlu günümde" diye duygusallaştırılmaya çalışıldığını görünce, ayrı bir düşmanlık sezmeden edemiyorum.
    ve eminim esra hanım'ı gazetelerde çok daha güzel başarılara imza attığı günlerde bol bol göreceğiz.