şükela:  tümü | bugün
 • kaçak boyutunun fazla olması sebebi ile, burada kaçak tanımı kendi içeceğini üretebilen tüketiciden bahsetmektedir, küresel sermayenin ve güç odaklarının izin vermeyeceği olaydır.

  iş bu entry bol bi zamanda ayrıntılandırılma hakkını saklı tutar.
 • iki bölüm kurtlar vadisi izleyen çok sayıda kişinin hakkında yorum yaptığı hadise. pkk'nın silah kaçakçılığı ve uyuşturucu işiyle uğraştığı zaten herkesin ağzına sakız oldu. adapazarı'nda, sakarya'da esrar yetiştirenler de pkk'lı, değil mi? sanki doğuda, güneydoğuda uyuşturucu ticaretini sadece pkk yapıyor. uyuşturucu işiyle uğraşan devlet görevlileri, büyük sermaye grupları yok değil mi? her devlet savaşı finanse etmek için uyuşturucu ticaretiyle uğraşır. suçlu da her zaman savaştaki diğer taraftır. pkk'ya göre suçlu devlettir, devlete göre suçlu pkk'dır. olan ise ülkenin garibanlarına olur. bu ülkenin en büyük kulüplerinden birine yapılan operasyon bile, kulüp başkanının silah kaçakçılığıyla uğraştığı söylentileri eşliğinde yapıldı. rusya'dan türkiye'ye füze satışında aracılığı da anaokulu öğretmenleri yapıyordu zaten. ayrıca, uyuşturucunun yasallaştırılmasına türkiye'de ne devlet, ne de büyük sermaye grupları izin verir. en basitinden esrar bile legal hale gelse, sigara ve içki satışlarında ne gibi değişimler olur, bir fikriniz var mı? ve bu işten para kazananlar bunu legal hale getirenlere neler yapar biliyor musunuz?
 • devlet eliyle satılan bağımlılık yaptıgı garanti olan sigara satılıyorsa fiziksel bagımlılıgı olmayan esrarın kesinlikle serbest kalması gerektigini gösteren olay.
 • aralanamayan perdeler olmasına sebebiyet verir.
 • bu konudaki tartismalarda en çok sorulan sorulardan birisi "esrar bagimlilik yapar mi ?"

  esrar aslinda gerçekten de fiziksel bir bagimlilik yaratmiyormus, ancak çok ciddi bir psikolojik baglilik yarattigi da bir gerçek. $öyle ki normalden farkli olarak daha rahat, stresten uzak ve huzurlu hissetiren bir seyin insan tarafindan tekrar tekrar istenmesi normal.

  $imdi burada bir kotuluk yok gibi gorunuyor.. fakat bunun bir de saglik muhabbeti var, yani "esrar sagliga zararli midir ?"

  buna cevap olarak herseyin fazlasi zarardir gencler deyip gececegim.

  asil konuya donecek olursak, esrarin saglik acisindan verdigi zarar konunun sadece kucuk bir ayrintisi olarak kalsin.

  basit bir karsilastirma yapacak olursak, ornegin ; esrar dolayisiyla acil servise basvuran insan sayisi yilda 1-2 kisi iken, alkol kullananlarda bu sayi milyonlarla ifade edilir. bu karsilastirmayi trafik kazalari, cinayetler, yaralanmalar vb. için yapacak olursak, esrar alkolun yaninda sütten çikmis ak kasikmi$ gibi duruyor. ancak bikac istisna disinda alkol dunya uzerinde genel olarak yasaldir. o zaman, kullanicinin çevreye verdigi zarar acisindan esrar pek zararli degilken, kullananlarin kendisine verdigi zarar dolayisiyla yasaklanmasi biraz ikiyuzluluk gibi geliyor. sonuçta yarattigi kolestroldur, kan ve damar hastaliklari, bilmemneler yuzunden tereyagi hiçbir zaman yasaklanmadi. yani az miktarda tuketilen esrar da az miktarda tuketilen tereyagi kadar zararsizdir.

  esrarin savunulacak, desteklenecek bir yani yok, ama yasalar hakkinda konusurken bahsedilmesi gereken en onemli sey tabiki özgürlüktür. çünkü yasalarin asil islevi insanlarin ozgurluklerini kisitlamak degil, insanlarin diger insanlarin ozgurluklerini kisitlamasini engellemektir. tabi yav he he diyecekler de oluyodur ama benim bildigim ve cogu insanin bildigi (umarim) tanimi bu.

  verdigi zarar açisindan, bireysel zararlarin çok daha ötesinde, çok daha büyük kitlelere zarar veren, soludugmuz havanin bile zehirlenmesine müsade eden hatta bunu destekleyen politikalar dunyanin genelinde degil tamaminda uygulaniyorken, insanlarin tamamen bireysel ozgurlukleriyle alakali olan bu konudaki yasaklamalar aslinda tamamen bullshit.

  edit : tereyagi trafik kazalarina ve cinayetlere sebep olmuyormus, sen de haklisin kuzen fakat ne dedik, o kismisi kuçuk bi ayrinti kalsin, mesele o degil
 • abd'nin bir çok eyaletinde giderek artan uygulama. bkz. türkiye'ye de bekliyoruz. lakin önce eğitim.
 • aslında çok olumsuz düşünülmemesi gereken bir serbestlik somut örnek görmek isterseniz