şükela:  tümü | bugün
 • eşref bitlis, gerçekliğinden şahsen emin olduğum iddiaya göre zamanında bulaştığı kirli işleri öğrenmesi üzerine yanından uzaklaştırmış olduğu binbaşı cem ersever' e, aklanması vaadiyle öldürtülmüş komutandır. sonrasında cem ersever'e(alt taşeron) siparişi veren ekip(taşeron) sözünde durmamış, cem ersever ortalıkta konuşmaya başlayınca mevkiidaşları(başka alt taşeronlar) tarafından, suikast talimatı veren ekipçe infaz ettirmişlerdir. bu taşeron silsilesinin işvereni abd, planlayıcısı ise cia' dir. plan çekiç güç karargahında, ileride tansu çiller başbakan yapıldıktan sonra abd adana konsolosu olacak olan elizabeth shelton'un da katılımıyla yapılmış. ersever cinayeti tetikçisi ise abdullah çatlı imiş.

  ben artık turgut özal' ın eceliyle öldüğüne inanmıyorum.

  24 ocak 1993 uğur mumcu
  17 şubat 1993 eşref bitlis
  17 nisan 1993 turgut özal

  ...ve bunun gibi bir çoğu, azıcık dahi engel olarak görüldüklerinde yok edildiler. engel olunan şey abd' nin kürt politikası idi ve abd her türlü engeli bir şekilde aşarak kuzey ırak'ta abd maşası bir kürt devleti kurulması sürecinde artık son düzlükte...

  eşref bitlis' in yakın ekibinden olduğu söylenen

  jandarma tuğgeneral bahtiyar aydın 22 ekim 1993' te - pkk tarafından kanasla uzun mesafeden
  jandarma albay kazım çillioğlu 3 şubat 1994' te - intihar
  jandarma albay rıdvan özden 15 eylül 1995' te - pkk ile çatışma (kitapta bu tarih verilmişse de diğer kaynaklarda 14 ağustos 1995 olarak belirtilmekte.)

  öldürülmüşler ve bu ölümlerin de açıklamaların aksine abd-derin devlet kaynaklı olduğu iddia edilmektedir.

  kaynak: adnan akfırat, eşref bitlis suikasti, kaynak yayınları, 1997

  not: yanlış anlamaya sebep olmamak açısından: turgut özal, eşref bitlis'in kendisine verdiği çekiç güce ilişkin raporları abd'ye bizzat ispiyonlayan kişidir, belki de bu suikast sürecini hızlandırmıştır bilerek veya bilmeyerek. ancak turgut özal da başka bir sebepten, belki de sırf tansu çiller başbakan olsun diye öldürülmüştür.
  ---
  bir yıl sonra, gelişmeler nedeniyle ekleme: turgut özal' ın eceliyle ölmediğini ailesi dışından birisi ilk defa dillendirmiştir. aynı kişi, eşref bitlis, uğur mumcu ve turgut özal' ın aynı sebeple öldürüldüklerini bana mantıklı gelen bir şekilde ifade etmiştir. bu komplo teorimin mantıklı ve gerçekçi olmasına sevinemeyeceğim zira bunu gerçekliği türkiye'nin ne durumda olduğunun tespitidir. türkiye'yi kim yönetiyor?

  http://www.yenisafak.com.tr/…09.02.2008&c=1&i=98666
  http://w9.gazetevatan.com/…rdetay.asp?newsid=161150
  (bkz: bülent orakoğlu)
 • yarın ölüm yıldönümü olması sebebiyle, bu akşam ceviz kabuğu'nda yoğun olarak konuşulacak komutandır. kanalturk'de, 22:30'da.

  http://www.kimkimdir.gen.tr/foto/761.jpg
 • *turkiye cumhuriyeti'nin sehit olmus en yuksek rutbeli subayi. gorev basindayken, uzerinde uniformayla hayatini kaybetmis tek kuvvet komutani, hatta tek orgeneral. insallah sonuncusu olur.*

  insan merak ediyor, nato'nun kurulusundan bugune kadar, savas ya da baris zamaninda, nato uyesi ulkelerde kac tane orgeneral gorev basindayken, uzerinde uniformayla hayatini kaybetmistir? boyle birsey gorulmus, duyulmus mudur?

  veya vefat eden amerikan, ingiliz, fransiz bir orgeneral olsa, dunyanin tepkisi ne olurdu?
 • son zamanlarda ülkede yaşanan olaylar, bana bu değerli komutanı tekrar hatırlama ve hatırlatma gereği hissettirdi. o yüzden, kendisini naçizane tanımlamam gerekirse: uçağının yakınlarına düştüğü, eski oturduğum evin üzerinde bulunduğu caddeye ismi verilmiş değerli komutan.
 • hakkinda bu kadar az entry girilmesine uzuldugum saygideger yuce sahsiyet. pkk yi bitirmek uzereyken ucagi dusmus(dusurulmustur)
  pkk'nin arkasinda gercekten kimlerin oldugunu anlamak icin bu olaya daha yakin bakmak gerek
  bay pipo, binbasi ersever'in anilari okunmasi gereken kitaplardir
 • http://www.aktuelbakis.com/news/7857.html

  http://www.gasteci.com/…eli-kucukten-haber13315.htm

  http://www.internethaber.com/…_detail.php?id=136034

  yukarıda yazılanlara bir göz attığımızda anlıyoruz ki buzlanmaymış, kazaymış diye milleti uyutmaya çalışanlar aslında her şeyin farkında hatta içindeymiş.
  buyrun veli küçükün 12 yıl önce doğu perinçekin aydınlık dergisine söyledikleri:

  - "org. bitlis'in ölümüyle çiller'in özel örgütü'nün bir bağlantısı var mı?"
  küçük : "bu soruya doğrudan cevap veremem. eşref paşa amerika'ya çok karşıydı. avrupa'ya yakındı. ölümü abd'nin işi. bizimkilerin parmağı var. o zaman ki genelkurmay hem öldürdü, hem susuyor. genelkurmay emretmeseydi soruşturma kapanmazdı"

  anlaşılan ropörtaj aydınlık dergisinde yayınlandığı zaman isim verilmemiş, aradan o kadar zaman geçtikten sonra doğu perinçek bu iddialarda bulunan komutanın o dönem görevde olan veli küçük olduğunu açıklıyor,
  bugüne kadar da söz verdikleri için ismini kullanmadıklarını söylüyor.
  üstüne üstlük ropörtaj genelkurmayın bilgisi dahilinde yapılmış ve tekzip edilmemiş.

  (bkz: vay anam vay neler donmus serhat ya)
 • ölümü hakkındaki bilinmezliğin iki farklı ve zıt söylemsel kurguya sebebiyet verdiğini belirtelim;

  [a] kürt sorunu konusunda kafa yoranların soylemsel olarak meseleyi kurmaları söyledir; eşraf bitlis'i bizzat genelkurmay öldürttü çünkü kendisi pkk ile tsk savaşının en sıcak döneminde iken sorunun böyle çözülmeyeceğine dair bir yaklaşım geliştirmişti.yani silahsız çözüm yanlısıydı.. örneklemek gerekirse,

  anf den çıkan haberin başında şu var; [istanbul (07.04.2008)]- ergenekon çetesi kapsamında tutuklanan emekli tuğgeneral veli küçük, eşref bitlis’in genelkurmay tarafından öldürüldüğünü söyledi. küçük, aydınlık dergisi'nde yayınlanan röportajında, bitlis’in ölümünde abd ve türkiye’nin ortak hareket ettiğini belirtti.

  [b] diğer taraftan türk milliyetçileri ise karşı ve dominant söylem olarak anti-amerikancı bir tutum sergileyerek abd kaynaklı bir suuikast oldğunu iddia ediyorlar. özellikle de abd'nin yeni kuzey ırak duzenlemesine karşıt oldugundan oturu ölüdürüldüğü dile getiriliyor.

  aynı haberden: işçi partisi genel başkanı doğu perinçek 13 mart perşembe günü düzenlediği basın toplantısında eşref bitlis'in cia ajanları tarafından suikasta kurban gittiğini söylemişti.

  şimdi bu ikisi arasından tercih yapacak değiliz. malum bilgiler ışıgında dogruya ulaşmanın manasızlığı içindeyiz. gece gece post-yapısalcı olup söylemsel analizcikler peşinde koşuyoruz ya ne yapalım, ifşa etmekte bir şeydir..

  meseleyi bilmek isterim diyenlerin eşref bitlis'in ne kadar demokrat veya ne kadar milliyetçi olduğuna karar verebilmeleri için herhalde konu üstüne yapılmış düzgün bir araştırma kitabı okuması gerekiyor. netten bişeyler buldum ama bilemem:

  http://www.deepnot.com/komutan.htm
 • hakkında bu kadar az enty görünce, hiç ölmemiş, hatta varolmamış sandığım.

  bir televizyon programında anlatılan hikayeden aklında kalmış:

  - sen şimdi ankara engel olur diyorsun? senin telefona ulaşman, telefonla ankaraya ulaşman, ankaranın bana ulaşması 2 saat. ben iki saate gelir orayı dümdüz ederim. telefonu da açar" pardon" derim.

  diyebilendir.

  diyebilenler zamansız ölüyorlar hep değil mi..
 • bir amaç, devlet, bağımsızlık ve daimleri için yaşamak uğurunda ölen binlerce kişiden biridir. ispatlanamasa da gönlümüzün şehididir, eşrefidir...