• evreleri;

ilk içtiğinde bi sik anlamaz, "kafa yapmıyor lan bu" der..

ertesi gün tekrar içer az bir şey kafa yaşar, hoşuna gider.. güldürenine falan denk gelir kahkahalar atar, zaman geçmek bilmez vs...

sonra sigara sarmayı öğrenmeye çalışır, çiftli çarşafla dener 3-4 ay sürer sarmasını öğrenir..

artık 4 aylık olan içicimiz kubar içmek ister, kubar basmayı öğrenmek ister... bunun yanında arap çarşafla sigara yapıştırmak ister, bunları öğrenmesi 5-6 ay sürer..

1 senelik olan içicimiz ayran, pet, kova ve kek yapmayı öğrenir... bunların hazırlanışı basit olduğundan bir kerede öğrenir...

bunların yanında basılmış kubarı türk kahvesiyle harmanlayıp içmeyi öğrenir.. yani hemen hemen her türlü içmeyi denemiş olur..

cigarayla geçen 1 senenin ardından içicimize gelen telefonlar kısıtlıdır..

sadece ailesi ve cigara içen arkadaşlarından başka kişilerden ona telefon gelmez..

ilk 5 sene psikolojik bağımlılık yapar.. sabah uyandığın zaman cebinde esrarın yoksa, "nasıl geçecek günüm? bugün ne yapacam lan ben" diyerek isyan edersin..

esrar içmenin en yüksek dozu olun anadolu kovası'nı öğrenirsin.. işin sonudur, tek duman alır iptal olursun..

yıllar geçtikten sonra sabah uyanırsın, kahvaltı hazırlanmış.. derler ki sana; "bakkala git 3 ekmek al gel"

gidersin bakkala, 3 dk önce sana söyleneni unutursun.. "ulan kaç ekmek alacaktım ben" dersin.. mantık yürütürsün, bizim aile 5 kişi.. herkes yarım ekmek yese 2.5 yapar, ben 3 alayım falan dersin..

müthiş bir unutkanlık yapar ve sürekli aynı şeyleri yaşamaktan ötürü doymuşsundur.. ciğerlerinin yarrağı yediğini düşünürsün, unutkanlığı kafaya çok takarsın.. yaklaşık 1 sene kadar her cigarayı öldürdükten sonra nutuk atarsın; "kapanışı yapalım, bi daha cigara içmeyelim" falan dersin.. bu terane de 1 sene sürer..

eğer ki çevrendeki zayıf iradeli kişilerden sıyrılırsan kurtulursun... kurtulursun dediğim, ayda 1 içersin ya da 2 ayda 1 içersin ama hem tadını alırsın hem de verdiği zararı minumuma indirirsin..

tavsiyem;

esrar içeceğine al içkini aksamları evinde miss gibi iç..

2010 senesinden sonra ot ve kubar kalmadı... jameika ya da bonzai dediğin bildiğin ayrık otunun üzerine sıkılmış zehirdir... içtiğin zaman kalp atışların çok hızlanır, ot ya da kubardaki kafayı yaşayamazsın.. resmen kimyasal olduğu için uzak durulması gerekir.
  • hiçbir şeyi kafasına takmayan veya her şeyi takan, sinirli veya sinirsiz, paraya pula önem veren veya vermeyen, ama illa ki genellenen insanlardan bir insandır. nedir bu yeşilçam eğilimi, "bu adam x yapıyor, o halde her hareketi amansızca kötüdür" veya "bu adam y yapıyor o zaman her hareketi amansızca iyidir" anlayışı? nedir bu "bilmem kim x yapıyorsa iradesi güçlü/zayıf bir haldedir, aklı iyi/kötü çalışıyordur" eğilimi? hayır istisnai durumlar haricinde kimse kimseye zorla esrar içirtmiyor, kimse zorla alkol vermiyor, ex attırmıyor ya da her neyse, ve kimse diğer insanları bunlarla zorla muhatap etmiyor. bu kadar mı zor insanların istediklerini yapmaları, istemediklerini yapmamaları kaidesi çerçevesinde bir sosyal ortam oluşturmak, hoşgörü göstermek (olayın yasadışılığı ise bu çerçevenin bayağı dışındadır, burada şahsi özelliklere dair saptamalara yer verilmiştir)? mümkün değil midir esrarkeş adam, esrarın etkisinin farkında olsun, paranoyasını engellesin, esrarkeş olmayan adam da "e ben geceleri içmeye çıkıyorum, adam başka bir şey yapıyor, beğenmezsem muhatap olmam ama adam kendince birtakım nedenlerle bu işi yapıyor" diye kabullensin durumu?

alkolik babanın karısını dövmesi adamın mı suçudur alkolün mü? adamın suçuysa bunu alkolizme nasıl doğrudan genelleriz? genelleyemeyiz. durum bundan ibarettir zaten.
  • surekli olarak "ben esrarkes degilim" diyen kisilere verilen ad.
  • (bkz: gizemci)
  • yapıyorum zanneder; ama yapamaz.
    olduğu sandığı insan
    içindedir;
    ama kendisi değildir.
    olmayı bildiği biridir o
    kişinin
    hep olacağı kişi değil...
    içindeki geçici kişiye yapışmıştır.
    kestirme bildiğini zanneden bir
    kaybolmuştur!
  • esrar kullanmayi aliskanlik haline getirmis olan kisileri nitelendirmek icin kullanilan kelime.
  • - evladım şurdan bana 2 kilo esrar kes, tohumsuz kısımlarından olsun ama..
    - tamam amca.. eheh çok esrarkessiniz vallahi.
    - kelime esprili diyaloglar saolsun...
  • cnbc-e'de ısrarla junkie'nin karşılığı olarak kullanılan kelime.
  • sigara kullanmayıp sadece bunu sarıp içen kişiler için de kullanılan bir isim.
  • esrar kullanıcısı olmak -denemek- o kadar kötü bir durum gibi gözükmezken, (bazen de faydalı gibi sanki) sonuna -keş eki getirildiği zaman zavallı bir kimse için kullanılan bir sıfat oluyor kendileri. bağımlı olduğunu inkar etmek temeli üzerine kurulmuş yalanlar dünyasının kayıp ferdi.
hesabın var mı? giriş yap