şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir ihtimal; " komplo teorisi" beyaninda bulunmayi pek sevenleri ortaya cikaracak soru.

  "illuminaaati ! illuminaaati ! " ....

  "türkiye’de döviz ve tahvil piyasaları krizle boğuşurken borsa istanbul (bıst) 100 endeksinin daha sakin bir seyir takip etmesi yabancı yatırımcının dikkatinden kaçmadı.

  endeksin 95 bin-97 bin aralığına çıkmasında yatırım finansman’ın (yf) 100 milyon dolarlık hisse alması etkili oldu. daha önce de yaşanan vaka “herif” diye bilinen esrarengiz yatırımcıya dair yeni soruları beraberinde getirdi.

  esrarengiz işlemlere yatırım finansman aracılık ediyor
  yf 565 milyon tl ile kendisine en yakın alıcının işlem tutarını üçe katladı. işlem hacminin düştüğü son aylarda bu kadarlık alım bile bıst’i yüzde 3 yükseltmeye yetti.

  tl’nin yüzde 6 değer kaybettiği, tahvil faizlerinin yüzde 23’ü aştığı haftada hisse senetleri cenahında müşahede edilen yükseliş soru işaretlerine sebep oldu.

  2016 yılının sonunda borsa’da algoritma değişti
  yf’nin yaptığı işlemler 2016 yılında da borsa kulislerinin en fazla merak uyandıran vakası olmuştu. borsa istanbul’da algoritmik işlemler hızlanmış, hisse piyasasına bazı günlerde bu işlemler yön vermeye başlamıştı.

  esrarengiz yatırımcı kritik zamanlarda borsa’ya giriyor ve endeksin yükselmesini sağlıyor.
  “herif” lakaplı yatırımcı kritik zamanlarda ortaya çıkıyor
  16 nisan 2017 referandumu arefesinde de benzer hareketler çok konuşulmuştu. o günlerde londra’da kendisini “hintli herif” diye tarif eden esrarengiz bir yatırımcının yf üzerinden hisse aldığı/sattığı belirtilmişti.

  abd’nin 2 ağustos’ta türkiye’den iki bakanı “yaptırım” listesine aldığı haftada bıst’te 100 milyon dolarlık alım yapan yatırım finansman’ın yine “herif”in talimatını yerine getirip getirmediği şimdilik sır.

  yf konuyla ilgili açıklama yapmıyor.

  “bir kişi mi, yoksa grup mu? belli değil”
  bloomberg’e konuşan kaynaklar, “yatırım finansman işlemlerinin bir kişi mi yoksa bir grup yatırımcı tarafından mı? yapıldığı belli değil. ayrıca piyasadaki alıcının daha önce “herif” olarak isimlendirilen kişi veya kişilerle aynı kişi olup olmadığı da belli değil.” dedi.

  ıpa konuyu sektör kaynakları üzerinden teyit etmeye çalışırken yatırım finansman’ın eski genel müdürü seniz yarcan’ın bir beyanatı ile karşılaştı.

  2016 yılının mart ayında dünya gazetesine mülakat veren yarcan, “herif” hakkında şu ifadeleri kullanmış: “bir yatırımcı değil, algoritmalarla işlem yapan büyük, yeni bir fon-yatırımcı profili.”

  yarcan, “yatırımcı değilse ne?” sorusunu ise cevapsız bırakmış.

  herif’in aselsan ve erdemir ilgisi
  daha önce türkiye garanti bankası aş’de net 96 milyon lira hisse alan herif, petrokimya üreticisi petkim, çelik üreticisi kardemir, savunma ekipmanları üreticisi aselsan ve bir başka çelik üreticisi olan erdemir’e yatırım yapmayı tercih etmişti.

  en büyük net satışları ise amerika’dan para cezası alabileceği iddia edilen devlet bankası halkbank ve medya holdinglerinden doğan holding’e ait hisselerde yaptı.

  bloomberg tarafından derlenen verilere göre, bloomberg tarafından izlenen 48 türk brokerinin 31’i aynı hafta net satıcı olmuştu. en büyük net satışlar iş yatırım, yapı kredi ve merrill lynch ile gerçekleşti.

  borsa istanbul başkanı karadağ: niye endişe edelim ki!
  satınalma tarafında ise yine yatırım finansman öne çıkmıştı. yf’yi credit suisse istanbul ve deutsche securities takip etmişti. piyasanın sattığı hisselerde alıcı yine yf oldu.

  borsa istanbul başkanı himmet karadağ, “herif” isimli yatırımcı için, “faydalı işler yapıyor.” demişti.
  borsa istanbul başkanı himmet karadağ, “bu “herif” hisse satın alıyor diye niye endişelenelim ki! neticede iyi, faydalı şeyler yapıyor.” ifadesini kullanmıştı.

  bıst son 7 ayda yüzde 40’tan fazla değer kaybetti. bıs’te hisse senetleri dolar bazında 9 yılın en düşük seviyesine geriledi. borsa istanbul 100 endeksi, mscı gelişmekte olan piyasalar endeksi’nde akranı olan borsalara kıyasla tahmini fiyat kazançları açısından yüzde 40 daha ucuza işlem görüyor.

  trump’ın tweeti ile kayıplar yüzde 8’i buldu
  doların yüzde 17, euronun yüzde 15 arttığı 10 ağustos 2018 cuma günü borsa’da kayıplar öğleden sonra hızlandı.

  abd başkanı donald trump’ın türkiye’ye yaptırım kararı aldıktan sonraki ilk adımı atmasının etkisi ile hisse senetlerinde kayıplar yüzde 8’i buldu.

  trump; twitter üzerinden şunları ifade etti: “türk lirası bizim çok güçlü dolarımız karşısında hızla aşağı düşerken türkiye’ye yönelik çelik ve alüminyumda gümrük vergilerinin ikiye katlanması talimatını verdim! artık alüminyuma yüzde 20, çeliğe yüzde 50 gümrük vergisi. şu sıra türkiye ile ilişkilerimiz hiç iyi değil.”

  borsa kapanışa doğru gelen alımlarla kayıplarını bir nebze telafi etti ve endeks haftayı yüzde 2,31 düşüşle 94 bin 940 puandan kapattı.

  yolun sonunda iş bankası çıkıyor
  seansın kapanışına doğru alım yapan aracı kurumlar arasında yatırım finansman’ın olup olmadığı henüz bilinmiyor.

  iş bankası’nın tskb üzerinden dolaylı pay sahibi olduğu yatırım finansman’ın yönetim kurulu başkanlığı görevini suat ince ifa ediyor.
  yatırım finansman, türkiye sınai kalkınma bankası’nın (tskb) iştiraki olarak bıst’te aracı kurum hizmeti veriyor. tskb’de en büyük hisse sahibi bankalardan biri ise iş bankası. yönetim kurulu başkanlığı görevini suat ince’nin ifa ettiği yf’nin genel müdürü ise ömer eryılmaz.

  2002 yılından 2016 yılı sonuna kadar tskb’de çeşitli görevlerde bulunan eryılmaz 1 ocak 2017 tarihinde yatırım finansman genel müdürlüğü’ne getirildi.

  tskb ortaklık yapısı:
  türkiye iş bankası aş: yüzde 50,65

  türkiye vakıflar bankası t.a.o: yüzde 8,38

  halka açık ve diğer ortaklar: yüzde 40,97

  toplam: yüzde 100

  yatırım finansman ortaklık yapısı:
  türkiye sınai kalkınma bankası: yüzde 95,78

  diğer: yüzde 4,22

  toplam: yüzde 100 ""

  (bkz: http://ipahaber.com/…z-borsa-yatirimcisi-herif-kim/)
 • (bkz: varlık fonu)
 • (bkz: kgf)
  milletin parasını borsaya yatırmak gibi olabilir mi?
 • çarşamba günü olan ilk şokta seçim öncesi yaşanan dalgada olduğu gibi içi döviz dolu olan hisseleri alttan toparlayıp endekste çılgın alımlar yapmıştı. kendi fikrimmiş gibi söylemeyeyim ama işaretler aşağıdaki gibi diyor çoğu kişi. bence de makul bi tespit.

  (bkz: yatırım finans)
  (bkz: varlık fonu)
  (bkz: jöle)
  (bkz: daha da bakmayınız)

  ingilizcede de the dude diyorlar kendisine. son bloomberg haberine burdan uçabilirsiniz.
 • yıllar, on yıllar sonra yayımlanacak hatıratlarda ayrıntılarını öğrenecek, keyifle ve şaşkınlıkla okuyacağız işin iç yüzünü.

  "herif" borsaya öyle giriyor ki, dünya borsaları düşerken bist'i ayakta tutuyor ve yabancıları kaçırtmak bir yana, onlara hisse aldırtmak için gel gel yapıyor.
 • ben yakalandım, sen kaç kendini kurtar
 • the dude is back :)
 • 16yıldır olmayan ne varsa oldu, buna mı şaşıracaktık?
 • rothschild ailesi olma ihtimali yüksek :d