şükela:  tümü | bugün
 • kesinlikle yasal olmalıdır. diğer asıl insanı öldüren maddeler olan; kokain, eroin, bonzai, metamfetamin, amfetamin, ecstacy vb. maddelerin kullanımının azaltacağına şüphe yoktur. aslan sütü olarak adlandırılan rakıdan fazla zararı olmayan ve kanser hücrelerini öldürebilen bu doğal oluşumun yasallaşmamasının tek nedeni ise; birilerinin kişisel menfaatleridir. gelde bunu insanlara anlat işte. sonra neden gençler bonzai kurbanı oluyor. edit: http://strawpoll.me/4637172 bu ankete katılarak en azından bir kısım çoğunluğun ne dediğini öğrenebiliriz.

  2. edit: şuana kadar ankete katılan 2553 kişinin %77' si serbest olsun demiş. https://www.change.org/…est-olsun?just_created=true eğer sizde yazdıklarıma katılıyorsanız bu kampanyayı imzalayabilirsiniz. tamam belki serbest olması hiç mümkün görünmüyor ama en azından savunduğumız bu fikri daha fazla duyurmak için imzalayalım.
 • destek verdiğim kampanyadır devlet dahil kimse kimsenin hayatını kısıtlama hakkına sahip değildir heleki bu olay sadece kişinin kendisi ile ilgili olan bir menfaatler ilişkisiyse...
 • cokta şeapmamak lazım
 • şimdi düşünüyorum yasal olursa o azınlık güruhun kendi içinde çevirdiği muhabbetin tadı olmaz. yasal olmasın da daha kolay ulaşılsın çok da kasmasınlar yani ölçek ekonomisi gelsin falan ne bileyim.
 • devletin daha fazla vergi alabilmesi gerekliliklerden biridir ayrica dünya üzerindeki çoğu ülke dişi hint kenevirinin keyfi kullanımını yasallaştırıyor. (bkz: ekşi sözlük esrarı yasallaştırma komitesi) komiteyi derhal göreve çağırıyorum
 • bu konu hakkında fikri olmayan arkadaşlara önerim şu linkteki * grafiği incelemeleridir. fiziksel zarar ve bağımlılık oranları tütün ve alkolden daha düşüktür.
 • kurbanı olmayan suç olmamasından doğan gereklilik. hatta ağzı olan tonla salak konuşmasın diye yasallaşsın amk.

  esrarın piyasası olmayacağını düşünen insan hangi dünyada yaşıyor merak ediyorum. hollandaya, colorado'ya falan bak canlı örnek var ya. herkes evinde mi yetiştirecek diye düşünüyorsun, meyve yasal diye hepimiz kendi meyvemizi mi yetiştiriyoruz? çileğe bayılıyorum diyorsan bol bol çilek ekersin yoksa kasmazsın, bu da aynı hesap. şimdilik çoğu yerde yasal olmamasından dolayı deli gibi turist çeker*. ayrıca devlet deli vergi de alır, hatta alacağı verginin oranı torbacıların geleceğini belirler. vergisini düşük tutarsan arzın da artmasıyla ucuzlar, ucuz olunca insanlar ne içtiğini bilmek isteyeceğinden torbacıdan almaz. yüksek vergi alırsan büyük oranda kayıt dışı olarak kalmaya devam eder.
  bir de şu var, kayıt altında satışı yasal olsa bile diğerleri için denetim çok da zayıflamaz. seyyar satıcıdan simit almakla torbacıdan ot almak aynı kefeye konmayacaktır, bu da torbacıları iyice azaltır aynı zamanda sıkı regülasyon + yüksek vergi şimdikinden daha pahalı olmasına bile sebep olabilir.

  kapitalizmi korkutmaz*. serbest piyasanın olduğu kapitalizmde esrarın yasak olması absürttür asıl. bireylerin alışverişte ve kendi mülkiyeti*** üzerinde özgür oldukları bir sistemde esrar yasak olamaz. bu yetki sadece merkezi planlamada, devletçi sistemde olur(yasal olacaksa bile ne kadar yetiştirileceği kime verileceği ankara'dan belirlenir).

  kafan oldu diye tüketimi falan bırakmazsın. kıyafet almasan bile paranı yemeğe harcarsın… sırf kafası güzel diye tüketimi kapatan insansa tehlike altındadır. bunu yapan insan çevresiyle iletişimi de keser çünkü hayatla tek bağı esrar olmuştur. buraya kadar geldiyseniz tebrikler patates olmuşsunuz. mutlu olmak için mala mülke ihtiyacın yok ama esrara ihtiyacın var. çok mantıklıymış cidden. mutluluk böyle bir şey değil, bana kıyafet almak keyif vermezken başkası da ot içmeyi sevmeyebilir. herkesin mutluluğu kendine.

  medikal marijuana olayıysa işin hikaye kısmı. sağlıktan tekstile birçok alanda kullanılabilen bir madde kenevir. bu da yeni keşfedilen bir olay değil. bir yandan yasallaştırırken bir yandan muhafazakarları korkutmamak için bir taktik sadece. sağlığın liberali muhafazakarı olmaz sonuçta.

  türkiye'de yasallaşmasının aklıma gelen iki yolu var. ilki liberallerin muhafazakarlardan daha baskın olması, şimdilik böyle bir durum yok. diğeri de ekonomiye katkısı sebebiyle. böyle bir durum da yok çünkü siyaseti ekonomi üzerinden yapan yok. yani meclise şunu sunarsan biri islam der diğeri kürt der, ekonomidir özgürlüktür kimsenin sikinde olmaz.

  özet de şu: doğru olandır ama yasal olsun veya olmasın bokunu çıkarmamak lazım, saçmalıyorsunuz sonra.
 • medikal kullanımlarda kesinlikle ticarileştirilebilir. amerika'da şu anda yasallaşan pek çok eyalette durum bu zaten. adamlar doktor raporu getirenlere faturalı satıyorlar.

  üstelik bu nane hakkında yapılmış onlarca araştırma var. pek çok nörolojik hastalığın etkisini azaltıyor ve ayrıca bazı ruhsal hastalıklarda rahatlama sağlayabiliyor. kesinlikle yasallaşması ve düzene girmesi lazım.