• foça'da üzerine yürüyen bir adama ateş etmiş kişi.

herkes merak ediyor simdi; normal yol tartışması mı, yoksa gecmise dayanan bir intikam alma kavgası mı?
  • lice davasının tek sanığı.

umarım foça’da yaşanan olayın bu dava ile ilgisi yoktur.
  • lice katliamı'nın yapıldığı dönemde diyarbakır jandarma alay komutanı olan şahıs. hesap vermeden ölmüş.
    --- spoiler ---

lice katliamına 13 yaşındayken tanık olan şiyar kaymaz, beraatla biten davanın ardından o gün yaşadıklarını şöyle anlatmıştı:

“22 ekim [1993] normal bir gündü, hava açık, güneşliydi. ben 13 yaşındaydım, öğrenciydim, sabah okula gittim. ilçede sürekli top ve silah sesleri duymayı kanıksamıştık, o gün de sesler geliyordu. ancak o gün, her zamankinden farklı olarak silahlar yakınımızda patlamaya başladı. bir anda okulumuzun duvarlarına mermiler geldi. her zamanki durum olmadığını o zaman hissettik. okulda yaklaşık 450 öğrenciydik. öğretmenlerimiz o gün bizi korumak için vargüçleriyle uğraştılar. o gün akşama kadar okulda sıkışıp kaldık, etraftaki evlerin yandığını, helikopterden okula ateş açıldığını gördük. okula tabur tarafından ateş açılıyordu. okulun kuzey cephesi, tabur tarafı delik deşikti. okul müdürü sabah ilçe emniyetini aradı, ona ‘çocukları dışarı bırakmayın, sizin güvenliğinizi sağlayamam’ dediler, hiç unutmam… akşam 18.30 civarıydı, sesler sakinleşti. okul çarşıya yakındı, çarşıdan alevler çıktığını izliyorduk. sabaha kadar yanan çarşıyı izledik. bir yandan da ‘şimdi okulu basacaklar’ diye korkuyla bekledik.
    “sabah oldu, öğretmenlerimiz bizi oturduğumuz mahallelere göre gruplara ayırdı, yanımıza öğretmenleri verdi. evlerimize doğru hareket ettik. bizim ev yenişehir mahallesindeydi. yolun üzerinde kaymakamlık, postane, karakol vardı. biz tam oradan geçerken askerler önümüzü taradılar. yüzleri kapalıydı. hakaretler, küfürler ettiler. silahlarını bize doğrulttular. ateş edeceklerini düşündük. o sırada emniyet lojmanlarından bir polis havaya ateş açtı, ‘onlara karışmayın onlar öğrenci, öğretmen’ dedi. ona da kızdılar. bunun üstüne bir asker geldi ‘nereye gideceksiniz’ dedi. eve gideceğiz dedik. tamam, tek sıra yürüyün gidin, dedi. ben eve döndüm, şehirden nispeten uzak olan evimiz ve işyerimiz o sırada sağlamdı. evde çocuklardan, bir kahvecinin öldürüldüğünü duyduğumu söyledim, çığlık koptu. meğer öldürülen eniştemmiş.

“ikinci gün yine silah sesleri gelmeye başladı. askerler evlerde arama yapıp evleri yakıyorlardı. bizimkiler de bari eşyaları dışarı çıkaralım, eşyaları kurtaralım dediler. bostanlığımız vardı, bazı eşyaları televizyonu, fotoğrafları, kanepeleri bostanlığa çıkardık, sakladık. asker geldi, arama yaptı evde. arama bitince de eline bir bez alıp yaktı. biz müdahale ettik, o sırada bir rütbeli asker geldi, ‘burayı yakma’ dedi. bizim ev tarihi bir evdi. asker ise ‘bize her yeri yakın emri verdiler’ dedi, komutan izin vermeyince yakmadı.

“sonra licelileri halı sahaya toparladılar. stada giderken işyerimizin önünden geçtik, yanıyordu. askerler kola kutularını yakıp içeri atıyordu. sahaya topladılar hepimizi. ne yapacaklarını anlamadık, korkuyorduk. o korkuyu hiç unutmadım. ne yaparız da bu kabustan uyanırız diyorduk. eşref hatipoğlu çıktı ‘siz daha yaşıyor musunuz’ dedi. hakaretler, küfürler… ‘devlete dua edin daha kötüsünü yapmadık’ dedi. o korku içinde biz de onu alkışlıyorduk. bizi bıraktıklarında şehir yanıyordu, şehrin üstünü kapkara bulut sarmıştı. sonra gazeteciler geldi, insanlar şehri terk etmeye başladı. o gün 20 yıldır aklımda…”
    --- spoiler ---
    haber linki
  • yukarıda "hesap vermeden ölmüş" demiştim, fakat bu ifadeyi "ölmüş diyorlar" olarak güncelliyorum. çünkü ortada bir ölüm belgesi yok. tıpkı lice katliamı davasından yargılanan diğer sanık üsteğmen tünay yanardağ'ın öldüğüne dair bir belge olmaması gibi.

--- spoiler ---

yargıtay cumhuriyet başsavcılığı'nın, 'dönemin komutanlarının dinlenmemesi ve lice’de keşif yapılmaması ile birçok delilin kovuşturma aşamasında toplanmadığına ilişkin tespit ve yerel mahkeme kararının bozulmasına' ilişkin görüşünden sonra ölüm haberinin ortaya atılması, biz dosya avukatlarının buna şüpheyle yaklaşmasına sebep oldu.
    --- spoiler ---
    haber linki
  • ortalık karışabilir.vaziyetler vaziyetler.
hesabın var mı? giriş yap